odstav telátka

Úvod Fóra Zvířata Krávy odstav telátka

Označeno štítky: , ,

  • Toto téma obsahuje celkem 30 odpovědí. Do diskuze (8 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel hanaka a poslední změna proběhla před 7 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 26 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #573
      Libča
      Člen

      Ahoj všichni takhle o vánocích
      moc ráda bych Vás poprosila o radu, názor , nápad, nebo jen podělení se o to jak to děláte vy?
      mám doma kravičku kříženku jersey – česká červinka a čeká své první mimi koncem ledna. mám jenom tuhletu jednu holku kraví a tak bych se chtěla zeptat když máte jen jednu , dvě krávy kdy a jak oddělujete mimi od mamky? hned aby na sebe ani neviděli? nebo tak aby na sebe viděla? nebo pustíte tele k mámě jen na chvíli?
      nevím co počít.

      a ještě jak realizujete u prvotelky první dojení? co kopání? kope nebo kopala vaše kraví holka při prvním dojení? co stím?

      moc moc díky za nápady, rady, názory. Nádherný večer všem obdivovatlům a milovníkům kraviček.

      Libča

    • #1473

      Milá Libčo, krásný téma – díky, hned jdeme na to a jsme zvědaví i na ostatní.
      tak u nás jedna jalda saň, dvě naprostý mílius. Hlavně se toho nebát a neřešit moc dopředu, je to jako s lidma, poradí někdo co na cholerika a přijde melancholik :-). Chce to hlavně poznat svou jaldu a vykašlat se na finty. ale…,.))

      Už teď je důležité a hned i to nové tele neustále osahávat a hlavně tedy jaldu. Hladit, na břiše, na vemeni, osahávat, na rohách, na hlavě, všude. Aby si zvykla. Naše Máří je potvora hrozně háklivá na sáhnutí na vemeno a Máša, kterou takto připravovali odmala je úplně v pohodě.

      až se narodí tele – to je na celý článek – každý to má jinak.Naše zkušenost posledních 11 let. Když se nechá tele pod krávou, budete mít krásné tele, ale žádné mlíko a to dost dlouho. Je několik možností- my osobně jsme asi vyzkoušeli skoro všechy .-)
      nejhorší bylo nechat jí tam, protože tele si zvykne a není mlíko a navíc jí saje strašně dlouho,většinou pak po šesti měsících pomůže,když se mu dá do nosu takový nebolestivý umělohmotný ježek – nemyslím bolestivý kroužek a ten ježek je nepříjemný krávě na vemeno a tele kope, ale spoléhat na to je nesmysl.Proto,pokud si chcete nechat tele i do budoucna, tak jsou dvě možnosti- buď ho odstavit tak, aby na něj viděla a krmit ho velikým tuplákem s dudlíkem pro telata – výhoda je ta, že pokud to uděláte hned, tak tele si na vás ohromně zvykne. Nebojí se a máte mléka tolik, kolik potřebujete, i kolik potřebuje tele. Necháváme tak, aby ho mohla olizovat, ale tele nemohlo pít.. nevýhoda je ta, že tele není vůbec pod mámou a také není tak dobře stimulované vemeno jako když pod ní tele je.

      druhá možnost je nechat celý den tele u krávy, večer ho zahnat vedle, aby na něj viděla, ráno krávu oddojit, nakrmit trochu tele a pak tam teprve pustit na celý den zase tele. Večer jí dodojit. Nevýhoda je ta, že během pár dnů tele moc dobře ví, co ho čeká a je velmi náročné ho večer oddělit. Navíc kráva umí zastavit každý struk zvlášť a pustila jen teleti a nám ne.A jak tele uteklo a bylo pod ní,měli jsme smůlu. I když jsem dojila zároveń s ním, když pilo, mlíko mi zastavila a pustila jen jemu. Ale sami jsme nikdy neměli morál dát tele hned pryč od krávy, až vloni se narodilo tele a kráva ho nepřijala, byla prvotelka, trvalo jí to dva dny a během té doby už jsme ho museli krmit my a to byla zatím nejlepší soužití – tedy v kontextu tom, že máme krávu na mléko. Kráva ho viděla, olizovala, tele bylo vedle, kráva se chodila pást, my hned po nadojení nakrmili tuplákem tele a zbytek mléka byl pro nás. Kdykoli jsme nechali tele pod krávou, vzalo si hodně a zbytek nám kráva nechtěla pustit .-)

