Online kalkulačka standardizace mléka

V okamžiku kdy člověk začne skládat dohromady informace pro nějaký ucelený soubor, naradí na mnoho drobností, které je třeba vyřešit, dořešit a publikovat ještě před samotným celkem. A k tomu došlo právě dnes. Naštěstí se mohu obrátit na výborné lidi kolem sebe. Velmi mi pomohl Martin Mráz, teoretický fyzik, kterého od  jeho povinností občas vyruším a on velmi rychle vyřeší můj požadavek k následnému užitku nás všech. Po tabulkách do Mlékonoše mi připravil jednoduché dvě tabulky na standardizaci mléka.

Co to je standardizace? Jednoduše – do základního materiálu (mléko, smetana) přilití materiálu o jiné tučnosti (nízkotučné, polotučné, tučné mléko nebo smetana). Musíme však zjistit kolik čeho do čeho. A právě na to jsou naše kalkulačky.

První nám pomůže, pokud potřebujeme přesný objem mléka nebo smetany (např. 1 litr) a nevíme kolik tam čeho má být, aby mělo toto množství např. 10 % tuku. Stačí vyplnit tabulku a ona na nás okamžitě vychrlí, kolik máme nalít mléka a kolik smetany.

Druhá nám pak pomůže, když budeme chtít vědět, kolik máme přilít něčeho do něčeho jiného, abychom získali dané procento tuku a nezáleží nám na tom, kolik toho nakonec bude.

Jenomže tabulky od Martina bylo nezbytně nutné dostat mezi vás a s tím mi okamžitě pomohl GreenHead Ondra, za což jsem mu velmi vděčná!

Kalkulačku naleznete zde a také v pravém sloupci, pod kalkulačkami výpočtu syřidla a výpočtu množství kultur.

Nějaké konkrétní případy, kdy kalkulačku využít?

  • Chceme vyrábět smetanový jogurt.
  • Chceme naředit plnotučné mléko mlékem odstředěným nebo polotučným.
  • Chceme přidat smetanu k mléku polotučnému nebo plnotučnému atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.