Prodej ze dvora a EET

Protože přicházejí různé dotazy na EET, rozhodli jsme se zmonitorovat situaci na MF a předat tuto informaci vám, zěmědělcům, kteří prodáváte své produkty, zde zaměřeno především na prodej mléka ze dvora, ale týká se stejně i prodeje zeleniny, vajec a jiných živočišných produktů a rostlinných produktů. Paní A.L. z finanční správy nám sdělila:

 1. První důležitá informace je ta, že pokud máme registrovaný prodej ze dvora nikoli jako podnikatelé, ale jako ostatní příjem pod §10, nikoli tedy jako podnikatelé v zemědělství pod §7, nemusíme mít EET.
 2. Pokud jsme ovšem podnikatelé v  zemědělství, máme živočišnou či rostlinnou výrobu jako podnikatelé, pak musíme být na příjmy, které vyúčtujeme v hotovosti registrováni v EET

Co to znamená ve skutečnosti?

Každý podnikatel v zemědělství, který prodává své výrobky a účtuje za ně v hotovosti – např. prodej mléka ze dvora, prodej vajec ze dvora, prodej zeleniny ze dvora, musí být registrovaný v EET

 1.  Toto nařízení platí od jara 2018, neboť prvovýroba není zahrnuta do maloprodeje, který začíná již v březnu 2017. Jestliže tedy výrobek vyrobím a následně prodám, nikoli překoupím a prodám, týká se mě až rok 2018.
 2. Podnikající zemědělec si musí  pořídit elektronickou evidentci tržeb a začít vydávat účtenky za každou platbu v hotovosti

Pokud vlastní bezobslužný stroj, např. MLÉKOMAT, ten je z EET vyjmut.

Celé nařízení se tedy týká toho, kdo prodává přímo z ruky. Toto nařízení se bude za rok týkat tedy každého zemědělce, prodávajícího své prvovýrobky. Na většinu těchto zemědělců se nebude vztahovat možnost paušální daně, neboť většina zemědělců má příjmy plynoucí ze zemědělství, které jsou účtovány bankou a převyšují obrat 250 000 Kč za rok. Přesto, že prodej ze dvora a jeho účtování v hotovosti bude zastoupeno menšinově, protože se příjmy sčítají, bude zemědělec na tuto činnost muset mít EET (nebude spadat pod paušální daň).

Jedinou možností, jak prodávat ze dvora a nemuset být registrován v EET a neplatit tedy pořizovací cenu a následně měsíčně za EET je prodej pouze přes účet a zrušení možnosti platby v hotovosti. V takovém případě je však nezbytné, aby v provozovně byla vyvěšena výrazná cedule

PRODEJ POUZE PŘES ÚČET

nebot jinak nelze zamezit tomu, aby kdokoli nenahlásil na ministerstvo financí to, že při svém uskutečněném obchodu ze dvora nedostal účtenku. Zemědělec nemá za současné situace, pokud by nebyla změněna, žádnou možnost, jak se takovému nařčení bránit a může být vystaven kontrole z FÚ přesto, že k takovému obchodu vůbec nedošlo.

Pomozte nám prosím vyplnit anketu, jejíž výsledky následně uveřejníme v jednom z  čísel občasníku Mlékonoš, děkujeme

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSclVLwG51iMXrRkftySnDhPptni2pXVZbHb-e3EbnRXq0gUuA/viewform

5 comments on “Prodej ze dvora a EET

 1. Dobry vecer,
  mam pocit , ze se někdo uz asi definitivne zblaznil…mame doma 4kozy pod kterými nechavame kuzlata a kravku, pod kterou je tele. Doted jsem „pouze“ resila se svoji ucetni, proc je mame když je nedojime a je to neekonomicke …tak ted budu ještě platit mesicni pausal 400,- za to ze si koupim pokladnu a budu chtit splnit jen další narizeni z mnoha… jestli nebude jednodussi zrusit povoleni prodeje ze dvora , dat pryc kvalitni bile kozy v KU a poridit kozy bez znamek , bez registrace a tudíž pokud nejsou registrovane na xy uradech, tak nikdo nebude tusit kolik ceho mam…odpadnou mi pravidelne kontroly, obnovovani veškerých papirovych povoleni, atd…. Doufala jsem , ze nam malym podnikatelum bude stacit jednou za den sečíst paragony a poslat přes aplikaci na FU. Jak to tedy je ?

  Dekuji za Vasi odpověď

  Helena C.

  • Zdravím vás Heleno, myslím, že vše je v článku. Zatím – zatím podotýkám, je to tak, že pokud podnikáte v místě přístupném internetu, budete muset být napojena přímo v systému EET – je ovšem možné, že nějaké výjímky budou existovat. My máme stejnou situaci. Zemědělství jako živnost, vše přes účet, pouze prodej mléka ze dvora bude muset být přes EET, pokud budeme prodávat hotově. VZhledem k tomu, že jsme na samotě a mléko u KVS jsme si zařídili jen kvůli mně, rozuměj, manžel to bral jako časovou a ekonomickou investici do hobby manželky :), nejsme z prodeje živi a za celou dobu jsme prodali pár láhví tomu, kdo náhodně zavítá, je pro nás samozřejmě nejjednodušší možností vše zrušit.

