Již dlouhou dobu sleduji fb účet Tomáše Pavelce, který na svém profilu publikuje velké množství fotografií z našeho nejbližšího okolí. A po domluvě s Pavlem jsem se rozhodla vytvořit na Domácím mlékaři článek, neboť takový článek by domácí mlékaře jistě velmi zajímal. Jedná se o soubor fotografií mapujících vznik, provoz a také zánik mlékárny Milpo v Polici nad Metují.
My sami jsme se přistěhovali do Police v době, kdy byla ještě mlékárna funkční, ale bohužel došlo k jejímu zavření, následně chátrání a v konečné fázi k demolici. Podívejme se tedy na historii díky fotografiím Tomáše Pavelce a také díky fotkám a poznámkám paní Jindry Janíčkové, která k Tomášovi na profil do komentářů přispěla ze svého archivu.
5. ledna 1925 byla uvedena do provozu první DRUŽSTEVNÍ MLÉKÁRNA v Polici nad Metují, zřízená v pronajatých prostorách dvora benediktinského velkostatku ve
Velké Ledhuji. Místnosti (3 v přízemí a 4 ve sklepě) byly upraveny stavitelem Josefem Erbrem. Družstvo tehdy mělo 129 členů s 259 upsanými podíly.
Na fotografii vidíme parcelu,na které mlékárna v budoucnu vyroste.

Díky poznámkám Polického měsíčníku víme, že byla na základě rozhodnutí ze dne 7. března 1931 v Zahradní ulici 5. června 1931 zahájena stavba nové mlékárny, kterou se rozhodlo vybudovat Mlékárenské družstvo, zapsané společenstvem s r.o. v Polici nad Metují. Stavbu řídil architekt a stavitel Augustin Plšek z Náchoda. Otevřena byla v prosinci.
V roce 1942 byly upraveny provizorní prostory v bývalých kolnách na dvoře mlékárny pro líhně kuřat. Nová provozní budova pro líhně, které Mlékárenské družstvo vlastnilo, se stavěla v ulici K Drůbežárně. V prosinci roku 1947 byla zahájena přístavba mlékárny. Stavba byla dokončena v r. 1949.
V červenci roku 1962 byla zahájena stavba nové kotelny, která byla uvedena do provozu 18. září 1963.
V červenci roku 1962 byla zahájena stavba nové kotelny, která byla uvedena do provozu 18. září 1963.
Mlékárna v Polici nad Metují, někdy hodně dávno…

Malá exkurze do výrobních prostor mlékárny v Polici nad Metují, 70., nebo 80. léta.
V roce 1960 se k Polici váže také tento patent o lisování různých druhů tvrdých sýrů
Rok 1992
17. března vznikla firma MILPO s r.o.
Rok 1993
15. listopadu byla otevřena v Tomkově ulici v čp. 283 prodejna mléka a pečiva, tehdy již mlékárenským závodem MILPO a.s. Prodejna byla uzavřena v dubnu 1995.
Rok 2003
Mlékárna společnosti MILPO v pondělí 22. prosince ukončila výrobu. Opuštěná a chátrající mlékárna v Polici nad Metují odsouzená k zániku…
Ze stejného roku – tedy roku 2003 je také zmínka o Milpu v Hospodářských novinách – rozhodně stojí za přečtení celá zpráva
V projektu Školní mléko, který letos stát hodlá dotovat částkou 70 miliónů korun, je zapojeno 11 mlékáren. Některé z nich nyní kritizují skutečnost, že 80 procent trhu se školním mlékem ovládají tři mlékárny – Madeta, Olma a Bohušovická mlékárna. Těm projekt zajišťuje obecně prospěšná společnost Laktea, spolupracující s výrobcem obalů Tetra Pak. Například mlékárna Milpo z Police nad Metují si účast v programu zajistila sama. „Dodáváme výhradně čerstvé mléko. Ovšem podstatná část programu je založena na trvanlivém mléku v krabičkách, které vyrábí Tetra Pak. Pro jeho distribuci byla účelově založena Laktea,“ říká ředitel Milpa Jan Koleta. Milpě se ovšem nelíbí ani postup Mlékárny Hlinsko. Ta není spojena s Lakteou, ale letos v projektu dodala v prvním čtvrtletí třeba i přes 23 tisíc jogurtů – ačkoliv je sama vůbec nevyrábí. „Chceme nabízet plný sortiment, a tak jogurty překupujeme,“ připouští ředitel hlinecké mlékárny Miroslav Pekař. „Měli jsme také zájem dodávat mléko přes Lakteu, ale nutili nám linky Tetra Paku, tak ze spolupráce sešlo,“ dodává Pekař. Ředitel společnosti Laktea Milan Srb nepopírá spolupráci s Tetra Pakem ani fakt, že Lakteu tato firma finančně podporuje.

A to byl bohužel rok, kdy Milpo fakticky uzavírá plnou výrobu a již zde pouze dojíždí provoz, zkoušeli však vstát z mrtvých, škoda – nepovedlo se.
25. 9. 2010 zaznamenáváme tuto zmínku v ČR Hradec Králové: Mlékárna společnosti Milpo v Polici nad Metují na Náchodsku v pondělí 22. prosince ukončí výrobu. Mlékárna není schopna plnit parametry Evropské unie ani z finančního ani z technologického hlediska, uvedl jednatel společnosti Jaroslav Lád. O práci přijde 17 lidí. Mlékárna se bude snažit zachovat velkoobchodní činnost a vykupování mléka od zemědělců a jeho dodávání jiným mlékárnám. Pokud se to Milpu nepodaří, přijde o práci dalších 40 lidí ze Zemědělského družstva Ostaš, které má v nedalekém Žďáru nad Metují 550 krav. Ukončení výroby kvůli nesplnění předpisů EU již na Náchodsku oznámila mlékárna pražské společnosti Alimpex v Josefově u Jaroměře. Ta s výrobu eidamských sýrů skončí k poslednímu prosinci a propustí všech 60 zaměstnanců.
V roce 2012 proběhlo na mlékárně v Polici nad Metují snižování komínu.
V prosinci roku 2016 byly zahájeny přípravné práce na demolici objektů. Počátkem ledna 2017 následovalo odčerpání a likvidace čpavku ze strojovny chlazení a pak následovala demolice.
O okolnostech konce mlékárny, insolvenci a vypořádání se s věřiteli se lze dočíst také ve článku Mgr. Škopa zde.
A ještě malá douška
V úvodu knihy Domácí mlékař se zmiňuji o paní Jansové, která mě naučila vyrábět domácí tvaroh a používala k tomu tvarožníky, které získala z Polické mlékárny. A to jsou přesně tvarořníky na této fotografii, takže jsem ještě stihla být z touto mlékárnou i fyzicky spojena. Minimálně na tvarožník jsem si sáhla (darovaný od paní Jansové) a vyráběla v něm první tvaroh.
