Odpověď na: Zmrzlina

Úvod Fóra Ostatní mléčné výrobky Zmrzlina Odpověď na: Zmrzlina

#17611
Avatar photoInka
Správce

Čokoládové zmrzliny ve stylu výroby mistrů zmrzlinářů z Apeninského poloostrova

Nejeden český turista se v průběhu letnění na sluncem zalitých plážích v Itálii setkal s jakýmsi až záhadným typem čokoládové zmrzliny, někdy označované názvem „Hořká čokoláda“, která skutečně jevila chuťové známky poctivé vysokoprocentní čokolády 70+.
Pod tíhou jedinečného „echt“ čokoládového zážitku někteří jedinci spadající do kategorie „zuřiví vařivci“ vytrvale spekulují, jak to ti kluci italský asi tak dělají??? a spřádají nekonečné, leč zcela zaručené teorie výrobních postupů, včetně jistojistě použitých ingrediencí … No … je to přeci „poctivá“ = nešizená zmrzlina … to tam musí určitě být tolik smetany … je to prakticky samá smetana … a toho kakaa co se tam dává … u nás je to všechno jen „voda vyhoněná chemii“, ale to v Itálii ne … to by si nikdo nedovolil bez tun 40 % smetany a kil kakaa…
Vždycky žasnu nad lidskou vynalézavostí – přitom je mnohem jednodušší a rychlejší – tedy i časově úspornější obrátit se k odborným technologickým postupům výroby zmrzlin „italského typu“ = gelato, které jsou např. oproti zmrzlinám amerického typu o poznání méně tučné a hutnější, tudíž i s nižším nášlehem – o to víc, bavíme-li se o rukodělné (cukrářské) výrobě tzv. „kopečkové“ zmrzliny. Chci-li se dopracovat k alespoň podobným výsledkům, musím s pokorou a hlavou skloněnou přistoupit k italským mistrům zmrzlinářům, případně k mistrům zmrzlinářům působícím ve vyšší gastronomii ve Francii. Základní principy opravdu nikdo netají – samozřejmě, že má každý svoje vlastní receptury, které hromadně nevytrubuje, ale základy zmrzlinařiny tvoří celou samostatnou odnož cukrařiny. Spolu s jistými praktickými radami jsou v podobě studijních materiálů světu přístupné. Tak proč složitě znovu objevovat kolo…

Základem těchto neprůmyslových cukrárenských zmrzlin není kvantum čtyřicítky smetany, ani pytel kakaového prášku + kus čokolády na vaření + cukr krupice, nýbrž převážně voda + vysokoprocentní čokoláda + samozřejmě vhodné cukry = nejen sacharóza – krom dextrózy se čile pracuje i s ivertním cukrem, případně jinými jednoduchými cukry. Jak už dobře víme, zejména použití různých typů sladidel se významně podílí na měkkosti x tvrdosti výsledné zmrzliny – můžeme tak mazaně ovlivnit bod mrznutí zmrzlinové směsi a tudíž i požadovanou tvrdost zmrzliny pro mrazákovou teplotu. Jako přírodní emulgátor může být použit vaječný žloutek (obsahuje lecitin) – i když často v mnohem menším množství, než u tzv. anglických krémů. Rovněž se setkáme s přídavkem sušeného odstředěného mléka – nelze říct, že by to byla náhražka mléka – jedná se o jistý technologický aspekt, který nám mimo jiné rovněž napomáhá zmírňovat tvrdost zmrzliny při nízké teplotě.
Navíc… vysokoprocentní čokoláda sama o sobě obsahuje značný podíl kakaového másla (+ kakaový prášek), které je celkem dost tučné… takže ani takto se nedopracujeme k obsahu cca 4 % tuku typických pro gelata, dostaneme se na hodnoty až k 8 % tuku. Nějaký přídavek vysokotučné smetany jakožto tekutiny je přímo děsivý. Nadto by se smetana projevila i na chuti, a rozhodně by se nepodařilo „vytáhnout“ a udržet ve zmrzlině původní typickou chuť kvalitní vysokoprocentní čokolády (byť Amíci něco podobného dělají, ale není to totéž). Do celého procesu nám ještě neomylně vstupuje „fyzika“ … Vše má svoje nějaké zákonitosti, a ne vždy je účelem šidit co to jen jde (jak se mnozí bohužel domnívají).