   Prodáváme mléko pouze v rámci filantropismu a nadšení (mého). Manžel chtěl odjakživa jakýkoli přebytek dávat raději slepicím a psům v rámi misantropismu (jeho) :). Nyní bohužel je to zcela jasné. Nemáme žádný chytrý telefon, u nás tedy i v případě nejlevnější možnosti
   xxxx – telefon –
   125 -500 měsíčně – musí to být T-mobile ua těch 125
   3500 nejlevnější možnost od T-mobile (máme ovšem Vodafone) něco jako pokladna

   nebo nyní díky nadšencům toto http://fiket.cz/ pak bez poplatků (bohužel stále zůstává etická rovina celé aplikace, udávání, nemožnost se bránit, pokud nás kdokoli falešně nařkne, že nakokupil a účtenku nedostal)

   80-120 měsíčně za rozbor mléka – nezbytné
   do 200 za jednorázový rozbor 1x ročně

   toto vše nám odpadne, pokud budeme živit tedy sami sebe a příbuzné a přestaneme prodávat. Na KVS jsme se dohodli, že lze jedním mailem zrušit či pozastavit.

   Hezký den

   K.H.

 2. úplně vidím, jak si někdo odváží 10 litrů mléka a papírek s číslem účtu a částkou… nebo jak nad ním stojím a čekám až platbu pošle on-line ze svého ultra chytrého telefonu v přímém bankovnictví abych mu ty lahve mlíka mohla dát do ruky (tedy čistě teoreticky, kdybych nějaké mléko měla. Nebo jak platím jak magor EET když prodám pár litrů mléka za týden a celková držba nedosáhne ani pořizovacích nákladů na tyhle dreky…. To bych se v tom mlíce raděj koupala….

 3. Nechci být hnidopich, ale EET řešení zdarma a bez paušálů jsou spousty. Předpokládám, že používáte nějaký účetní SW, v rámci nich jsou EET moduly velmi často zdarma nebo za malý jednorázový aktivační poplatek. EET účtenku pak tisknete z jakéhokoliv PC s tiskárnou/termotiskárnou. Mám to i rovnou zaúčtované a na konci roku jen vygeneruji formulář přiznání k dani a už nemusím nic řešit 🙂
  A kdo nevede účetnictví: buď jako velmi drobný vedlejší příjem dle §10 zákona (a EET nepotřebuje), nebo toho prodává fůru a nevede účetnictví – toho se EET asi stejně dále týkat nebude, nebo bude muset činnost holt zlegalizovat – což byl záměr zákona.
  Ano, vyžaduje to PC, případně mobil. Pro nějakou samotu u lesa to možná opravdu problém být může, ale tam lze žádat o výjimky, ale pro zdejší „na internetu“ diskutující účastníky by to zase taková tragedie a překážka být neměla… naopak si náklady na internet můžete dát do nákladů na podnikání a nedanit 😉

  • Jirko, diskuze je vždy vítaná. Vůbec s vámi nechci polemizovat. Pokud současnou situaci cítíte tak, že vám nedělá problém a ani malým podnikatelům, potažmo zemědělcům, jste šťastný člověk a moc vám to přejeme :). Nepopírám, že EET není šílená pálka, nenašla jsem ji vyloženě zadarmo, protože i koupě tel. atd. něco stojí, ale souhlasím, že to není tak šílené. V každém případě to jsou finance a starosti navíc, zbytečné, podle našeho názoru i celkem nemorální.
   Něco jiného by bylo, pokud by na to stát šel tím způsobem, že by zachoval pro malé podnikatele a zemědělce, řemeslníky, atd. možnost dobrovolnou, ve smyslu – pokud se přihlásíte, budete používat EET, můžete odečíst z daní nákup a navíc, tím, že máme o vás všechny informace v systému, budete mít mnohem jednodušší, např. příjmy k podání z dani příjmu pak pro vás bude hračkou k vyplnění. Pokud by se šlo takto naproti, věřím tomu, že hodně lidí by uvítalo možnost zjednodušení a sami by se do systému přihlásili. Ti, kteří platí daně, ukládají účtenky, vytvářejí sociální klima kolem sebe, neboť jsou v kontaktu s lidmi blízko sebe (zem. řemeslníci, služby), by nebyli apriori nazýváni zloději a tato služba je z našeho pohledu mnohem důležitější ve společnosti, než nastolení systému udávání, nedůvěry a navození negativního klimatu.

   Viz váš komentář: A kdo nevede účetnictví: buď jako velmi drobný vedlejší příjem dle §10 zákona (a EET nepotřebuje), nebo toho prodává fůru a nevede účetnictví – toho se EET asi stejně dále týkat nebude, nebo bude muset činnost holt zlegalizovat – což byl záměr zákona.

   Apriori předpokládáte, že to lidé nedělají a ti, kteří to dělají, mají smůlu. Těm to prostě nevěříme. Škoda, důvěra ve společnosti a přenesení odpovědnosti na každého jednoho z nás je podle nás mnohem důležitější než šikana ze strany státu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.