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #1474
      Libča
      Člen

      jééé moc díky za tak rychlou odpověď, jsem taky moc zvědavá, jestli se ještě někdo ozve. Ale moc se mi líbí nápad oddělit tele od mámy , ale tak aby se tele nemohlo napít a přitom ho máma měla na očích a mohla ho olizovat. Chci si mimi nechat a modlím se za holčičku a protože jsem od 1.1. bez práce tak budu mít na mimko čas, strašně se těším. i když to bude býček, hlavně abych porod a všechno zvládla.
      No s dojením to bude asi zajímavé, naše Zlatka sice miluje jakékoliv drbání kdekoliv jenom ne na vemínku to se mění v krávu rodeovou. někde jsem četla, že pomůže upoutat přední nohu tak aby ji kráva měla ve vzduchu a pak že nemůže kopnout a lze ji dojit. ZKUSÍM uvidím. dojíš ručně nebo na to máš mašinku dojící? Já budu dojit růčo, mám teda ještě 6 ovenek VF na jaře snad budou mimča a mlíčko ovčí , ale myslím, že to půjde ustát ručním dojením. zatím moc díky L.

    • #1475
      Libča
      Člen

      jejda ještě něco málem bych zapomněla, kolikrát denně miminko krmíš? literatura uvádí 3 x 2 l. a jak je to v praxi? Používáš před dojením a po dojení nějakou dezinfekci? v kravínech se užívají, na netu jsem našla všechno jen v mega baleních, tak proto se ptám so pužíváš máš-li jen kravču jednu až dvě. díky.

    • #1476
      Libča
      Člen

      a teda fakt se omlouvám za chyby. ajejejej

    • #1477

      .-) tady je celý článek o jedné naší jaldě – http://conovehonakopci.cz/?p=131 a jinak, tak existuje takový tuplák, je asi na 3litry, je hliníkový a je na něj takový tlustý dudlík. Dojili jsme po otelení 2x, naše kráva má ale 35 litrů, takže už tak do měsíce se to zvedlo na 3x denně a postupně zase najelo na 2x, protože 3x je sice více mléka , ale nám 35 litrů stačí. Tele krmíme 3x denně a nejprve co vypije, tak 14 dní a posléze už si to regulujeme sami, už by vypilo všechno 🙂

      z vlatní zkušenosti – žádné vázání nepomůže, pokud nebude klidná, budeš mít modřiny všude :-), nakonec pomohla až pouta. prodávají se přímo na krávu, jsou to takové dvě zahnuté lopatky spojené silným popruhem, ty se dají na zadní nohy a jak je má spojené, nemůže kopat, naše Máří se to ale časem stejně naučila a je třeba jí ještě zadní nohy přivázat dozadu. Nicméně beze strachu, vše je jen dočasné. Byla to jen jedna jalda ze tří,ostatní byly skvělé, podojili se téměř hned a hladce.
      Fakt hrozně záleží na krávě. No a jak dojím, tak dojila jsem vždy ručně, miluju to, vzít si kyblík a jít ráno na pastivnu, Mařenka stála a bylo to bezvadný, ovšem tato kráva, ta saň .-), tak ta ještě krom svého „saňovství“ má ještě specialitku – má mlékovod jak mikrotužku, takže se dojí 3/4hodiny – 35 -40 minut strojem. Není možné jí dojit ručně déle než tři dny, má tak tuhé vemeno, že je hned zánět v rukou a to člověk vydrží ledacos. Takže proto, že je jinak výborná, skvělé mléko, dobře se telí, dobře zabřezá, nechali jsme si jí a koupili vývěvu.

