Rychlý sýr „Urban“

Poté, co byla založena FB skupina Domácí mlékař, dostalo se mi nebývalé možnosti komunikovat nejen se spřízněnými přáteli, kteří sýraří již velmi dlouhou dobu, nejen s Inkou, která neúnavně radí na této stránce a s přispěvujícími zde v komentářích a na fóru, ale nyní více i s lidmi, kteří na webu moc nefungují, jsou však zvyklí na sociální sítě. A právě v této skupině jsou zastoupení nejen sýroví matadoři, ale také začátečníci a lidé, kteří se nechtějí věnovat zpracovávání mléka příliš mnoho, rádi si ale sem tam něco vyrobí.

A právě Dana se nebála ukázat svůj sýr, který dělá stabilně již mnoho let. Nazvala ho „Urban“ a podotýká, že je to sýr opravdu pro ty, co nechtějí kupovat kultury a jen si čas od času chtějí udělat sýr. A protože si myslím, že takových lidí je mnoho, domluvila jsem se s Danou, že její sýr uveřejním.

Na této stránce je velké množsví sofistikovaných receptů, ale není důvod, aby zde nebyl dán prostor i receptům zcela jednoduchým, obyčejným, které jsou funkční.

Dana poslala fotografie procesu výroby a připsala doušku: „Opět něco pro Kláru, vyrobila jsem sýr „Urban“ a nafotila postup. Celé to trvalo od 19.40 do 21.30 a ještě jsem u toho stihla zajet volit .“

Suroviny:

Na sýr budeme potřebovat

  • mléko
  • kyšku (Valašské Meziříčí)
  • syřidlo Milcom (lze sehnat v Praze nebo poštou v Táboře)
  • sůl
  • nějakou formu
  • nějaké závaží

Příprava mléka

Mléko ohřeju na cca 37° – neměřím, prostě na vlažnou teplotu. Přidám Valašskou kyšku, tu originální z V. Meziříčí. Na 15 litrů mléka dám asi třetinu kelímku. Promíchám a nechám to tak půl hodinky stát.

Sýření

Přidám syřidlo Laktochym z Milcomu. Na 15 litrů tam třikrát krátce stříknu z lahvičky – tss, tss, tss. Opět promíchám a nechám stát. Chvilkama zkouším, zda už je sýřenina dobře pevná. To poznám podle toho, že se pod vařečkou láme a trhá.

Krájení

Pak sýřeninu rozbiju na drobné zrno. Vůbec se s tím nemazlím, prostě to promíchám takovou děravou lopatkou, ne moc rychle aby nevzniklo bahno. Počkám, až se vyloučí syrovátka a postupně jí co nejvíc sleju.

Solení

Pak sýřeninu prosolím. Na tohle množství dávám 5 – 6 kávových lžiček soli. Nechám to asi půl hodiny stát.

Formování

Sýřenina za tu dobu ztuhne do hroudy, tak jí zase rozbiju a naběračkou předám do cedníku. Pořádně jí tam namačkám, přiklopím talířkem, který mi do toho cedníku přesně zapadá a zatížím pětikilovým závažím. Nechám to 12 – 18 hodin vykapat, pak sýr vyklopím a dám do sýrové lednice na mřížku.

Zrání

Na sýru se po pár dnech udělá krásná kůrka, uvnitř sýr krásně zraje. Jedlý je tak po třech dnech, ale starší je lepší. Někdy se povede, že kůrka dost zatuhne a sýr uvnitř naopak změkne, to je pak bašta. Tenhle sýr běžně používám i na smažení nebo zapékání nebo ho udím. Fotky bohužel nemám.

Možná by nebylo špatné ho zkusit i s nějakou normální kulturou, jestli by pak byl jiný.

Fotografie hotových sýrů aktualizujeme, hned jak sýr dozraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.