Propionová kultura

Úvod Fóra Sýry Sýry tvrdé švýcarského typu Propionová kultura

Označeno štítky: , ,

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Inka a poslední změna proběhla před 4 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #14303
   JiriS
   Účastník

   Dobrý den,
   zajímalo by mě při jakých teplotách obecně zraje a jak se postupuje se sýrem, který byl zaočkován propionovou kulturou.
   Děkuji Jirka

  • #14324
   JiriS
   Účastník

   Haló, haló Kláro, nebo někdo jiný, ozvěte se!!!

  • #14325
   Klára
   Správce

   Jsem tu :). Jiří, mrkněte do Domácího mlékaře, na sýry typu ementál, kde je to podrobně napsáno a pak je to velmi pěkně uvedeno zde ve fóru, najděte Vallagret od Inky, to je s propionkou, ale mezofilní. Má trochu jiné zrání, totiž propionka, musí tam být o dost vyšší teplota, mrkněte na to a pokud by to nebylo jasné, napište, probereme 🙂 http://www.domacimlekar.com/receptury/

   "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
   - Gilbert Keith Chesterton
  • #14326
   JiriS
   Účastník

   Díky, mrknu na to.

  • #14336
   Inka
   Správce

   Schéma zrání – rozvoje Propioni bacterium shermanii (dále jen P.) u jednotlivých typů vysokodohřívaných sýrů. (jedná se pouze o jisté zobecnění, různých schémat pro konkrétní sýry samozřejmě existuje víc).
   Zdaleka ne u všech tvrdých/ polotvrdých horských sýrů patřících do skupiny tzv. „švýcarských sýrů“ je žádoucí bouřlivý rozvoj velkých ok. Kmeny P. se v tamním prostředí vyskytují zcela běžně a přecházejí tudíž i do mléka. Dnes se mléko obvykle cíleně očkuje kulturními mlékárenskými kmeny P.
   Metodu zrání / teplotní průběh zrání volíme podle toho, zda vyrábíme sýr s oky, nebo naopak sýr bez ok, u kterého je P. pouze jako doplňkové pro dotvoření výsledné chuti sýru.

   Z následujícího schématu je zřejmé, že se zvyšující se teplotou stoupá aktivita P. v důsledku čehož dochází k tvorbě vyššího počtu větších ok a naopak.

   A. Bez ok
   Po celou dobu zrání teplota = do 12 ° C
   Doba = 4 – 36 měsíců

   B. Menší množství malých ok = sem tam očko: (velikost hrášku až malá třešně):
   1 týden: teplota = 4 ° C
   3 týdny: teplota = 15 ° C
   Minimálně 2 měsíce teplota = 10 ° C

   C. Velká oka: (např.Ementál):
   1 týden: teplota = 12 °C, RH 80%
   2 týdny: teplota = 12 – 14 °C, RH 85%
   3 – 4 týdny: teplota = 22 – 24 °C, RH 75%
   1 měsíc (minimálně) teplota = 4 ° C

   (Vyšší relativní vlhkost v kvasném sklepě!)

   Kdo používá např. kulturu Kappa 3 výrobce Coquard – je speciálně vyladěna pro tvorbu malých ok (dávkování + vhodné kmeny P. v kompletní kultuře). Vzhledem k tomu, že se jedná o kulturu „kompletní“ – obsahuje tudíž i bakterie mléčného kvašení, není proto vhodné dávkování doporučené výrobcem pro sýry švýcarského typu nějak překračovat, aby nám sýřenina v průběhu výroby nepřekysala.
   Kdo přímo pase po výrobě sýrů s velkými oky, je vhodné pořídit si samostatnou P. kulturu a před sýřením přidat do mléka jako doplňkovou v množství doporučeném výrobcem. To, že přisypeme do mléka násobné množství P. nám rozvoj ukázkových velkých ok opravdu nezajistí.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.