      jinak lépe ručně s nerezovým kdyblíkem.

      dezinfekce – mám koupené jen dva takové sajrajty na když je zle- několikrát ročně se udělá kůra dojícímu zařízení, jinak jen velmi horká voda. jedno je zásada a jedno kyselina. oboje určené přímo na dojící zařízení, ale moci si vybrat, jednoznaně na dvě krávy dojím ručně.

      Prodává to a rozesílá i poštou dojící zařízení Hrubý hronov, moc milý pán a posílá ty sajrajty v litrových lahvích od octa .-)) používá se koncentrované a oni doporučují po každém dojení, my i známí používáme tak 3x do roka, jinak kartáče a horká voda.

      při ručním dojení na krávu jen teplá voda a hadr.

      A Libčo, určitě dej fotku, červinka je můj sen a jersu jsme měli, ale bohužel nezabřezla. To bude výborná kombinace, zajímá mě moc, kolik bude mít mlíka.

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #1478

      jinak ještě, aby nedošlo k mýlce, ta kráva za to, že se nechce dojit nemůže, je šíleně, ale šíleně lechtivá na vemeni,jinak je výborná!!! a když jsi s ní kámoška, nechá tě všechno, naše Máří si musí pana domácího očuchat, olízat- orašplovat, nemůže jí odvázat a nepodrbat na krku, to stojí a kouká, dokud jí nepodrbe kde má :-)). Nekope, jen zase až po zasušení, až se otelí, tak bude brutální týden, ale když vypli proud a šla jsem dojit ručně, taky mě nechala, sice na ruční dojení s poutama, ale šlo to 🙂

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #1479
      Jidáš
      Člen

      za Jidáše bez omáčky – mohla by zachutnat a knedlíky by zbyly 🙂 – všichni živí tvorové jsou stejný, pokud od nich něco chcete, tak jim to ulehčujte, pokud naopak něco nechcete, tak jim to ztěžujte, tím dosáhnete vždy svýho 🙂

    • #1480

      A ještě pár praktických :
      toto jsou klasická pouta, ale nám nevyhovovala, protože v momentě, kdy je člověk fakt potřebuje je dost těžký je vázat
      http://www.zemedelske-potreby.cz/pro-dobytek/fixacni-pomucky.php

      tato máme my
      http://www.kamir.cz/d345-m405-cz-pouta-proti-kopnuti-retizkova, ale mají místo řetízku klasický popruh jako ta první. Dávají se těmi lopatkami nahoru na nohu, popruh je před zadníma nohama , lopadky zvenku nohy a zaháklé za nohou nad horním kloube pod kýtou. Za kroužek lze ještě přivázat – ale řešila bych to, až když kráva bude neklidná a bude hodně kopat.

      a toto je tuplák :http://www.almvizovice.cz/porodni-a-veterinarni-pomucky-odchov-telat/tuplak-plechovy-pro-telata docela dobré je mít dva a dva dudlíky.

      jinak pro porod určitě dobré pořídit si porodní provázky – po porodu je jen vyvařit a uschovat na další porod.
      http://www.almvizovice.cz/porodni-a-veterinarni-pomucky-odchov-telat/provazky-porodni-3-dilne ale to prodá i veterinář.

      Při porodu je nejlepší rada pozorovat krávu a nezasahovat zbytečně a pak je důležité pozorovat krávu po porodu, a když se něco nezdá, omýt se a sáhnout do ní až po rameno, zda tam není druhé tele. Jinak zkontrolovat jen placentu, zda je celá, když to stihnete dříve než kočky a jinak nic.
      Jo a určitě není špatný pro krávu nějaký dobrý minerální liz.
      a to je asi vše. Těším se moc na fotku krávy.

