Kalkulačka výpočtu síly syřidla

Celý díl o sýření sýrů – sýrový seriál díl 4. již popisuje vše ohledně sýření a také vzorce, jak vypočítat  sílu syřidla. Jenomže to je pro hodně lidí zbytečně složité a tak prostě mají syřidlo na poličce a používají ho a žádný test, přesto, že je velmi jednoduchý, nedělají a tím se často mohou ochudit o kýžený výsledek, který předpokládali, ale on se nedostavil.

A tak přináším velmi jednoduchou kalkulačku. Ta první je na to, aby si člověk čas od času dal pět, deset minut a zkusil si, jakou má jeho syřidlo skutečnou sílu, ne pouze tu deklarovanou.

A druhá je pak na to, aby díky této zjištěné síle věděl, kolik syřidla na který sýr skutečně použít. Protože když je někde napsáno – sýřenina má být zesýřená za 35 minut, je to moc hezké, ale pokud nevíme, kolik tam dát syřidla, je nám ta informace téměř k ničemu. A tuto druhou kalkulačku lze použít i v případě, že se vám nechce investovat deset minut jednou za čas a spolehnete se na deklarovanou sílu syřidla.

Na zkoušku si připravíme sklenici. Výhodné je, aby nádoba, ve které zkoušku provádíme, byla průhledná, abychom dobře viděli, kdy přesně se mléko začne srážet.  Do sklenice nalijeme 35 °C teplé mléko  – 100 ml a připravíme si stopky, přidáme syřidlo 1ml, které je zředěné v 9 ml studené vody, zamícháme a zároveň  mačkáme stopky. Jakmile zahlédneme první známky vločkování mléka, stopky vypneme. Údaje vložíme do následující kalkulačky.

 

Tato následující je ted důležitá pro běžný chod a běžné sýření – kolik syřidla na který sýr, když to mám mít hezky vysýřené za 40 minut? ha? kalkulačka jednoduše odpoví


Konečný výsledek můžete navýšit o 10 až 20 % kvůli toleranci výrobce, kvůli době, kterou již syřidlo leží doma.

 

Přidávám i malou pomůcku pro ty, kdo stále chtějí používat tužku a papír a k tomu malá pomůcka.

Tabulka ke stažení zde.

be9c23ad43_100947999_o2

 

 

A nakonec jsem si dala malou práci a našla syřidla prodávaná na našem trhu a zde je jejich deklarovaná síla :

  • Christian Hansen Chymax – plus                         1:15000
  • Syřidlo chymozinové LAKTOCHYM 200ml      1:5000   
  • Syřidlo pepsinové LAKTOSIN 200 ml                1:10000   
  • Syřidlo Chy Max M 200 – 500ml                         1: 14000
  • Syřidlo Fromase 220XLG – 500ml                      1: 16 000
  • Syřidlo Fromase 750TL – 500ml                          1: 53000
  • Syřidlo FROMASE 220TL                                     1:15000

Najdou se však i tací, kteří mají rádi soubory offline v počítači a pro ně zde offline kalkulačka ke stažení ve formátu excel a open office.

výpočet dávky a síly syřidla offline

ve formátu xlsx – excel

Výpočet síly a dávky syřidla offline
ve formátu ods – open office

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.