Označeno štítky: Kremní krávy Jersey
- Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel
Inka a poslední změna proběhla před 4 roky a 9 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
-
7.7.2020 v 7:30 #17671
AndreaB
ÚčastníkDobrý den,
stavíme domeček na vsi a máme k němu pozemek 5000 m2 z toho je 3500m2 vhodné na pastvinu + 500m2 menší výběh. Vždy jsem snila o kravičce plemene jersey, ale nevím zda ji lze chovat i bez celoroční pastvy, jelikož pozemek co máme je nedostatečné množství. Lze například ráno a večer krmit senem, půl dne strávit na pastvě a pak ještě dokrmovat jádrnými krmivy, řepné řízky atd.? Budu moc ráda za každou radu a odpověď zda li je to vůbec možné nebo si raději pořídit dvě kozy namísto kravky.
Děkuji a přeji krásný den. 🙂
-
9.7.2020 v 22:45 #17683
Inka
SprávceDobrý den. Tak nejlepší by bylo, kdyby Vám napsal někdo, kdo přímo jerseyku chová – osobně jsem je nikdy nechovala – mohu pouze v obecných rovinách, protože ty platí pro skot a dojnice podobně až stejně… Pastva je sice ideální stav, proti tomu nelze nic namítat, nicméně není pravda, že nelze dojné zvíře chovat i bez pastviny, pokud denně dostane vybalancovanou krmnou dávku – jak suché, tak i zelené do žlabu. Existují i velkochovy dojnic plemene jersey jak v zahraničí, tak i menšinově u nás = stáda čítající několik desítek hlav, kdy se v rámci systému chovu lze setkat jak s celoroční pastvou (v závislosti na přírodních podmínkách) včetně extenzivního způsobu chovu, tak s intenzivním způsobem chovu (kravín) nebo i s tzv. „Alpským systémem“ – není nutně v Alpách, jak se mnozí domnívají, nýbrž lze provozovat i na rovině jak když střihne = nesouvisí to nutně s horami (třeba i Severské země, Pobaltí a vůbec postsovětský blok, ale i Jižní Amerika) – střídá se „zima x léto“ = v zimně jsou zvířata ustájena v místě, kde se o ně mohou lidé starat a tvrdě je futrují siláží, senáží, senem i jádrem; v létě se přesouvají na pastviny, kde pobývají po celé léto (+ klidně i přikrmování jádrem). To znamená, že na pastvině nejsou celoročně a taky to snáší. V tom zas až takový problém není (tedy krom krátké adaptační fáze).
Pokusím se večer podívat po něčem smysluplném veřejně dostupném – příkladně na Rakovnicku je dlouhodobě prosperující chov = kravín + pastviny
-
10.7.2020 v 7:46 #17684
AndreaB
ÚčastníkDobrý den,
děkuji za odpověď, samozřejmě mám časem v plánu se setkat přímo s někým kdo má kravku jersey doma a o všem se poradit a popovídat. Zatím mne zajímalo zda je to vůbec možné. Nejlepší by bylo přikoupit ještě nějaký pozemek aby bylo dost píce, ale to bohužel není jisté zda se v blízkých letech taková koupě naskytne. Každopádně děkuji.Přeji krásný den.
Andrea
-
10.7.2020 v 19:20 #17685
Inka
SprávceAndreo, vůbec nemáte zač, mnoho jsem Vám neporadila 🙂 . Teď je v hospodářství největší kalup, takže většina chovatelů nesedí u netu, uvidíme, jestli se třeba ještě někdo ozve.
Pokud ne, tak kontakt na středisko Požáry s chovem jersey, které je součástí Školního zemědělského podniku Lány (patří pod ČZU), najdete na netu – stačí si zadat do vyhledávače zadat „Středisko živočišné výroby Požáry“ – mají na stránkách uveden kontakt přímo na zootechnika (nechci to sem dávat přímo)
Chovu se věnují opravdu dlouhodobě a rozhodně mají s jersey obrovské zkušenosti, jistě by Vám mohli poradit ohledně výživy speciálně pro dojnice.
Pro inspiraci: https://www.denik.cz/ekonomika/postavili-moderni-staj-a-rozsirili-chov-dojnic-20161204.htmlNo a pak by se Vám mohlo hodit něco obecného o pastvinářství + lze si v knihovně půjčit i nějakou podrobnější literaturu – pastvinářství, lukařství a pastvinářství (třeba přes meziknihovní výpůjčky ze Zemědělské knihovny Antonína Švehly)
Základní vhled do problematiky mají zpřístupněný na webu Brňáci:
http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/stranka.php?kod=2165Olomoučtí svého času vydali metodiku, je to sice spíš v obecnějších rovinách pro chráněná území, byť komplexně pojaté, ale dokument rozhodně není hloupý:
https://www.google.com/url?q=http://www.schct.cz/userfiles/files/svaz/pastva.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwjW-Ov0r8PqAhXATxUIHSRRDk0QFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw2i5bt_U_kLBVWm_0dLQaIy
-
-
-
-
AutorPříspěvky
- Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.