Zlobivé kakao + ještě zlobivější čokoláda = nezbedné kakaové boby
– speciálně u kakaových produktů nám ve zmrzlinařině navíc vyvstává problém právě s ovlivnění bodu tuhnutí zmrzliny – potvory bobové nám veškeré snahy se skladbou ingrediencí hatí – proto je třeba o jednotlivých ingrediencích něco trochu znát = zejména jakou mají schopnost působit proti tvrdosti zmrzliny = zkrátka si dokázat udělat nějaký výpočet a dostat se tak při sestavování směsí do rozumných intervalů
– k tomu ještě u kakaa a čokolád musíme počítat i s „hořkostí“, což se u většiny jiných surovin běžně nevyskytuje

=> kompozice pravé čokoládové zmrzliny ucházející kvality je mnohem náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát (a než si jsou vůbec „zuřiví vařivci“ ochotni připustit)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Pro výrobu zmrzlin z vysokoprocentní hořké čokolády v českých podmínkách se snažím pracovat s čokoládami, které jsou běžně na trhu a jsou relativně cenově dostupné. Z toho důvodu je výrobní postup odladěn na 74 % čokoládu z Lidlu: Finest Dark Chocolate(viz foto), vyrobeno v Německu – stojí tuším 20 Kč, a také vzhledem ke složení funguje i na 74 % čokoládu z Kaufu: Katy Exclusive – Noir Cóte D´Ivoire, vyrobeno ve Francii, stojí cca 28 Kč. Pokud bych měla být upřímná, tak francouzská čokoláda je postřehnutelně lepší (chuť, rozplývavost na jazyku), ale ve zmrzlině nám i německá čokoláda odvede velmi dobrou službu.

= výrobní postup je odladěn na obě výše uvedené čokolády = pokud by někdo chtěl použít jinou čokoládu – ať už s vyšším procentem, nebo naopak s nižším obsahem kakaové složky, a tudíž i s jiným obsahem cukrů, nelze zaručit výsledek – zejména konzistenci (tvrdost x měkkost) zmrzliny při mrazákové teplotě -18 °C.

Invertní cukr
– u těchto typů zmrzlin se při rukodělné výrobě používá jako sladidlo krom sacharózy i invertní cukr, který si velmi snadno vyrobíme doma. Není invert, jako invert – jedná se v podstatě o částečné naštěpení sacharózy na jednoduché cukry (asi jako u medu) – podle stupně naštěpení se právě invertní cukry označují. Pro zmrzlinářské účely nám postačí poměrně rychlý způsob výroby s lehce nažloutlým odstínem vzniklého sirupu (na perníky nebo všelijaké sušenky může být vyžadován vyšší stupeň a tudíž i tmavší odstín ivertního cukru / sirupu).

Štěpení sacharózy probíhá v kyselém prostředí => použijeme kys. citrónovou, po částečném zchlazení štěpnou reakci zastavíme neutralizací => použijeme jedlou sodu
– jednotlivé ingredience je nutné mít odvážené – nejen kyselinu a sodu, ale i cukr s vodou = aby procesy běžely tak, jak mají

Suroviny (g) Větší množství Malé množství
voda 180 90
cukr (krupice) 420 210
kys. citrónová 1,8 0,9
jedlá soda 2,2 1,1