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #1485
      kitik
      Člen

      Dobrý den,
      naskenovala jsem jednu stránku z knihy Johna Webstera – Welfare – životní pohoda zvířat aneb střízlivé kázání o ráji a uložila ji do galerie.
      http://conovehonakopci-komentare.galerie.cz/#page3
      Z vlastní zkušenosti potvrzuju, že krávy rozhodně netráví s teletem celý den, ve větším stádě dokonce mají cosi jako jesle – vždy několik telat pohromadě, podle toho jak si jejich matky rozumějí 🙂

    • #1490
      Libča
      Člen

      Ahojky moc děkuju za rady , termín se kvapem blíží a nervozita stoupá. Nakonec jsem koupila pouta oboje i s hákama i s popruhem, nemohla jsem se rozhodnout a nebylo to toliko peněz, tuplák na krmení mám, provázky taky , ještě musím pořídit dezinfekci na pupíka a modlit se aby to dobře dopadlo. ten článek o jalovičce divošce je dost dobrý , už vidím naši Zlatku budou asi povahově dost podobné. Na závěr ještě pár otázek zkušenějším, po porodu dáváš mamině něco? třeba nějaký nápoj, nebo jen vodu, nebo prostě jen seno a senáž jako obvykle? A kdy poprvé dojíš? někde jsem četla, že se má dojit teda mimo mlezivo pro mimi až třetí den aby kráva nedostala parézu. (doufám, že je to to pravé slovo , prostě to odvápnění). to jsou starosti, těším se a zároveň bojíííím. no a přikládám jarní fotky to bylo krásně.

    • #1491
      Libča
      Člen

      aha, tak nepřikládám obrázek, anobrž nevím ako?

    • #1494
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Ahoj fšichni, teď jsem listovala knížkou „Neznámá moc luny“ od Paunggerové a docela náhodou narazila na (a teď cituji): „Začněte s odstavováním telat krátce před úplňkem a za dne úplňku dejte telátku pít naposledy. Úplněk ve Lvu/Raku/Panně však není příznivý. Lev – zvířata budou řvát, Rak – budou pořád chtít zpátky, Panna- budou často střečkovat a svým neklidným chováním a potyčkami s ostatními kravami se stanou nebezpečnými pro celé stádo.“ Tak si s tím nějak poraďte – my máme doma zatím jen morčata :-).

    • #12995
      Dasa od hradu
      Účastník

      Ahoj, už dlouho se nikdo neptal na nic kolem telátek a já mám dotaz, vlastně jich mám víc. Dotaz jsem už psala na stránky kopce, ale zatím žádná opověď. A protože už to naší první jaldě „klepe na pupek“ :-), začínám být mírně nervózní když nemám ve všem jasno:-) Můj první dotaz zní: Podle kalendáře březosti tady na stránkách, máme mít telátko 13. května. Byla u nás paní, která má krávy dlouho a ta se vytasila s datem 5. května, podle nějaké staré knížky, prý jí to vždy u prvotelky vyšlo. U dalších porodů to prý tak přené není. Tak kdy tedy vlastně porodíme? Od včera pozoruji zvětšování vemínka, má ho od spodu takové tvrdé, zvětšené, na dotyk nebolestivé, ale je fakt jak kámen. Je to normální? A jak dlouho se před porodem vemínko nalejvá? Pak můj další dotaz. Když porodíme telátko a budeme ho chtít dát hned od krávy… Teda, necháme jí asi telátko očistit a necháme ho i napít z vemínka? A pak když dojíme mléko pro telátko, jak dlouho ho člověk nemá pít a dávat ho jen teleti? Za jak dlouho po porodu můžeme mléko zpracovávat? Také se mi líbil praxe, myslím hanaky, která přes den pase, tele je u krávy a pije a na noc krávy zavírá. Tele má zvlášť a ráno dojí na spotřebu. Pochopila jsem to správně? Bylo to ve vlákně etický chov, ale nikdo mi neodpověděl. Ta praxe by se mi líbila. Má nějaká úskalí? Děkuji za rychlou radu.

