Hytteost z DM II, str. 128

Úvod Fóra Sýry Měkké sýry Hytteost z DM II, str. 128

Označeno štítky: ,

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel InkaInka a poslední změna proběhla před 7 měsíci, 3 týdny.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #17116
   InkaInka
   Správce

   Hytteost z DM II, str. 128

   = obdoba sýru, který v ČR známe pod komerčním názvem „Cottage“

   Vřele doporučuji vyzkoušet zejména těm, kteří milují Cottage. Touto jednoduchou až blbovzdornou metodou vyvinutou v Dánsku přímo pro domácí podmínky, se poměrně snadno a rychle dopracujeme k minimálně stejnému výsledku jako jsou komerční varianty.

   Připadá mi škoda, aby zrovna tento sýr zapadl. Mám podezření, že by se tak mohlo stát, už s ohledem na lehce exotický název. Přitom je tato domácí metoda s přihříváním zrna pomocí přídavku horké vody vysloveně jednoduchá = výrobu zvládne opravdu každý. Oproti jiným výrobním postupům sýru Cottage kopírujícím profi výrobu s dlouhým záhřevem sýrového zrna v syrovátce, které nejsou v domácích podmínkách na sporáku zrovna optimálně proveditelné. Navíc ne každému se chce stát u plotny 2 hodiny a míchat…

   Ti co nemají k dispozici syrové mléko přímo od krávy = s určitými úpravami se dá Hytteost vyrobit i z komerčního čerstvého mléka polotučného – používám Moravia Lacto (Albert obaly, Penny, Lidl). Jde to celkem dobře, ani nevzniká moc sýrového prachu. Podstatné je i použité syřidlo – používám Chy-max M = sýr ani při vyšších dávkách nehořkne. Pokud by někdo použil třeba Fromase, je velmi pravděpodobné, že by se dostavila nepříjemná „hořčina“.

   2 l mléka – polotučné
   ráno mléko přeliji do vhodného hrnce
   – přidám 2 lžičky smetanového zákysu (nebo minimální množství mezofilní kultury) + zamíchat + přiklopit
   – umístím do lednice
   večer mléko přihřeji na očkovací teplotu a normálně zaočkuji
   – přidám 3 ml chloridu vápenatého!!!
   – zasýřím 3 ml syřidla Chy-max M !!!
   – dále pokračuji podle návodu

   Až budu příště vyrábět Hytteost z mléka z Alboše, pokusím se zdokumentovat krájení zrna.

   Foto: Hytteost – proprané sýrové zrno = není ještě zalité smetanou

   • Téma bylo upraveno před 8 měsíci, 2 týdny uživatelem InkaInka.
   • Téma bylo upraveno před 8 měsíci, 2 týdny uživatelem InkaInka.
  • #17123
   KláraKlára
   Správce

   Já jsem včera dělala Pyrenejský, dnes Livarot a zítra – zítra bude Hytteost. Těším se, je to skvělý sýr- jednoduchý a nepopsatelně lepší než kupovaný Cottage z Penny 😀 Btw. Inko – moc hezké fotky!

   "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
   - Gilbert Keith Chesterton
  • #17275
   InkaInka
   Správce

   Foto: Hytteost v podobě jahodového dezertu

   – Hytteost vyroben z komerčního polotučného mléka Moravia Lacto (Albert, Penny, Lidl)
   – vlastní zrno zalito zakysanou 12 % smetanou smíchanou s rozmačkanými čerstvými jahodami a cukrem (moučka)
   – zakysaná smetana doma vyrobená = surovina komerční smetana 12 % v půllitrovém balení (Kauf, Albert), kultura CHN19 (lze použít i smetanovou Milcom, CHN22/11, MA14)
   – jahody Evia 2 (třetí úroda) vypěstované ve vertikální zahradě

   TRIK:
   U komerčního čerstvého mléka je lepší oproti postupu s mlékem přímo od krávy udělat jistou úpravu – nemuselo by to nutně každého napadnout
   – a sice: je lepší po prvotním prokrojení sýřeniny na hranoly + přestávce na vytužení, nekrájet rovnou zrno ani nemíchat, nýbrž nejprve na hranoly nalít cca 100 – 120 ml teplé vody, chvilku počkat, a až pak dokrojit na zrno a míchat
   => je to z toho důvodu, že komerční mléko je zahřáté na vyšší pasterační teplotu a zároveň homogenizované, následkem toho je sýřenina značně křehká. Přilitím teplé vody se hranoly krásně vytuží = se sýřeninou se pak pracuje o poznání lépe

  • #17280
   InkaInka
   Správce
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.