Z kolika litrů vyrobíme kolik másla?

Ve facebookové diskuzi, Verunce a mnoha dalším na jejich dotaz, jsem slíbila, že se zaměřím na konkrétní  váhu vyrobeného másla, tak tak činím. Pro všechny zájemce, kteří si chtějí vyrábět máslo doma, základní recept lze nalézet v knize Domácí mlékař od str. 74, nebo zde  na stránce v sérii různých článků o másle. Navazuje také volně na včerejší článek od Katky, která publikovala úvahu o másle ze sbíraného mléka.

Co je důležité vědět před výrobou aneb odpovědi na pár častých otázek:

 • Vyplatí se vyrábět doma máslo ekonomicky?  Ano, ekonomicky se to jednoznačně vyplatí. Vždy budou zaznívat argumenty, že po nezapočítání vlastního času je to výhodné, ale pokud bychom ho započítali, výhodné to nebude. Samozřejmě záleží na tom, jak moc jsme vytíženi. Já osobně máslo vyrábím zcela běžně, patří to k běhu našeho života. Naprosto ale chápu, že jiní lidé si svého času váží jinak a nechtějí ho věnovat na činnosti, kterými je například výroba másla. Pokud bychom tedy vyráběli máslo ze dvou litrů smetany a hodnotili čas na práci strávený stejně, jako čas opraváře pračky, vyměňující čerpadlo např. nebo manažera IT firmy, samozřejmě to bude ekonomicky neúnosné. Pokud ovšem zrovna připravujeme v kuchyni koláč nebo omáčku s knedlíkem a během této přípravy necháme samotného robota přešlehat smetanu, je to ekonomicky více než výhodné.

 

 • Musím mít kvalitní mléko? Otázka je, co si představujeme pod pojmem kvalitní mléko. Optimální je jakékoli plnotučné mléko, nejlépe od vlastních dojnic, nebo od blízkého farmáře nebo z mlékomatu. Neměli bychom se pokoušet odstřeďovat nebo sbírat mléko průmyslově zpracované, které prošlo homogenizací. Tam jsou již kuličky tuku prošlé takovým procesem, aby se následně neshlukovaly a my se nedobereme dobrého výsledku.

 

 • Trvá to dlouho? Nikoli. Stačí si přivézt mléko a pokud vlastníme odstředivku, odstředit ho, pokud ne, mléko zahřejeme v hrnci, zchladíme rychle ve studené vodě a přikryté necháme v lednici. Po 48 hodinách sebereme smetanu, kterou buď hned přešleháme (utlučeme) nebo ji vložíme do kelímku a zamrazíme a máslo utlučeme, až budeme mít takových kelímků více. Pokud bych měla počítat tuto činnost na čas, určitě budeme počítat spíše s minutami.

 

 • A co to mléko, co mi zbyde? Pokud odstřeďuji, bude to mléko nízkotučné, pokud sbírám, spíše polotučné. Následně můžeme z tohoto mléka vyrobit tvaroh, jogurt, syrovátku z tvarohu můžeme použít na naředění jogurtového nápoje, z másla nám ještě zbyde podmáslí.

 

 • Je lépe vyrábět v malém? Záleží na tom, jaké máme skladovací prostory pro mléko, ze kterého chceme sebrat smetanu nebo následně místo v mrazáku pro sbíranou smetanu. V tomto případě vždy záleží na našich podmínkách. Pokud  máme málo prostoru např. v lednici, efektivnější je vyrábět po menších dávkách. Pamatujme také, že domácí máslo se dá bez problémů zamrazit a počítejme s tím, že doma máslo nikdy nevypereme a nevysušíme tak dobře, aby nám vydrželo tak dlouho, jako máslo průmyslově vyráběné. Proto je lepší buď vyrábět nebo skladovat pouze menší dávky másla.

Pokud máte další dotazy k výrobě másla, stačí napsat do komentáře.

A nyní již dnešní výtěžnost mléka

Použila jsem 22 litrů mléka. Toto mléko o teplotě 30 °C jsem odstředila a získala 3 litry husté smetany.

IMG_5641

Mísu se smetanou jsem následně vložila do robotu a ušlehala – přešlehala na máslo.

IMG_5644

Voda, ve které máslo plave se nazývá podmáslí a jeho množství je odvislé od hustoty smetany, kterou tlučeme nebo šleháme. Pokud bychom měli rádi podmáslí kyselé, které známe z obchodu, je nutné smetanu nejprve zaočkovat mezofilní kulturou nebo kysanou smetanou. Pokud tento krok přeskočíme, budeme mít podmáslí ne příliš dobré, sladké chuti. IMG_5645

Po slití podmáslí máslo několikrát řádně vypereme v ledové vodě a vymačkáme z něj všechnu vodu. Pokud by bylo v dnešním počasí příliš měkké, můžeme ho nechat chvíli v ledové vodě nechat ležet a znovu prohněteme, až bude tužší.

IMG_5647

A kalkulace?