      Dasa od hradu

    • #12996
      Avatar photoKlára
      Správce

      Dášo, na váš příspěvek jsem nenarazila na kopci, kam jste přesně dávala? Mrknu na to, ale lépe asi tady, to je k tématu, jen se zajímám, abych tam neměla něco díky moc.

      ke kravce – podle vemene to nepoznáte, to se nalévá docela brzy. Mnohem lepší je to podle otoku pochvy. Jakmile nateče, a to skutečně nateče, už se to blíží. Pak začne vytékat i malý hlen, ten se pomalu zvětšuje, že budete mít pocit, zda jste neprošvihla porod a není to zbytek placenty :D, není, bude to jen hlen před porodem. Ale vemeno se nalévá klidně 14 dní před porodem, i dříve.

      Co se týká odstavu, než napíše Hanaka, my to nedali vlastně nikdy, vždy jsme nakonec nechali tele u krávy, kromě jedné situace, kdy kráva tele odmítla a nebyla schopná se o něj starat. Mléko bude mlezivem cca 5 – 7 dní. Pokud necháte v kyblíku, přikryjete a dáte do chladu, uvidíte zcela žlutý usazený povrch – nejprve bude celé jen husté a žluté, ale dokud uvidíte do pár hodin po dojení žlutý – sytě žlutý povrch, nikoli jako smetana světlejší, ale fakt skoro okr, tak je to mlezivo. Postupně bude bělet, až budete mít čistě bílé mléko (jen po usazení smetany tedy krémově žluté).

      S odstavemje to velmi těžké a musíte si to stejně nakonec udělat nejlépe dle vlastních potřeb. Pokud máte pouze jednu krávu a bude sama, je odstav telete fakt náročný. Známí odstavovali takto býčka až po 3 měsících na noc a po pěti zcela. Tím, že bude tele u krávy, stimuluje jí tvorbu mléka, ale přináší to i komplikace. Oboje má plusy a mínusy a je třeba zažít si tuto situaci právě u sebe, abyste viděli, jakou máte krávu, jak moc dojí, jak zadržuje mléko, jaká je matka, jak snáší pobyt bez telete atd, atd.

      "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
      - Gilbert Keith Chesterton
    • #12997
      Avatar photoKlára
      Správce

      Ještě jsem si to jednou četla – prvních 24 hodin je pro tele celkem klíčových. Pokud chcete nechat krávě tele olízat a napít, nechala bych rozhodně alespoň 24 hodin, klidně jako prvotelce krávě i vám prvochovatelům myslím, že je mnohem příjemnější varianta tele nechat pod krávou. Ale uvidíte sami, co vám bude vyhovovat. Tele brát na noc je fajn, lze to, pokud máte dobré stání, aby se kráva k teleti nedostala. A tele ke krávě. Komplikace je systém, jak tam tele dostat. Není hloupé a moc dobře ví, že u krávy je mléko a tam, kam ho dáváte na noc není :D, takže tam už napočtvrté nebude chtít. Pokud následně krávu ráno podojíte, stejně musíte něco nechat pro tele, nemůžete ji vydojit úplně, malé tele musí pít pravidelně vícekrát denně a pokud se naučí sát od krávy, pak se složitě učí na dudlík nebo kyblík. Naopak, pokud ho necháte pod krávou, je třeba zásadně vždy ráno i večer krávu dodojit. Tele nevypije vše, tak aby nedostala zánět. Můžete přistoupit i na to, že necháte tele pod krávou a odstavíte ho na noc postupně, až bude silnější a odolnější.

