Wensleydale – s proslazovaným ovocem

Úvod Fóra Sýry Polotvrdé sýry Wensleydale – s proslazovaným ovocem

 • Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Inka a poslední změna proběhla před 3 roky.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #15127
   Inka
   Správce

   Wensleydale – sýr z britských ostrovů vyráběný výhradně z kravského mléka. Krom tradiční modré varianty s plísní Penicillium roquegorti, která se dnes vyrábí pouze menšinově, existuje také varianta bílého sýru. Častěji než čistý bílý sýr jsou zákazníky upřednostňovány ochucené varianty jak slané s přídavkem bylin a koření, tak varianty sladké s podílem proslazovaného ovoce či citrusové kůry a také různé specifické sýry z malých výroben např. s přídavkem medu, kousků čokolády, příchutěmi vybraných typů alkoholických nápojů apod.
   Sýry se dnes obvykle vakuují do fólií. Stále se však můžeme setkat s tradičním zaléváním do vosku pestrých barev podle typu použitého ochucovadla – oranžový vosk pro sýr s pomerančovou kůrou a meruňky, červený vosk s pro sýr s brusinkami … Jedná se spíš o dárková balení sýrů a obvykle tomu i odpovídá vyšší cena.
   https://www.google.cz/search?q=Wensleydale+cheese+orange+OR+pineapple+OR+cranberry+OR+apricot+OR+lemon&client=opera&hs=Umv&sa=X&hl=cs&tbm=isch&gbv=2&sei=YTqcWoj-D5H6wALMgYOQBQ

   ———-
   Doma vyrobený sýr ve stylu Wensleydale s kandovaným ananasem a domácí kandovanou pomerančovou kůrou macerovanou v domácím citronovém sirupu.
   Mléko plnotučné kravské – ošetřené termizací – přídavek chloridu vápenatého – očkováno zákysem ze smetanové kultury Milcom – syřidlo Chy-max M.

   Chuť sýru je velmi jemná, smetanová až máslová, kombinovaná s typickou chutí proslazeného ovoce a citrusové kůry. Když se to nepřežene se solí, na české poměry vznikne velmi chutný sýrový dezert s lehce slaným podtónem. Kousky ovoce jsou šťavnaté, při porcování sýra dobře krájitelné.

   Zkoušeli jsme také slanou variantu se sušenou pažitkou a kornfitovaným česnekem, ovšem nepodařilo se mi sýr vůbec zdokumentovat, třeba někdy příště :).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.