vlastní výroba:
– do vhodného rendlíku vlijeme vodu, zahřejeme na cca 50 °C
přisypeme cukr – a dále zahříváme – můžeme opatrně doprostřed vnořit malou dřevěnou vařečku a velmi pomalu lehce zakroužit = není účelem vytvářet víry, aby tekutina ulpívala na stěně nádoby a cukr zpětně krystalizoval
– cukr se postupně během záhřevu rozpustí
– při t = 80 °C by měl být cukr rozpuštěný – vsypeme kys. citronovou a zlehka pomalu zamíchneme
– zahříváme dále na t = 85 °C
vypneme sporák, tekutinu necháme cca 4 – 5 min. odstát
přelijeme do vhodné nádoby, ideálně skleněné uzavíratelné s nějakou rezervou objemu – při neutralizaci bude tekutina pěnit (používám velkou zavařovačku)
zchladíme ve vodní lázni na t = 65 – 60 °C
vyndáme z vodní lázně (osvědčilo se mi zavařovačku postavit do dřezu), vedle postavíme nějakou vhodnou misku se lžičkou – pro případ, kdyby hladina pěny dostoupila maxima, aby bylo možné pěnu operativně do něčeho odebrat, což se mi zatím ještě nestalo, ale už to reálně hrozilo 🙂
– odváženou jedlou sodu ve vhodné mističce lehce zakápneme minimálním množstvím vody (částečně se rozpustí)
– sodu vlijeme do tekutiny a zamícháme – postupně to začne pěnit = vznik oxidu uhličitého = známka toho, že reakce běží tak, jak má – můžeme lehce promíchávat – bedlivě sledujeme hladinu pěny, kdyby měla tendence ze sklenice přetékat ve stylu „hrnečku vař“, operativně část pěny odebereme do připravené misky (později tekutinu vrátíme zpět do sklenice)
pěna začne naopak postupně klesat, až se tekutina vyčeří
– necháme přirozeně při pokojové teplotě zchladnout
skladujeme pokud možno v temnu (světlo = úhlavní nepřítel), při pokojové teplotě okolo 20 °C
– není vhodná ledničková teplota, ale ani 35 °C
– vzniklý invertní cukr odebíráme podle potřeby – kdo chce zmrzlinu vyrábět častěji, vyplatí se vyrobit si z větší dávky, přesto uvádím i základní menší množství

Zmrzlina Hořká čokoláda 74 % (Lidl, Kaufland)

Suroviny (g) „Hořká čokoláda“ verze I.
Voda 450
Sušené odstředěné mléko (SOM) 82
Cukr (sacharóza) 50
Stabilizátor = RUF* 3 – 4
vaječný žloutek 25
Invertní cukr 220
Čokoláda 74 % (Lidl/ Kauf) 170

* osvědčilo se mi u tohoto typu zmrzliny použít spíš 3 g RUF, nicméně lze použít i želatinu či agar (odpovídající množství podle želírovací síly) – u agaru je pro následný želírovací proces a zahuštění zmrzlinové směsi žádoucí teplota záhřevu na 100 °C => je velmi vhodné agar přidat do odvážené vody + 2 g na odpar, přivést k varu (agar se rozpustí), přiklopit, zchladit na pokojovou teplotu a potom s tekutinou normálně pracovat (samozřejmě už nepřidáváme RUF ani jiný žlírovač)

Vlastní výroba zmrzliny:
– pokud možno přesně si odvážím veškeré ingredience do vhodných misek či talířků
Parní lázeň:
– vyberu vhodný kastrůlek, na který mi pasuje nerezová mísa příhodných rozměrů (lze i skleněná, plastová by se mohla začít tavit)
– do kastrůlku naliji takové množství vody – aby se následně vodní hladina při varu nedotýkala položené mísy = vyrobím parní lázeň, která mi zaručí, že se teplota vyráběné směsi nepřehoupne přes nežádoucí hranici
– kastrůlek s vodou umístím na sporák, zapnu záhřev

– do nerez mísy vliji dle receptu odvážené množství studené vody + přisypu SOM, ručně zlehka prošlehám metličkou, mísu umístím na kastrůlek na sporáku = záhřev
– ke stabilizátoru RUF přisypu část cukru + promíchám, vsypu do vody se SOM, prošlehám metličkou
– trochu cukru přidám ke žloutku, promíchám a vliji do vlažné tekutiny v míse + prošlehám metličkou, je možné lehce probzuknout tyčovým mixérem (bžžžž)
– pokud mi zbyl nějaký cukr, vsypu do tekutiny (která se průběžně nad párou zahřívá)
– vliji i odvážený invertní cukr / sirup, dobře zamíchám
– zahřívám dále na 85 °C – vyplatí se teplotu měřit
– přidám čokoládu nalámanou na malé kousky – nemá smysl dávat čokoládu při nižší teplotě, nerozpustí se
– míchám vařečkou – čokoláda se postupně začíná rozpouštět – vznikají malé vločky, které se ještě zmenší, jsou jako takové „mikro vločky“ ve směsi stále patrné – celkově to trvá cca 4 – 5 min.???
– ve stádiu „mikro vloček“ krátce promixuji tyčovým mixérem dohladka, a ještě dále zahřívám + promíchávám cca 4 – 5 min. – čokoláda nám směs ochladila + provzdušnění při mixování – indicie konce záhřevu je jisté zhoustnutí směsi = jakmile to zhoustne, zahřívám ještě chviličku
– vypnu sporák
– směs z mísy přeliji do vhodného nerez hrnce, který umístím do většího hrnce se studenou vodou a pár kostkami ledu = chladicí vodní lázeň
– směs krátce promixuji tyčovým mixérem
– lehce míchám až do vychlazení na teplotu vhodnou pro umístění do lednice (směs lehce houstne)
– hrnec se směsí přiklopím pokličkou a umístím do lednice k vyzrání na min. 6 hod., ideálně přes noc + v pravidelných intervalech zejména z počátku promíchávám
– jak možná někteří tuší, kvalitní vysokoprocentní čokoláda se nám ve směsi chová trochu jinak, přesněji vzniklá zmrzlinová směs se chová oproti např. ovocným směsím nestandardně = po několika hodinách nám směs významně zhoustne až do razance řidšího krému – je to tak v pořádku = tohoto jevu prohnaně využijeme později k excelentnímu nášlehu a zlehčení jinak poměrně hutné zmrzliny