      "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
      - Gilbert Keith Chesterton
    • #12999
      Dasa od hradu
      Účastník

      Klárka, děkuji moc za odpovědi. Zkusenosti vás znalych jsou vždycky prinosem. Máme dvě jalovice a obě budou Mít telátko tedy v květnu,jsou od sebe jednu říji. Bude to fofr☺ Určíte budu mít na fóru ještě spoustu otázek. Abych ještě upřesnila, otázku jsem dávala jak na mlékare, tak na kopec( etický chov a odstav telatka).

      Dasa od hradu

    • #13198
      Dasa od hradu
      Účastník

      Tak máme telátko!!! Musím se pochlubit. Naše jalovička Jůla dnes porodila krásné telátko. Je to holka a jmenuje se Jitka. Šlo to neuvěřitelně rychle. Termín porodu podle kalendáře měl být zítra, 13.-tého 🙂 Večer v 19 jsme ji přivedli z pastvy a hned to začalo… Za dvě hodiny byla Jitka na světě:-) Na jalovičku slušný výkon, že? Také jsem prubla poporodní nápoj, který jste doporučovali na fóru. Vypila 2 velké kýble. Jalovička je veliká, pán, který nám ji rodil, myslel, že to bude býček, protože měla velkou hlavu 🙂 Má se čile k světu, už se hezky napila a teď chrupká. Jůla si zatím ode mě na vemínko sahat nechá, trochu jsem ji odstříkla zadní struky, protože telátko pilo z předních. Takže….dnes spím ve chlévě s holkama. Už jsou tři a za tři týdny budou čtyři. Snad to půjde Máje tak pěkně, jako Jůle. Zítra budeme slavit 🙂 Zítra snad přidám nějaké fotky nebo video.

      Dasa od hradu

      • #13199
        Avatar photoKlára
        Správce

        Dášo nádhera, moc gratuluji! Nechcete si založit tady své vlákno? Bylo by to prima, je fajn pak pozorovat na jednom místě jak to roste :d

        "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
        - Gilbert Keith Chesterton
        • #13200
          Dasa od hradu
          Účastník

          To bych asi mohla:-) Noc jsem probděla v chlévě, holkám se daří dobře. Jen mamka byla ráno chudák spocená, protože jsem nechala otevřené jen dvě větračky a jinak vše zavřela, aby na telátko a rodičku netáhlo. Ráno jsem byla pravda provlhlá i já:-) Jůla na malou každou chvíli bučí, pokud se telátko trochu vzdálí, že na ní Jůla nedosáhne, začne plašit, div se neutrhne. Snad se to časem ustálí, ne?
          Chtěla bych je co nejdřív dát ven na pastvu a na noc dávat do chléva. Ale to musím nejdřív přehradit pastvinu, aby se ze začátku koně nedostali k telátku. Nevím, ale mám obavy, aby ho nějak nehonili. Jakou s tím máte zkušenost? Může jít už telátko ven?

          Dasa od hradu

          • #13201
            Avatar photoKlára
            Správce

            Nám rodí krávy na pastvině a jsou s koňmi od narození. Ale je to čistě na vás. S tím chlévem pozor, telata mají takovou zvláštní samoregulační schopnost prvních 24 h. Kdysž se narodí a venku je pod nulou, pokud byste je dala do chléva a po 24 h vyndala, zvyknou si na prostředí chléva, pokud byste je nechala venku, jejich organismus si přivykne tomu, co je venku. Někdy je to kontraproduktivní moc jim to usnadňovat :D. Také se nebojte, když se tele ztratí. Všechna telata co známe si okamžitě uvědomí, že za plotem, ohradou či drátem je nejlépe, napijí se a do příštího pití utečou z pastviny, lehnou do trávy a spí, abyste netrávila celé odpoledne hledáním :), pak se probudí, zabučí si a kráva si je okamžitě zavolá. Zkuste to dnes pozorovat. Na pastvině jim určitě bude fajn, pokud se bojíte koní, že by mu ublížili, zkuste nějak oddělit.

