jak zvyknout prvotelku na dojení

Úvod Fóra Zvířata Dojení jak zvyknout prvotelku na dojení

Označeno štítky: ,

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #875
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Zdravím všechny, a předem musím paní Kláře poděkovat za Domácího sýraře.
      Dojili jsme tak 3-5 koziček. Mléka bylo málo, a tak jsme pořídili jalovičku červenostrakatou, máme ji od telete.
      Před týdnem se otelila, a i když byla hodná a zvykali jsme ji hlazením vemene před porodem, prostě u dojení nechce stát, kope, cuká se, nestojí v klidu. Dojíme ručně, samozřejmě si naše ruce taky musely zvyknout, koza není kráva. Teď už to jde, plh opadá, ale cecky má pořád jak vlašský oříšek, dojíme tak palcem a ukazovákem, do dlaně nejdou ani náhodou, nevíte někdo jestli to ještě povolí a natáhnou se? Je uvázaná v chlívě u žlabu, ven nevodíme, zelené vozíme nasekané, jinak se krmí senem.
      Zkusili jsme jí svázat zadní nohy, když zjistila, že se nás tak nezbaví, strká do nás hlavou, a shazuje ze stoličky. Uvázali jsme hlavu k druhému kroužku na žlabě, takže nedosáhne. A ocas taky, aby nám nevymlátila oči. Soused ve vsi taky má kravky, řekl, že ji nemáme vázat nohy, že si na to zvykne a budeme ji pak muset vázat pořád. Ale ona si na vemeno jinak nedá sáhnout. Nechá se vydojit pravačkou, levou až když je oddojená, a použít na ni obě ruce najednou je zázrak, když se nechá. Dojíme s přípravou 40 minut, nasadila 20 l, tedy, to co z ní dostaneme, její babička byla rekordmanka, měla by mít 30.
      Manžel je pruďas, jak to nejde hned, je z toho na prach, uklidňuju střídavě jeho a pak krávu. Někdy jsem hotová já, když se dojení nedaří.
      Uvažujeme o koupi stroje na dojení, ale prosím poraďte, když nedrží na ruku, těžko si nechá něco přicucnout na vemeno, spíš se bojím, že to rozdupe, jen se přisajou.
      Co používáte na ošetření cecků po dojení, má je suché a rozpraskané, to z nám z kojení, nic moc. Mažu na ni Bepanthen, osvědčený, přes den když jdu okolo, Indulonu nebo sádlo.
      Prosím vás o radu
      Dana, selka začátečník

    • #3409

      Milá Dano, pevně doufám, že napíše Petra, která má prvotelku právě za sebou a úspěšně -resp. neprodali jí :d. Tak co se týká našich zkušeností, nejprve tenké struky – některá kráva se rozdojí, jiná ne. Měli jsme Máří a ta musela mít stroj. Měla kanálky jak mikrotužku a ani po x telatech se to nezměnilo. Záleží fakt na krávě. Co se týká malých struků, ne kanálků, poměrově se nezvětší příliš.
      To dojení, na ruční dojení se vybírá kravka mnohem hůř než na strojový. Stroje bychom se nebáli, většinou je pak i klidnější kráva. Hadice jsou dlouhé, takže stroj je daleko a vy si jen přidržujete hadice před krávou a balancujete zpočátku, aby je nezkopla. _co se týká kopání, u Máří zafungovala jen pouta. Nic jiného nešlo, ani provaz na nohy. Pouta jsou hned nasazená a stoprocentní, vepředu je kráva uvázaná, vzadu se jí nasadí pouta, omyje vemeno a nasadí stroj. Naše druhá jalovice chtěla taky kopnout, uklidnila se a naopak pouta jí spíš rozčilovala, cokoli, i provaz, takže ta se naučila postupně nekopat. Také je důležité, jeslti je pod ní tele nebo ne, chce to vydržet, jak má tele, je hrozně nervózní a postupně se to bude týden od týdne lepšit. Nejvíc se to zlepší, až pod ní tele nebude.
      Co se týká hygieny po dojení, máme takovou skleničku, do které se noří struky a je v ní balzám s jodem. Pro útěchu mrkněte na článek Z jalovice saň 🙂 http://conovehonakopci.cz/?p=131

