Snížek

 • Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Inka a poslední změna proběhla před 2 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #15673
   Inka
   Správce

   Snížek

   Jedná se o ruský mléčný kysaný produkt. V podstatě jde o sladký jogurt. V Rusku se na jeho výrobu prodávají samostatné kultury tvořené ST + LB stejně jako jogurtové kultury, nepodařilo se mi však doposud zjistit, zda se jedná přímo o nějaké speciální příhodnější kmeny, nebo zda jsou v nějak atypickém poměru. Přesto se u domácí malovýroby dá narazit na použití klasik jogurtových kultur.

   Podstata výroby spočívá v přídavku 1 – 3 lžic sacharózy (cukru) na 1 l mléka zahřátého na fermentační teplotu cca 43 °C . Po důkladném rozmíchání cukru se mléko zaočkuje jogurtovou kulturou, nadávkuje do vyvařených skleniček, uzavře a nechá běžně fermentovat tak jak jsme zvyklí u jogurtů. Nebo fermentujeme v jedné velké nádobě.
   Subjektivně bych řekla, že se sraženina tvoří o něco rychleji = kontrolovat o něco dříve, aby Snížek nepřekysal.

   Zajímavý může být Snížek zejména pro milovníky sladkých jogurtů. Tímto způsobem se dá vyrobit produkt zrající přímo ve finálních nádobách (skleničkách), není rozmíchávaný a je přitom příjemně sladký.
   Nebo u krémové varianty jogurtu (viz Mlékonoš č.2) – obdobu bych nazvala „krémový Snížek“, kdy se vyzrálá sraženina před zchlazením rozmíchá, případně se přidává ochucující složka – u klasik krémového jogurtu se sice mírné zřídnutí jogurtu v důsledku přídavku cukru následným vyzráním částečně eliminuje, ale u Snížku odpadá zcela. V této fázi lze do rozmíchaného Snížku přidat mleté oříšky, kakao, čokoládové hoblinky, posekané sušené ovoce včetně rozinek, na kostky pokrájená jablka či hrušky – zapečená nebo krátce podušená a odkapaná v cedníku + trocha vanilky a skořice … fantazii se meze nekladou.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.