Předchlazení
– jak už víme z předchozích příspěvků, předchlazení vyzrálé zmrzlinové směsi může mít různé důvody – jedním z nich je i jistá šlehatelnost směsi, která se projevuje při teplotě pod +4 °C – vzhledem k tomu, že nemáme profi zmrzlinovač a nemůžeme tudíž počítat s rychlím podchlazením za brutálních otáček, navíc se nám čokoládové záležitosti fyzikálně chovají trochu jinak … využijeme proto „předchlazení“ zmrzlinové směsi v mrazáku + následný nášleh za pomocí metliček ručního mixéru (míněno i elektrického)
= hrnec s vyzrálou zmrzlinovou směsí umístím do mrazáku na cca 1 hod. + 10 – 20 min.
– směs je poměrně hustá – prošlehávám metličkovým mixérem = nejdříve na nejnižší rychlost (základní provzdušnění), přidám rychlost na č.2, po chvíli na č.3 (mixér má 6 stupňů), vrátím na č.1 a mixuji na funkci „turbo“ cca 2 min.
– opticky se po promixování v nádobě zvedne hladina zmrzlinové směsi
– nádobu se směsí přiklopím a vrátím zpět do mrazáku na cca 45 – 55 min. (může se lehce objevovat při okraji namrzlý kroužek)
– opět směs vymixuji po dobu cca 2 min. na program „turbo“ – hladina by se měla opět o něco zvednout – když směs nabereme na lžíci, je nášleh hezky vidět = zadržené vzduchové bubliny
– no a pokud se mi stav zmrzlinové směsi pozdává, což zatím nastalo vždy, naliji do připravených pytlíků se zipem, umístím do nadrceného ledu se solí = mám připravený improvizovaný zmrzlinovač a přikuluji cca 20 – 25 min. (u táhle zmrzliny spíš 25, ale to si musí každý prakticky vyzkoušet)
– zmraženou zmrzlinu vysypu z pytlíků do mísy, naplním do vhodné dózy a umístím do mrazáku
– v mrazáku při teplotě -18 °C nechám vyzrát do druhého dne – prospěje to i chuti, tedy krom konzistence – celkově si zmrzlina „sedne“
– samozřejmě, že se dá zmrzlina normálně dlabat lžící bezprostředně po vyndání z mrazáku

Zmrzlinu zásadně mrazím pomocí improvizovaného zmrzlinovače (led + sůl + přikulování), ale předpokládám, že lze použít i nějaký vhodný domácí zmrzlinový strojek (směs ovšem musí být vyzrálá)

Ochucené varianty zmrzliny „Hořká čokoláda“
– podobně jako hořké čokolády, dají se i čokoládové zmrzliny ochucovat
– kdo miluje chilli čokoládu, může při výrobě směsi přidat do vody několik chilli papriček – vycedit až po finálním vyzrání směsi před „předchlazením“
– kdo má rád příchuť pepře, může přidat při výrobě podrcené kuličky pepře

