Odstředivka na mléko

Podojit nebo si koupit mléko z mlékomatu či od farmáře, přijít domů, pasterizovat, případně zchladit a nechat v širokých hrncích stát, aby se vysrážela smetana. V malém množství to jde, ale při 20-50 litrech za den, když je venku horko, všechno hned kysne- člověk je nadobro odkázán na to, že konzumuje kyselé mléko a máslo si nadále kupuje, nebo ještě dělá sýry, ale o smetaně si může nechat jenom zdát a čeká na zimu.  Ne tak, když sežene ve staré stodole obrovskou starou odstředivku, která má úžasný název- „Diabolo“, člověk je nadšený, točí klikou a smetana se odděluje a doma je veselo. Do té doby, než 50 let stará odstředivka, zákonitě na místech lehce orezlá, nepochytí do svých občasných škrábanců věci, které tam nechceme a pak se přihodí, že smetana sice stále teče, ale automaticky infikovaná a s dobrým máslem je konec.

A tak se stane, že se začne odstředivka shánět. Shání se v USA- naprosto nedostižné poštovné, v Německu, ve Francii, ale vše je velmi finančně náročné a pro domácí účely tedy skoro nepřijatelné. Pak však přišel inzerát v aukru, kde jsme si zakoupili odstředivku my. Přišla, funguje třetím rokem, odstřeďuje často, dobře a hlavně- je malá, skladná a praktická. Zkoušeli jsme podle krabice i výrobce, který vyrábí letecké motory a sídlí na Ukrajině, ale bohužel, na rozdíl od polského prodejce nereaguje. Navíc v jediném mailu, který v horizontu měsíců přišel, byla cena nastojte – vyšší. A tak, protože máme hodně dotazů na to, kde sehnat odstředivku, jaká je atd. domluvili jsme se s polským prodejcem, že mu nabídneme místo na naší stránce, a že se může stát takovým malým, skromným partnerem našeho blogu :-))

Jak odstředivka pracuje?

Absolutně si nemůžeme stěžovat.Výhodou této odstředivky je její jednoduché rozmontování, je poměrně lehká, rychle se umyje. Odstřeďuje samozřejmě jak teplé tak studené mléko, ale z teplého kolem 30-35 st. je mnohem větší výtěžnost smetany. Je zde regulační červíček na hustotu smetany. Bez problémů na ní odstředíme 36 litrů mléka – samotná nádoba pojme cca 12 litrů, zbytek se dolévá po vyprázdnění nebo uprázdnění nádoby. Psaná je na 80 litrů za hodinu, ale vzhledem k tomu, že by podle manuálu měla běžet v kuse jen půl hodiny, počítejme s odstředěním naráz  40-50 l.

 

 

Jak sehnat odstředivku se lze podívat do fóra, kam přibývají jak odkazy, tak reference. Pokud si ji zakoupíte, bude fajn, pokud také přidáte svou zkušenost.

18 comments on “Odstředivka na mléko

  1. Dobrý den, hledala jsem ve foru kde koupit odstředivku od polského prodejce, bez výsledně. Prosím můžete mi poslat odkaz nebo přímo spojení. Moc děkuji Hanka

  2. Dobrý den, jak se popisovaným regulačním červíčkem nastavuje hustota smetany? Na jakém je to principu?
    Děkuji Petr

    • hezký den, funguje na hustotě – váze smetany. Já reguluji tak, že špičkou klíče k odstředivce co nejvíce vytáhnu šroubek ven. Čím více je zatažený, tím teče smetana hustší, čím vytaženější, tím je řidší.

      • Kateřina Kroupová

        9.5.2017 at 12:33 Odpovědět

        Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak seřídit červíka, aby mi smetana tekla?
        Odstředivku mám několik let! Nikdy nebyl problém, posledních několik odstřeďování smetana pomalu houstla a houstla, až přestala téct a ucpává odstředivku. Podle návodu jsem ho vyšroubovávala směrem ven, trochu to pomohlo, ale není to, jako dřív. Zkusila jsem ho šroubovat i dovnitř, to je ještě horší.
        Je možné, aby byl červík tak vyšroubovaný, že zadrhává o kovový plášť bubnu, když rozebírám k mytí? Musela bych ho před každým odstřeďováním vyšroubovat a před rozebíráním zašroubovat, také to tak děláte? Už jsem z toho otrávená.
        Budu moc vděčná za radu, Katka