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #3412
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Mnohokrát děkuji za podporu, klidný dojič, ošetřovatel, klidnější kráva a příjemnější dojení. Po deseti dnech po otelení jakž takž stojí, nohy stále vážeme, ale už si jen tak podupává, kopne, jen když ji špatně chytnu a zabolí ji to. Naštěstí přestaly otravovat mouchy, to je velká úleva. Po prvním dnu, kdy jsem přišla z chlíva bez mléka samozřejmně a musela rovnou do sprchy, už je to razantní rozdíl a můžu říci i úspěch. Zadělávám na první vlastní tvarohové koláče. Stroj zatím vynecháme, pořídíme třeba na příští laktaci, ještě to nechám otevřené. Časem chceme dvě krávy a pak už bude nezbytný. Škoda, že se jí nenarodila jalovička, už by tu zůstala, ale vize plného mrazáku roštěné taky není špatná.
      Tele jsme na radu zkušených hned odstavili, pije ze kbelíku. Taky to byla sranda naučit ho sklonit hlavu dolů při pití a nemlátit do mne hlavou jako do vemene u mámy. Než se napil, dostala jsem pěknou masáž. Teď už přinesu kbelík, musím odejít, protože hledá vemeno u mne, ale pak už nevidí mne ale kbelík a samo pije.
      Třikrát hurá a sláva
      a díky za váš Web (pořád nechápu, jak můžete při tom všem ještě stihnout sedět u počitadla) :)))

    • #3417
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Dojíme kozy, 3 roky – 10 zvířat. Byla to potíž, některé z koz si na vemeno nechaly sáhnout jen s odporem. Letos jsme dojačku koupili. Osobně jsem byla přesvědčená, že s tím řvoucím přístrojem za zadkem to nepůjde vůbec, ale opak je pravdou. Zřejmě je jim ten stejnoměrný tlak mnohem příjemnější než mačkání prsty. Stejné to bylo u naší prvotelky Čestr. My tedy telata ani kůzlata neodstavujeme, jen je na noc oddělujeme a ráno dojíme. I tak je mléka víc než dost a přírůstky, lepší zdravotní stav a welfare zvířat za to stojí:-)
      Mimochodem Váše kniha Domácí mlékař je úžasná….

    • #12496
      Dasa od hradu
      Účastník

      Zdravím všechny příznivce kraviček 🙂 Čekáme na květen první telátko. Jak první naše tak první od naší jaldy. Takže zkušenosti sbírám kde se dá. Chci se zeptat, co všechno potřebuji na dojení. Máme malé konvové dojení, starší od f. Agrostroj Pelhřimov, koupila jsem novou nerez konev s víkem. Pak 2 nerez kyblíky 12 litrů s víkem, nějaké kartáče na čištění dojačky, bavlněné pleny na přikrytí kyblíku s mlékem…. Co ještě potřebuji? Nerada bych byla překvapená, že mi něco zásadního chybí. Poradíte mi?

      Dasa od hradu

      • #12497
        Avatar photoKlára
        Správce

        Hezký den Dášo, přejeme vám nejdříve bezproblémový porod a krásné tele, aby vše proběhlo v pohodě. Osobně bych si pořídila porodní provázky, ty se hodí vždy, po porodu je vyvaříte a uschováte. Jinak pro začátek máte snad vše, teď to už záleží jen na krávě, jaká bude prvotelka. Mějte se moc fajn a ať se daří.