Příchuť pomeranče i mandarinky
– musím říct, že u nás je tato varianta vyloženě „numero uno“ a vlastně už ani čistou verzi Hořké čokolády vůbec nedělám – všichni (včetně mě) volají po pomerančové, mandarinkové či kombinované mandarinkovo-pomerančové variantě
– mimochodem citrón v tomto případě nevychází chuťově tak příznivě
– citrusové kůry je s ohledem na poměrně výraznou chuť čokolády přípustné přidat až 5 g
– osobně se mi osvědčilo 3 – 3,5 g
– obdobně jako u ovocných zmrzlin je nutné nastrouhanou odváženou kůru vždy zasypat malým množstvím cukru
– do tekutiny ji přidávám až po přídavku SOM
– kůru už oproti ovocným zmrzlinám nevycezuji – nevadí nám tam, ale v zásadě je to možné – je otázka, zda pro účel vycezení nepřidat až 4,5 g kůry??? = je třeba si vyzkoušet

Mátová Hořká čokoláda
– mátové chuti docílíme tak, že cca 5 gramů lístků marocké máty (mají víc mentolu) spolu s trochou cukru rozmixujeme v sekáčku na padrť, kterou přidáme do vody po přídavku SOM
– vycedíme až před „předchlazením“ . Případně komu by nevadilo, může ve směsi pochopitelně mátu nechat, ovšem asi to spíš vadit bude 🙂
– problém obecně u mátových záležitostí je, že se zejména v souvislosti se zmírňováním chuťových vjemů po namrazení mentol tak nějak vytratí, a zmrzlina má jen takový lehký podtón – leč velmi příjemný
– proto obvykle přidávám kvalitní peprmintový extrakt – ale to si opět musí každý nějak odladit, je to nepřenosné.

,,,
(dodatek vložen 5.6. – včera večer jsem už nebyla schopná dopsat kávovou verzi)

Kávová „Hořká čokoláda“
– pro efekt kávové čokolády mazaně využijeme záměnu části vody za silnou kávu připravenou z pravé kávy (všelijaké náhražky a čtvrtořadé rozpustné „věci“ jsou eé, které celou zmrzlinu spolehlivě chuťově zabijí)
– Italové v ideálním případě používají pravé espresso – pokud ne, tak alespoň silnou chuťově příznivou kvalitní kávu (bez lógru!!! = přefiltrovanou)
– nějaká slaboučká vodička v Čechách příznačně zvaná „čurifinda“ zcela není na místě – to už je lepší rezignovat na výrobu kávové varianty, a spokojit se s čistou verzí zmrzliny „Hořká čokoláda“

Pro výrobu lze použít i recepturu „verze I.“ uvedenou výš (je o něco méně sladší a je zároveň o fous jemnější – ráda ji používám u čokolády z Kaufu s přídavkem pomerančové kůry), nicméně protože je káva přece jen do určité míry hořká a obsahuje i kyseliny, uvádím následnou recepturu „verze II.“ která je mírně sladší, obsahuje o něco méně SOM – je prostě taková lehce ostřejší. Samozřejmě si každý musí vyzkoušet, co bude rodině vyhovovat – jednak receptura, ale také použitá 74 % čokoláda Lidl x Kauf

Suroviny (g) „Hořká čokoláda“ verze II. „Hořká čokoláda“ kávová
Voda 448 248
Káva (tekutina = espresso) 200
Sušené odstředěné mléko (SOM) 77 77
Cukr (sacharóza) 50 50
Stabilizátor = RUF* 3 – 4 3 – 4
vaječný žloutek 25 25
Invertní cukr 227 227
Čokoláda 74 % (Lidl/ Kauf) 170 170

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Někdy příště, bychom si mohli říct něco o výrobě zmrzlin „Mléčná čokoláda“, i když v ČR není běžně na trhu, co do příznivého složení tohoto typu čokolád, z hlediska výroby zmrzliny situace dvakrát růžová – bohužel ve složení významně převažují cukry, ale také se s tím dá pracovat. Lze si tak i v domácích podmínkách vyrobit třeba zmrzlinu „Milka“ = za použití mléčné čokolády Milka, která si udrží právě výchozí typickou chuť čokolády Milka. Případně lze použít i smetanovou čokoládu z Lidlu.

  • Odpověď byla upravena před 4 roky a 11 měsíci uživatelem Avatar photoInka.
  • Odpověď byla upravena před 4 roky a 11 měsíci uživatelem Avatar photoInka.