        • Hezký den. Nejdříve zkuste prošťouchnout a silným proudem propláchnout na zvonu ty tři dírky a potom dírky dole ve zvonu, v té spodní části, prostě celou cestu, kudy protéká smetana. Pak je třeba ohřívat trochu mléko, aby fakt nebylo studené a nakonec červíček. Já osobně odstřeďuji úplně bez něj. Od určité doby ho mám prostě vyšroubovaný, vyhovuje mi to tak nejvíc. Tak snad to trochu pomohlo.

          • Kateřina

            11.5.2017 at 19:16

            Moc díky, zkusím to, vozím mléko jednou týdně, samozřejmě ho zahřívám. Dám pak vědět, co pomohlo. To by mne nenapadlo, že to jde i bez toho šroubku. KK

          • Úžasný, konečně mám po letech smetanu tekutou i za studena 😀 Dírky ve zvonu mám čisté, tak jsem vyhodila červíka (zatím jen do šuplíku). Běželo to, jak po másle. Jen jsem se trochu bála, jestli to půjde ušlehat, já už byla zvyklá na to, že se smetana dala krájet. Ale je akorát, dokonce i na šlehačku. Já musela smetanu ředit mlékem, aby z ní byla poživatelná šlehačka. Konečně mám také trochu víc podmáslí. Díky moc!

          • Kateřino paráda, to mám radost!

  3. Marek Garamszegi

    5.11.2017 at 19:14 Odpovědět

    Odstředivka.

    Dobrý den, koukám, že tenhle článek už je trochu straší, ale sháním aktuálně odstředivku pro malou rodinu.
    Pro mléko si jezdíme k farmáři a rádi bychom vlastní smetamu a máslo.

    Můžete poradit kde koupit malinkatou odstředivku pro 4 členou rodinu ?
    Děkujeme !

    • Dobrý den Marku.

      Na stránkách je uvedený ještě další článek
      http://www.domacimlekar.com/ukrajinska-odstredivka-v-provozu/

      Pak by bylo jistě možné vybrat si něco na ruském trhu, kde by byly jistě i nějaké levnější varianty. Stačí do vyhledávače zadat: „Сепараторы для молока .ru“.
      To, co je v nabídce na ruském trhu není špatné. S ohledem na to, že odstředivky lidi na vesnici běžně používají, domnívám se, že by na trhu nějaké vyslovené šunty ani neobstály. Je možné vycházet i ze zkušeností ruských youtuberů, kteří obzvlášť o některých typech odstředivek uvádějí, že jim slouží už mnoho let bez problémů.
      Zásadní zádrhel je doprava a tudíž i poštovné. Jistou spásou je, mít nějakou známost v ruské nebo ukrajinské komunitě a najít někoho spolehlivého, kdo by byl ochoten odstředivku dovézt nebo nějakým způsobem poslat … Zde ale s největší pravděpodobností můžeme zapomenout na nějakou záruku, která je oficiálně v Rusku a mám dojem, že i na Ukrajině 6 měsíců.

      • Marek Garamszegi

        19.11.2017 at 21:12 Odpovědět

        Dobrý den !
        Už jsem ani nedoufal, že mi někdo odpoví, ale je vidět, že se o svoje stránky dobře staráte !

        Moc a moc děkuji.

      • Marku hezký den, nedostala jsem se k vašemu komentáři, díky moc Ince za odověď. Současný stav je takový, že je stále možné odstředivku zakoupit u Agronečika – naleznete na google. Jinak lze přesně, jak píše Inka a naleznete v článku zakoupit přímo na Ukrajině a ještě další snadnou cestou je zakoupit u tohoto prodejce. Od něho máme druhou odstředivku, vše přišlo naprosto v pohodě a odstředivka funguje bez problémů. https://zvirata.bazos.cz/inzerat/82036057/Odstredivka-mleka.php Je tam o něco dražší poštovné, neboť je odstředivka ze Slovenska. Hezký den

