Gastronádoby

Gastronádoby jsou typizované nádoby – nerez nebo plast – které mají vždy stejný rozměr, což je výhodné, pokud nakupujeme gastronádoby od různých výrobců. Osobně ráda gastronádoby používám pro mnoho fází zpracování mléka a na základě dotazu, jak je to vlastne s velikostmi a na co jsou gastronádoby dobré, jsem vytvořila tento článek. Nebudu nabízet a doporučovat žádného výrobce, stačí zadat do google slovo gastronádoba a nalezneme velký výběr.


Při používání gastronádob mějme na paměti

  • síla materiálu není v případě zpracování mléka až tak zásadní, můžeme zakoupit i levnější gastronádoby, neboť je používáme většinou tak, že nepřicházejí do styku s přímým teplem a sama mám s nerezovými gastronádobami z tenčího nerezu velmi dobrou zkušenost a vydržely již více než 10 let bez úhony
  • gastronádoby nikdy nepokládáme na přímý zdroj tepla, maximálně do vodní lázně
  • gastronádoby jsou typizované – vysvětlení čísel níže; pokud tedy zakoupíme od různých výrobců, měly by sedět dohromady
  • jsou stohovatelné – po přikrytí jedné gastronádoby můžeme na víko postavit nádobu správné velikosti další, případně dvě atd.
  • výšku název gastronádoby nezohledňuje, při koupi si tedy musíme dávat pozor, jak vysokou nádobu kupujeme
  • každou nádobu můžeme zakoupit buď plnou, nebo děrovanou; ani tuto skutečnost název gastronádoby nezohledňuje

Jak je to s označením gastronádob?

Při označení gastronádob se setkáváme s označením 1/1,  1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6 atd.

Zdroj obrázku Promos gastro.

Gastronádoba 1/1 je výchozí gastronádobou. Toto číslo znamená, že používáme jednu gastronádobu na šířku a zároveň se do této nádoby vejde jedna stejná na délku. Pokud zakoupíme velkou gastronádobu 2/1, znamená to, že se základní 1/1 do této 2/1 vejde 2x. Na fotce jsou gastronádoby 1/1. Všechny jsou stejně dlouhé a stejně široké, ale liší se výškou. Výšku název gastronádoby nezohledňuje, při koupi si tedy musíme dávat pozor, jak vysokou nádobu kupujeme.

Nádoby můžeme vybrat buď plné nebo děrované. Ani tuto skutečnost nezohledňuje název nádoby.

Gastronádoba 1/2 znamená, že se na šířku gastronádoby 1/1 vejde jedna 1/2, ale na délku nádoby s označením 1/1 se vejdou 1/2 dvě, viz obrázek. S následujícími čísly je to stejné jako s 1/2. Pokud máme nídobu 1/4, vejdou se tyto nádoby do 1/1 4x, 1/3 3x, 1/6 6x atd.

Každou gastronádobu můžeme zakoupit buď s víkem nebo bez něj. Víka existují v různém provedení, buď plná, nebo s výkusem pro např. naběračku.

Výhodou gastronádob je jejich stohovatelnost, můžeme je skládat na sebe.

Nádoby používáme na odkapávání sýřeniny ve formě, na oschnutí sýrů, na odkapání velkého množství tvarohu (gastronádoby 1/2 pojme tvarohovinu až z 25 l mléka. V gastronádobách můžeme nechat zrát sýry, můžeme v nich skladovat tvaroh nebo máslo.

Vyvarujme se používání nerezových gastronádob na uchování solné lázně. Sůl nádoby rozežírá, pokud v nich leží delší dobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.