 • 22 litrů mléka – z toho
 • 3 litry smetany – z toho
 • 1 litr podmáslí a
 • 1 kg másla
 • 20 litrů nízkotučného mléka na jogurt a tvaroh a samozřejmě na pití

Bez zápočtu ceny za energie a vlastní práci

22 litrů x 15 = 330 Kč vstupní částka

výstup:

 • 1 kg másla za dnešní ceny = 50×4 = 200,-
 • 1 litr podmáslí = 15,-
 • 20 litrů nízkotučného mléka = 20 x 10,- 200,-

V tomto případě zhodnotíme naší prací (ne příliš velikou invencí podotýkám) 330,- Kč na 415,- Kč. Pokud bychom z oněch 20 litrů mléka ještě vyrobili např. 2 litry jogurtu a 3 kg tvarohu, cena převýší 500,- Kč.

Pro všechny, kdo se po přečtení článku budou rozčilovat, že výpočet nemá smysl, neboť nezapočítávám vlastní práci, nebo se mnozí rozčilují, že by si mohli doma už dělat úplně vše, mají pravdu. Pro ně opravdu smysl nemá. Není určen pro toho, kdo v této činnosti nevidí smysl a je pro něj zatěžující.  Je určen pro ty, kdo si touto činností chtějí projít, tráví čas např. s malými dětmi doma, vaří a tuto činnost jsou ochotni vměstnat mezi ostatní vaření.

 

 

15 comments on “Z kolika litrů vyrobíme kolik másla?

 1. Na Farmě Žernovka koupím 22 litrů mléka po 18,- t.j. 18 x 22 ´= 396,- : 4 ´= 99,- Kč kostka másla- teď se dá koupit za 42 – 50,- zhruba za polovic. Nevím co bych dělal s podmáslím a zbylým nízkotučným mlékem ledaže bych přestal pít pivo a přešel na nezdravé mléko. Máslo zkonzumujeme zhruba za 5 dnů a hurá, jdeme koupit dalších 22 litrů mléka. A nízkotučné mléko se nám začíná hromadit – jdeme koupit d alší mrazák. Za 8 000,- /což je asi 80 kostek másla – nebo 20 kg nebo440 l mléka/.
  Je mi 68 let a ještě nikdy jsem nepřemýšlel, jestli si mám udělat máslo, uvařit pivo, vypálit kořalku, vyrobit auto a sestrojit televizi. Vždycky jsem na to tak nějak měl a koupil si to. Starého psa novým kouskům nenaučíš.Oskar.

  • 🙂 Tak jsem dost ráda, že článek padl na úrodnou půdu.

  • Tak to není článek pro Vás, když musíte mléko kupovat. Mám mléko své, chodím do práce, farma je můj koníček (jeden z mnoha). Také je to spíše životní styl a není mi jedno co jím. Tak proto budu vždy, pokud to bude možné, vše dělat domácí (sýr, máslo, tvaroh, jogurt atd.). A řeči o tom, že to nejde, nebo že je to pracné a časově náročné mi připadají malicherné. Jen chci podotknout, že vydělám tolik, že by mne nevadila ani cena másla 200 Kč za 250 g. Jen chci vědět co jím.

  • To vás tedy v Praze s těmi 18Kč pěkně ždímou se 100% marží oproti výkupu do mlékány.

   • Dobry den spis takto ‚zdimou‘ ty mlekarny. U Podebrads prodavaji vyborne syrove za 13,-, u Prahy za 18,-.Vzdy je to jena otazka poptavky/nabidky. Proc bych jakozto obchodnik netocil pivo za 38,-, kdyz to zakaznik porad zaplati?Kolik asi pretahnu a premluvim kamaradu, aby sedli na kola a jeli o 5km dale a tam si dali temer za polovicni cenu a neporovnatelne vyssi kvalitu lepsi. Kazdemu co chce. Syry, lucinu, tvaroh, ricottu delame porad. Chleb, jen je-li cemu (nikdy jsme ani ho moc nejedli). A maslu, tudiz podstate clanku. Moc me zklamala chut masla z 0,5 litru 33% slehacky a 1 lzice zakysanky z retezce. Pak jsem delal syry a odebral jsem cast smetany. Pasteroval 73*C 10 vterin, vychladil, udelal maslo NEPOPSATELNA CHUT !!!

 2. Mimochodem nízko tučné mléko a výroba sýrů => DSM Foods minulý rok vrhli na trh kulturu vyladěnou pro výrobu nízko tučných sýrů „DelvoCheese CT-Light“
  https://www.dsm.com/corporate/media/informationcenter-news/2016/07/2016-07-14-press-release-dsm-launches-cultures-for-low-fat-cheese.html

 3. Nejde jenom o to kolik to stálo ale i o to, že jsem to dokázal vlastní prací a hlavou. Bonusem je, že vím co jsem do toho dal a že se neosypu z nějakých desinfekcí, éček, emulgátorů anebo jiných podpůrných látek.
  Fandím lidem, kteří nebudou kupovat předražené zboží(v tomto případě máslo) a nechají jej ležet v regálu ať se nenažraný řetězec zalkne těmi ležáky, protože bojují i za mojí peněženku. Jaromír

 4. Díky moc za kalkulaci. U nás na vsi je surové mléko za 12Kč a to ještě nepočítám nějakou tu slevu, kdybych s uvázal vzít si řádově aspon 100l měsíčně. Ne jako babičky po butylce. Protože farmáři pořád ve velkém prodávají mlékárnám po 8 – 9 Kč. Myslel jsem si, že vystačím s výrobou jogurtů, ale jak se zdá nezbyde než koupit i separátor a v garáži vybudovat mléčnou kuchyni a třeba začít i sýrařit. Lidé ve městě mají trochu smůlu, ale na druhou stranu si takový životní styl vybrali sami. Mimochodem výrobce začal prodávat ten separátor co máte i v plastu, tak nevím jak na tom bude se životností a zda to bude stále při provozu takové letadlo.. Držíme Vám palce.