  4. Dobrý den, možná tu už dotaz byl, ale nenašel jsem, poprosil bych o radu jaký sýr lze vyrobit z odstředěného mléka, případně s vrácením trochy smetany zpět. Děkuji za odpověd

  5. Dobrý den,
    odstřeďuji nadojené mléko ohřáté na 35° pomocí odstředivky a mám docela hustou smetanou to nechám v lednici zchladit a potom pomocí domácího robota z toho chci vyrobit máslo. často se mi ale stane že propásnu krátký okamžik, kdy se objeví podmáslí a to se hned vešlehá zpět do masla a vznikne něco jako řídký máslový krém. Nejsem schopný vyrobit normální tuhé máslo. Nevíte, kde dělám chybu? Smetana je dost hustá…

    • Dobrý den Miloši.
      Ano, to se při domácím stloukání velmi husté smetany může dít. Navíc je rozdíl mezi mlékem / smetanou v zimě a v létě (zimní mléko x letní mléko, když jsou krávy na zeleném krmení).

      U domácí výroby v tomto případě pomáhá přilít v průběhu stloukání studenou vodu – voda musí být opravdu vychlazená = mít v lednici připravenou láhev s vodou (chladit ji zároveň se smetanou). Nebo přidat přímo do vody kostky ledu – je velmi vhodné v létě, kdy potřebujeme mít na stloukání vodu opravdu studenou.
      V zimě by nebylo od věci před stloukáním smetanu z lednice vyndat, a nechat při pokojové teplotě cca 20 – 30 min. (v létě ne – problematičtější mléčný tuk) – ale záleží na jakou teplotu je vychlazená + množství smetany.
      – klíčové je, kdy studenou vodu do smetany přilijeme – je to hodně o zkušenostech. V zásadě, když je smetana už ve stádiu „lehce přešlehaná šlehačka“, začíná se už mírně oddělovat podmáslí. Prostě to tam chrstnout :), nic špatného se nestane. Problém by mohl být, kdyby smetana nebyla vyšlehaná, stloukalo by se neúměrně dlouho. Podle situace je možné vodu přilít i několikrát.

      Na tohle jsou velmi dobrá videa youtuberů z postsovětského bloku, nebo třeba Turecka – v Turecku příkladně vyrábí Kaymak – jedná se speciálně vyrobený smetanový škraloup, který sbírají na vyzrálé jogurtové sraženině. Buďto jej konzumují tak jak je, nebo z něj právě stloukají máslo. Jde v podstatě o koncentrovaný mléčný tuk (nad 40 %). Ženy tento tuk sbírají, shromažďují v lednici, a když mají množství, které se jim vyplatí stloukat, stloukají nejčastěji v mixéru. No a právě při této operaci se neobejdou bez přídavku studené / ledové vody. Pokud se voda nepřidá, vznikne máslová pomazánka.
      http://www.domacimlekar.com/forum-dm/topic/kaymak/
      Nebo video např. zde (ale videí je mnoho): https://www.youtube.com/watch?v=FmfrAldKDyI

      U husté smetany je to stejné. Např. v ruských nebo ukrajinských videích s domácí výrobou másla je také při zpracování velmi husté smetany vidět přídavek studené vody, případně to tam říkají.
      Ve Fóru vlákno s problematikou výroby másla s videi:
      http://www.domacimlekar.com/forum-dm/topic/vady-masla-tuhe-drobive-x-mekke-ridke/

      V jednom z nich paní právě říká, že když je smetana moc hustá, přilívá studenou vodu.

      Domnívám se, že by vychlazená voda měla zafungovat.

      Jak uvádí paní Liána v příspěvku níže, lze vyzkoušet výrobu ze zakysané smetany, ovšem ne úplně každému takto vyrobené máslo chuťově vyhovuje. Je to generační, už na něj nejsme zvyklí.

  6. Taky jsem s tím bojovala, je dobré pasterovat smetanu na 95 a prudce zchladit, naočkovat zakysanou smetanou a nechat uzrát v pokojové teplotě 24 hodin, pak vychytat teplotu šlehání – ideální je 15°c, hledala jsem mezi zkušenými máslařky a některé říkají 20°C, domácí mlékař říká 11-15°c. Stále to nemám úplně vychytané ale už jsem docílila másla a dobrého kysaného podmáslí. Nevzdávat to!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *