Domácí kondenzované mléko

Zajímalo by mě, jak to máte se zacyklenými schématy v hlavě. Poslední dobou se stále častěji vracím k hádance z filmu „Zelený svět“. Hádanka je o tom, jak otec a syn jedou autem, vybourají se, přijede sanita a oba je odveze do nemocnice, ovšem každého do jiné. Tam, kam přivezou syna, přijde chirurg na sál, podívá se na dítě  a praví “ To dítě neoperuju, to je můj syn, musíte zavolat někoho jiného“. Otázka zní, jak je to možné, ovšem ta není tak podstatná, jako to, jak si člověk po jejím vyřešení uvědomuje, jak je krásně veden k určitému způsobu myšlení a k tomu, aby myslel jedním směrem.  Je to hádanka samozřejmě mnohem typičtější pro americkou kulturu, ovšem v dané formě platí i pro naše kraje.  No a právě včera přijela známá, která tu dlouho nebyla, přijela pro zeleninu, kterou zčásti sežrali slimáci a já se ptala na naše společné známé, co dělají, zda už se odstěhovali – to měli totiž v plánu. A známá mi odpověděla, že ještě ne, že jsou právě na mandlích. „Ahááá, na to já, a kde jsou? V Itálii? “ :-). Známá se na mě chvíli dívala jako na úplného idiota, proč by si měli nechat trhat mandle v Itálii, ale přísahám, ani na sekundu mě nenapadlo, že by někdo, kdo je na mandlích, že by na nich byl v trpné rodě a nikoli činném. Ta schémata….

No a také napsala Inka. Napsala už jednou výborný článek o másle a nyní mě inspirovala „ruskými ženami“ a jejich kondenzovaným mléke. Obě se s Inkou shodneme, že Rusko je země neomezených možností a proto tam tak často musí ženy improvizovat do morku kostí, je to země rozlehlá, a proto je nutné se často spoléhat sám na sebe. Kondenzované mléko se běžně vyrábí za pomoci tlaku, jak už jsme zde řešili na fóru, nicméně tento velmi prostý návod, který vyčetla a poslala Inka je plně dostačující a od salka téměř k nerozeznání.

Inka poslala tyto tři odkazy, pro ty, kteří jsou ochotni si přeložit ruský jazyk a pustit se do zkoušení. Já to udělala dnes ráno podle jednoho receptu, který vyzkoušela i Inka a oběma se nám zadařilo. Nyní tedy slibované čtyři  stránky

http://gotovim-doma.ru/forum/viewtopic.php?f=145&t=23963
http://edim-edim.ru/domashnyaya-sgushhenka/
http://sovet.kidstaff.com.ua/question-4035
http://www.kuharka.ru/recipes/dessert/nobakesweet/10145.html#message_898753

Komu se nechce překládat, nabízím tedy recept, který jsme zkusily obě s Inkou a dopadl na výbornou. Třeba je 300 ml mléka – já použila plnotučné čerstvě nadojené, Inka polotučné kupované, dále 100 g cukru krystal, lžička cukru s vanilkou a máslo – 20 g. Já do svého mléka nedávala – není nezbytné, ovšem pravděpodobně to ještě zvýrazní chuť.

Mléko nalijeme do nepřilnavého hrnce – já mám obyčejný silnostěný nerezový s dvojitým dnem a beru hrnec na 6 litrů, aby byla co největší plocha na plotně. Přidám cukr .

Dále přisypu moučkový vanilkový cukr. A v tomto momentě se přidává i máslo. Ruské ženy používají také špetku sody, aby mléko mohutněji vřelo a lépe se odpařovalo. My jsme sodu nedaly a není to na škodu věci. Podle zkušeností Inky je soda posléze při vychladnutí v mléce malinko cítit.

Vše rozmícháme, dáme vařit na prudký oheň a mícháme a v momentě, kdy začne mléko vřít, necháme 15 minut. Mléko zhoustne opravdu velmi – je tedy potřeba si čas upravit podle sebe a podle svých vlastních potřeb a nároků na hustotu. Do mléka lze přimíchat i kakao a udělat tak velmi dobré pikao.

Hotové salko lze s úspěchem použít na domácí müsli, na dorty, koláče, na krémy, na lžičku….

Pokud byste měli rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi
Domácího mlékaře a Domácího mlékaře II

3 comments on “Domácí kondenzované mléko

  1. Dobry den Klarko,dekuji za tento skvely recept.Hned vyzkousim:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.