Manufaktur.cz – partner Domácího mlékaře

Na měsíc únor vám přinášíme bližší pohled do rodinné firmy, která se stala partnerem stránky Domácí mlékař pro měsíc únor.

Pro mnohé domácí mlékaře je velmi důležitou součástí výroby lis. Až do této doby jsme většina z nás používali lis dřevěný,  který vykonal spoustu práce, ale po navýšení litrů mléka, zvětšení objemu forem a také s navýšením váhy závaží bylo velmi příjemné, když jsem uskutečnila objednávku na kovový lis. Měla to být zakázková práce, ovšem malí řemeslníci postupně ubývají, minimálně zde, v našem okolí, a tak nakonec k výrobě nedošlo. Protože však vše je, jak má být, ukázalo se vyústění situace jako lepší varianta, neboť jsem objevila tento nerezový lis.

 

Podle toho, co mi vyprávěl pan Ryvola, má cesta nebyla ojedinělá. I on vyrobil lis na popud spolužačky, která vlastní stádo ovcí a koz a pravděpodobně dospěla do podobného stádia jako já, za což jsem nyní velmi ráda.

Pan Jiří Ryvola, který lisy vyrábí a prodává, založil firmu Manufaktur.cz jako projekt pro ručně vyráběné konstrukce pro dům a zahradu. Jedním z prvních projektů bylo vytvoření stojanu pro květiny, ovšem neměl to být úplně jednoduchý stojan. Specifické požadavky na umístění a konstrukci stojanu znamenaly, že ho bude muset sám navrhnout a vytvořit. Postupným kreslením prototypů došel k prvnímu modelu StA. Následovaly další modely a modifikace.

Aktuálním projektem je ovšem pro nás všechny zajímavý Lis na sýr – UNI. Zadání znělo: vyrobit lis z nerezu na polotvrdé a tvrdé sýry, aby nebyl problém se schválením nově budovaného provozu zpracování mléka na sýry a mléčné výrobky k následnému prodeji ze statku a prodeje potravin.

A tak byla sestavena varianta UNI – jednoduchá konstrukce z nerezového materiálu, která je opatřena gumovými nožičkami proti pohybu lisu po pracovním stole a křídlovými šrouby s křídlovou maticí. Po vyhotovení prototypu došlo ke zkoušce v reálném provozu. Konstrukce lisu obstála na výbornou. Veškeré díly se lehce omyjí a sestaví a tak zcela logicky následovala expanze  a výroba dalšího typu, který je nyní horkou novinkou.

 

 Lis na sýr – UNI II  vznikl jako požadavek rakouské mléčné farmy. Lis měl mít upravenou a vyztuženou pracovní podestu, doplněnou o snímatelný plech a upravenou ovládací pákou, doplněnou o výřezy pro vlastní zavěšení závaží. Novinka prošla úspěšným testem na farmě a nyní je zařazena jako zakázkový výrobek, na který Manufaktur.cz poskytuje záruku 24 měsíců jako na veškeré jejich výrobky.

 

 

Každý výrobek před expedicí projde závěrečnou kontrolou svarů a vizuální kontrolou povrchu. Ke každému výrobku je přiložen Návod k použití, Záruční podmínky, Dodací list a Záruční list a v případě dodávky zařízení s elektroinstalací (elektrokotle, varny a podobné zařízení) je vystaven certifikát od zkušebního elektrotechnika, dle platných směrnic a norem.

V současné době se MANUFAKTUR svojí velikostí a atmosférou řadí k rodinným firmám. Zákazníkům nabízí téměř neomezené možnosti zakázkové kovovýroby z nerezu i oceli, dle jejich požadavku a přání. Se zákazníkem diskutuje a připravuje nejvhodnější možná technická řešení a navíc je vývoj nových zařízení a doplňků baví, což je vidět např. na lisu, který přišel domů mně.

 

Mé zkušenosti s lisem

V okamžiku, kdy se ozve pošta, že veze zásilku, tedy zmíněný lis, doporučujeme těm, kdo mají jako my ke schránce 2 km, připravit si na něj větší zavazadlo. Lis totiž dorazí hotový, smontovaný. Je velmi pečlivě zabalený nejen do bublinkové fólie, ale pokud si zakoupíte variantu UNI II, potom také má spodní nerezový plech pokrytý přilnavou bílou silnou fólií proti poškrábání.

V podstatě tedy stačí lis rozbalit a začít lisovat, na což jsem se ihned vrhla a především jsem se jala zkoušet, jak se hodí na míru do dřezu, protože Manufaktur nabízí u každého lisu možnost individuální změny v rozměrech, což bylo pro mě dost podstatné, neboť jsem potřebovala, aby se lis vešel přesně do dřezu a nebylo ho nutné něčím podkládat. Vešel se přesně!

Lis je poměrně masivní, pevný, rozhodně se při lisování „nekymácí“ ze strany na stranu. Ramena jsou na několika místech vzájemně spojena křídlovými matkami, aby u sebe držela, jejich rozmontování a případné přeštelování lisu na jinou výšku je však  jednoduché a rychlé.

Velmi mě potěšil masivní háček hák na konci lisu, na který lze zavěsit závaží. Drobný, ale velmi podstatný doplněk.

Lis lisuje velmi dobře, důležité je zmínit, že ho není třeba podkládat větším talířkem nebo prkénkem při lisování tenčí přítlačné podložky. Pod lisem se podložka nemá tendenci překlápět a sýr se při vystředění lisu nevyklápí na žádnou stranu.

Osobně oceňuji poměrně velkou plochu lisu, kam se mi vejdou k lisování i čtyři formy, lis je spíše větší, musíme s tímto faktem počítat, pokud máme doma málo prostoru.

K lisu snad ještě jedna velmi důležitá informace. Pokud by se kdokoli rozhodl, že právě nerezový lis také potřebuje, mám dobrou zprávu.

Manufaktur. cz každému, kdo při objednávce použije kód „DOMÁCÍ MLÉKAŘ“, odečte 15 % z ceny!

Základní ceníková cena lisu UNI je 2.600,- Kč, UNI II – 4.200,- Kč

Z této ceny je v případě uvedení kódu DOMÁCÍ MLÉKAŘ 15 % sleva a v případě změny provedení a individuální úpravy, je vystavena konkrétní cenová nabídka.

A nakonec tedy všeříkající fotografie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.