Sýrárna Kmetija Pustotnik

Mnozí malí domácí mlékaři nemají ambice růst, ale jsou mezi námi i tací, kteří se vypracovali ve zcela regulerní podnik. Zde na webu DM se budeme vždy věnovat především domácím mlékařům a naší drobné produkci, nicméně, nahlédnout pod pokličku k těm, kteří vyrostli a zpracováním mléka se nyní živí je velmi zajímavé. Dnes se podíváme díky Veronice Nagy, která před třemi a pěti lety procestovala pár evropských sýraren, do jedné takové, která vznikla úplně od píky.

Podíváme se do sýrárny Kmetija Pusotnik ve Slovinsku.

Tato sýrárna patří mezi nejhezčí a největší mezi malými sýrárnami, které Veronika navštívila. Vlastní jí maďarská sýrařka se svým slovinským manželem, která začala vyrábět sýry doma v rodině, během starání se o děti. Sýrařila v pětilitrovém hrnci na sporáku, postupně se rozvíjela, ale dodnes zůstala velmi milá. Pro Veroniku je právě ona velkou inspirací. Více informací o rodině, farmě a více oficiálních informací naleznete na webu stránky a také na jejich fb profilu.

Je však třeba dodat, že tam, kde sýrárna funguje, se velmi podporují malí farmáři, kteří dostávají dotace na výrobu i rozvoj a např. školky a školy – školské zařízení obecně nakupují povinně minimálně 30 % surovin právě od malých podniků (mlékáren, zemědělců atd.).

 

Nejprve pár fotografií z výroby

 

 Následující fotky jsou pro potěchu oka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.