        "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
        - Gilbert Keith Chesterton
        • #12498
          Dasa od hradu
          Účastník

          Dobré ráno, Kláro. Tedy vy jste ranní ptáče 🙂 Děkuji za odpověď. Snad bude vše v pořádku a telátko i to ostatní se podaří bez problémů. Ještě se vás hned zeptám na mléko. Když ho ráno nadojíte, jak s ním prakticky naložíte? Necháte ho „vydýchat“ a za jak dlouho ho zpracováváte? Za jak dlouho musí do lednice, nebo do chladu? Večerní dojení, to bude snad v pohodě. Ale ráno podojíme a budeme muset do práce, nemůžeme mléko zpracovat. Jsou to pro vás praktičku asi hloupé otázky, až dost základní, ale pro mě jako prvotelku nepolíbenou 🙂 to je důležité, možná i pro ostatní začátečníky. Díky.

          Dasa od hradu

    • #12499
      Avatar photoKlára
      Správce

      Milá Dášo, to naprosto chápu. Je to vždy otázka toho, jaké máte možnosti a jaké je roční období. V zimě necháváme mléko vydýchat v chladu, většinou ho následně hned zpracovávám společně s večerním dojením. Pokud pasteruji, tak nečekám a zpracovávám ihned po dojení. Teď, když je teplo, je to horší. My máme chlazení a ideální je dát mléko hned po nadojení vychladit. Pokud nemáte chlazení, ideální by bylo kyblík dát například do dřezu a než odejdete, nechat ho zchladit, aby nemělo přes 30°C, ale opravdu co nejméně, ideálně kolem 8°C, když to vodou nepůjde, tak do 12 °C a pak ho uložit do chladu – sklep např. To je ideál. Pak už si ho můžete zpracovat jak budete potřebovat. Jinak můžete mléko nechat i vydýchat někde v chladu a nechat stát po nadojení, než se vrátíte z práce. Určitě se v něm rozmnoží to, co nachytá po nadojení, nicméně odpoledne bude v pohodě zpracovatelné, zvlášť, pokud budete pasterovat. Musíte si zkusit, co vám bude nejvíce vyhovovat. Je to asi tak – pokud nedáváte zkoušet mléko a budete pasterovat, většinou můžete mléko nechat v klidu stát. Pokud nebudete pasterovat, může se stát, že vaše sýry následně budou duřet, namnoží se tam to, co nechcete, protože budou mít hodně času a ideální teplotu pro rozmnožení. Pokud budete dělat například pařené sýry nebo halloumi, které následně projdou vysokou teplotou, bude to v pohodě, u měkkých, plísňových a tvrdých sýrů by vám to mohlo začít dělat trochu nepořádek. Ale to si postupně vychytáte.

      Pokud zjistíte, že na zpracování nemáte čas, postupujete tak, že mléko ještě teplé zaočkujete syrovátkou a jste smířena s tím, že bude stát a vy z něj následně uděláte tvaroh. nebo ho necháte stát, po návratu pasterujete, zchladíte a počkáte na smetanu a uděláte máslo a nízkotučný tvaroh. Vždy je třeba pozorovat ono mléko, jak se ve vašich podmínkách chová.

      Ale zchlazení je zcela ideální cesta, i kdyby to bylo pouze obyčejné, mechanické ve dřezu, za výměny 3x vody.

      "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
      - Gilbert Keith Chesterton
      • #12500
        Dasa od hradu
        Účastník

        Klárko, děkuji za vyčerpávající odpověď. Skvělé informace. Krásný den.