 5. Pokud někdo pece pravidelně například koláče z tukového (masloveho) testa a udělá si i tvaroh na napln, tak je to přesně článek pro něj… A rozdíl v ceně při pečení 2-3 tisíc kolacku například na svatbu se projeví..

 6. Zajímalo by mě jestli je nutné před samotnou výrobou másla mléko ošetří pasterací či ne a pokud ano tak jakým způsobem pasterace. Zpráva pro ostatní nadšence výroby svého másla, dnes jsem ze dvou šlehaček 31% tuku jedno balení 250 ml tj.0,5 litru vyrobila během 5 minut 18 dkg perfektního másla. Je to naprosto časově nenáročné v robotu na nejvyšší otáčky, je to raz dva hotové. Chci to však zkusit z mléka z farmy u nás a protože v knize není u výroby másla pasterace zmíněna tak se raději ptám jak na to, abych něco nezkazila. Ještě k finanční stránce : máslo z kupované šlehačky: 250 gr 56 korun žádný finanční efekt, proto je lepší zkusit z originál suroviny kde je alespoň všechno bez chemického procesu v mlékárně.

 7. Dobrý den, veškeré domácí výrobky jsou nejlepší a nejzdravější když jsou vyrobeny s láskou a energií, to vám žádná továrna nedokáže přidat do svého produktu. Domácí výrobky jsou bez ééček ustalovačů barviv a jiných nežádoucích látek pro naše tělo .Tato stránka je super a moc vám fandím, kdyby bylo takových lidí více, populace by netrpěla tolika nemocem které jsou způsobeny špatnou stravou kterou nám cpou obchodní řetězce přímo pod nos. Kdyby měl někdo zájem o kvalitní přírodní oleje mohu nabídnout.
  S pozdravem
  Krásného dne
  Roman

 8. Dobrý den, v jakém konkrétním robotu máslo tlučete? Kolik litrů a zkušenost s ní nebo s jiným?Je to pro nás aktuální. Děkuji za odpověď Ivča

  • Dobrý den Ivčo.

   Domnívám se, že je Váš dotaz poněkud nešťastně položen. Velmi záleží na tom, kolik Vy potřebujete rámcově zpracovávat smetany. Od toho se dost věcí odvíjí. Je sice hezké pořídit si drahý robot s nástavcem na stloukání másla s kapacitou 5 nebo 7 litrů a ve výsledku pak v nádobě honit po dně půl litru smetany. Při stloukání másla je množství smetany limitujícím faktorem pro správné vytlučení tuku vůbec. Přeplněnou – přesto, že se do nádoby smetana vejde, nebo naopak nedostatečnou dávku smetany prostě i při nejvyšším úsilí v máslo těžko přetvoříte.

   Obecně nejsou běžné mixéry na výrobu másla primárně určené, na rozdíl od výkonných kuchyňských robotů. Tím netvrdím, že mixérem máslo nevyrobíte. Šlehačku vyšleháte určitě, dále pak záleží na nástroji, na rychlosti (otáčky) a v neposlední řadě je nutné, aby se ušlehaná smetana v nádobě vířila v celém objemu – nevím jak to mám vyjádřit – zkrátka nesmí se stát, že se nalepí na stěny nádoby a metly zpracovávají pouze část smetany uprostřed, která je oproti šlehačce na stěnách přešlehaná. Ve výsledku se to může až zašlehávat dohromady a vzniknout kašovitá břečka. Ne každý mixér je pro výrobu vůbec vhodný. A to nemluvím ani o tyčových mixérech, kdy se někteří kasají, že mají máslo za necelou minutu. Problém je v tom, že jim vůbec nevznikne máslové zrno, což je při tradiční výrobě másla přímo zásadní moment. Ve výsledku mají obvykle máslo tvrdé, drobivé, vůbec se nedá mazat na chleba a ještě se tomu diví.

   Před časem jsem vložila příspěvek do Fóra – jsou v něm i videa alternativní výroby másla:
   http://www.domacimlekar.com/forum-dm/topic/vady-masla-tuhe-drobive-x-mekke-ridke/

 9. Pro mnoho lidí nemá strávený čas smysl počítat – mají fixní plat, a toto je jedna z mála možností jak si přilepšit, něco málo volného času navíc rádi obětují. Týká se to především těch 40% lidí z ČR, kteří žijí od výplaty k výplatě, ti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.