Kefírový sýr DM str. 88

Dnešní fotky ukazují výsledek kefírového sýru podle Domácího mlékaře na str. 88. Jako výchozí surovina byl použit kefír, vyrobený z kefírové kultury a následně z druhé generace kefíru očkovaného již přímo vlastním kefírem.

A protože  jsme konečně sehnaly k našim dvěma ležákům dvě holky pěkný, máme konečně dva páry. Pevně doufáme, že se dožijí ve zdraví jara a vysedí další malé flašky.

Pokud byste měli rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi
Domácího mlékaře a Domácího mlékaře II

4 comments on “Kefírový sýr DM str. 88

 1. Koukolova Helena

  15.10.2016 at 13:58 Odpovědět

  Dobry den vyrabam doma syr,pre vlastnu potrebu.Nakolko mi ostaval velky objem syrovatky dokupila som si este zrazadlo na ricottu, zaujima ci je este mozne pouzit aj tuto syrovatku po vyrobe ricotty na konzumaciu a varenie.Dakujem. Helen K.

  • Milá Heleno, syrovátka po výrobě kefíru bude následně podle mého názoru příliš kyselá a ricotta se už nevysráží při vršku. Já to osobně u syrovátky z kyselých výrobků praktikuji tak, že přidám srážedlo nebo ocet, nechám projít 95 °C, klidně déle (15 min) a pak hrnec odstavím z kamen a nechám vychladnout. Přecedím a v cedníku mi v pláténku zůstane ještě poměrně hodně ricotty.

 2. S dovolením bych se malinko vmezeřila :), v závěru dotazu paní Heleny vidím ještě jeden „poddotaz“, tedy jestli jsem to správně pochopila. A sice zda je po vytěžení ricotty ze syrovátky zbytková syrovátka ještě nějak využitelná (dejme tomu třeba na zadělávání těsta) – chápu to tak, zda není srážedlem třeba tekutina nějak znehodnocena.
  Srážedlo na ricottu sice nepoužívám, ale dívala jsem se na složení. Jedná se o síran hořečnatý, který nijak nebezpečný opravdu není. Je asi známější pod lidovým názvem Epsomská sůl nebo hořká sůl. Momentálně jsou celkem módní všelijaké očisty organizmu, při kterých se užívá právě Epsomská sůl. S tím souvisí jediná záludnost, kterou síran hořečnatý má, a sice je to solidní projímadlo – na Slovensku „preháňadlo“. Osobně si nemyslím, že koncentrace v syrovátce po ricottě je tak vysoká, aby to při rozumné konzumaci výrazně zrychlilo krok, ale vyloučit se to nedá. Je třeba počítat i s touto možností.

 3. 😀 – pobavila jsem se po ránu – rychlý krok :D, děkuji Vmezeřila jste se velmi dobře, jsem asi unavená a odpovídala jsem na něco zcela jiného, než byl dotaz položen. Tímto se omlouvám a díky moc za supervizi, ono se to v každém směru někdy hodí :D, krásný den

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.