        Dasa od hradu

    • #13253
      Dasa od hradu
      Účastník

      Milí na fóru. Našemu telátku je 16 dní. Bylo stále u mamky, jak přes den na pastvě, tak v noci v chlévě. Začali jsme dojit ručně, to šlo vcelku hladce, ale dodojovala jsem málo, tak do dvou litrů na dojení, tedy ráno a večer. Před dvěma dny jsme začali dojit strojově. Šlo to překvapivě dobře až na dnešek. Dnes dupala, kopala, zkoušeli jsme pouta, ani jsme je nedokázali připnout na druhou nohu. Byla jsem mokrá až na zadku, nakonec jsem zavolala pomoc pána, co nám dojil poprvé strojově, aby to zkusil. S problémy, ale nakonec podojil. Říkal, že to, že tentokrát nestála je zřejmě tím, že jí začíná zánět a vemeno jí bolí. Poradil odstavit tele, aby případný zánět v jedné čtvrti nerozneslo do všech. Tak jsem ho dnes dala do vedlejšího boxu a přivázala. Byla jsem tam dlouho, protože jsem ho stále kontrolovala, aby se neškrtilo. Kráva byla v celku v pohodě, vidí na něj. Tele vyděšené, já taky. Nevím, jak to mám dělat dál. Odvrátit zánět s odděleným teletem a pak ho zas dát přes den s krávou na pastvu a na noc nechat oddělené? To by se mi asi líbilo nejvíc. Musím říct, že jsem dnes celkem propadala panice. Je to tak časově náročné. Nechápu, jak Dana vydojí ručně za 40 minut 20 litrů a to ještě když kráva pořádně nestojí. Strojově naučit musíme, ráno pak bude dojit manžel ten se ručně dojit nechce. Ach jo…

      Dasa od hradu

      • #13254
        Avatar photoKlára
        Správce

        Milá Dášo, to jsou právě ty momenty, kdy člověk volí, co je lepší pro krávu i pro tele. Se zánětem je to těžké, fakt si nejsem jistá, co je lepší, zda to, že tele vše vypije a zda může roznést zánět po všech čtvrtkách. Pán má evidentně zkušenosti, asi bych si nechala poradit. Na dojení si zvykne. Dávejte jí k dojení vždy kyblík s něčím dobrým, aby to měla spojené a jak bude žrát, nebude tolik vnímat dojení. Hlavně vydržte, kravka si zvykne. Víc určitě poradí Katka, má hodně chovatelských zkušeností a určitě dá dobrou radu. Hlavně jen nehažte flintu do žita první den, chce to, aby si vše hezky sedlo, jak vy, tak prvotelka a časem to uvidíte jako mnohem jasnější a jednodušší.

        "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
        - Gilbert Keith Chesterton
    • #13255
      Dasa od hradu
      Účastník

      Děkuji Klárko za povzbuzení. Dnes to fakt potřebuji. Nějak to na mě sedlo 🙁 Vím, že to chce čas. Jen… v pondělí už musím do práce, jsem zvědavá, jak ráno podojíme, abych se tam vůbec dostala 🙁 Budu se snažit nepropadat beznaději:-) Děkuji a přeji hezký večer. Snad napíše i Katka..

      Dasa od hradu

    • #13310
      Dasa od hradu
      Účastník

      Tak přidávám další příspěvek k dojení. Tentokrát je už pozitivní. Sice jsme si museli na učení prvotelky na strojové dojení pozvat „mistra“, který byl opravdu trpělivý, ale vyplatilo se. Už dojíme několik dní sami. Ještě trošku využíváme jeho fígle, ale dojíme 🙂 Telátko je odstavené, Jitce bude ve čtvrtek 4 týdny. Pod maminkou byla 14 dní pak dva dny den u maminky, noc ve vedlejším boxu. Na radu odborníka, kvůli nechuti kravky ke strojovému dojení a pošramocenému vemeni od telete, nám řekl, že bychom se měli rozhodnout, buď dojit, nebo tele pod krávou. Nakonec jsme tedy telátko odstavili a teď jí 3x denně dáváme mléko a trávu baští samo, granulky mu moc nejedou.
      Chtěla bych se však zeptat. Dojí ráno okolo 6 litrů, večer pak tak 7 litrů. To se mi zdá opravdu na červenou straku v kondici málo. Náš poradce mi řekl, že si myslí, že více dojit nebude, protože je „tlustá“. Co si o tom myslíte?

      Dasa od hradu

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.