            "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
            - Gilbert Keith Chesterton
            • #13202
              Dasa od hradu
              Účastník

              Samozřejmě bych nerada, aby bylo tele nemocné, ale systém den pastvina a noc chlév jsme předem s jalovičkami natrénovali kvůli telení a následovnému dojení. Chceme vyzkoušet systém, tedy po mlezivovém období, večer oddělit telátko a ráno podojit pro sebe. Už se těšíme na vlastní mléko..

              Dasa od hradu

    • #13203
      Dasa od hradu
      Účastník

      Ještě mám jeden důležitý dotaz. Naše druhá jalovička bude mít telátko kolem 6.6. A na strucích má takové bradavičky. Jsou suché, natírám je mastí Neutra. Mám starost, jak bude kojit a my jak budeme dojit, aby jí to nebolelo. Mohla bych natírat do porodu šťávou z vlaštovičníku? Nebo by mohlo pomoci něco jiného?

      Dasa od hradu

    • #13204
      hanaka
      Účastník

      Zdravím Dášo a omlouvám se, že píšu tak pozdě, máme teď trošku starosti s vlastní otelenou kravkou 🙂 Ale k věci. My jsme to vždy u jerseyek dělali tak, že první měsíc jsme tele nechali plně pod krávou, neměli jsme na to je oddělit a teleti to myslím ohromně prospělo. První měsíc jsme si oddojovali jen přebytek a musím zaťukat, mlíko kravky vždy pustili, i když lehce „odstředěné“, to nejlepší si nechávali pro tele. Měli jsme vždy kolem 10l pro nás a tele pilo neomezeně, tak nám to stačilo a krávu to krásně stimuluje k tvorbě mléka, jak píše Klára. Po tom měsíci oddělujeme tele na noc do vedlejšího boxu. Kráva na něj vidí, může příp. i olízat a tak to probíhá celkem v klidu. Naše starší kráva je vždy i očividně ráda, že má chvíli klid, v měsíci už jsou to docela divoši. Ráno kravku podojíme, vždy si nechá „smetánku“ pro tele, ale jinak opět, naše kravky mléko pouští bez problémů. Po dojení jdou spolu na pastvu a tele pije celý den. Na rozdíl od Kláry, u nás to tedy funguje bezvadně a tele právě tak od 3.-4. dne přesně ví, že má jít do svého boxu a nejsou s tím žádné problémy. Takto je máme až do 3. měsíce věku telete, loni jsme takto měli jednoho býčka až do půl roku, ale to byla fakt výjimka. Nám tento systém naprosto vyhovuje, mléka je pro nás dostatek, od 3. měsíce tedy i s veškerou smetanou, odpadají starosti s napájením telete a zkušenost je i taková, že kravka kolem toho 3. měsíce je ráda, že se telete zbaví, protože už dost kouše a v případě býčků jsou i dost otravní a na kravku naskakují. Ale uvidíte, je to individuální, jak píše Klára, musíte taky poznat svoji krávu. Teď máme stračenu a vše je jinak 🙂
      Co se týče noc chlév, den pastvina – nemáme s tím problém, telata se nám vždy narodili v noci či nad ránem v chlívě, necháváme první 2-3 dny doma podle počasí a čilosti telete a pak už najedeme na tento systém, vždy bez problémů.
      S bradavicemi těžko říct, jedna kravka to u nás měla, když měla dlouho tele, většinou to souvisí s nějakou změnou, oslabenou imunitou, nedostatek vitamínů…. my jsme to nechali být, pak to začalo samo opadávat a najednou to bylo v pořádku. Max. bych promazala a uvidíte, co to udělá po porodu. Kdyby se to nějak zásadně zhoršilo a byl to takový černý typ bradaviček – mrkněte na ifaunu.cz – tuším vlákno se jmenovalo „bradavice na vemeni“ a je tam popsaná metoda, kdy se odebere z bradavice krev a stříkne krávě do oběhu – dojde tímto způsobem k přeléčení. Ale to už opravdu jen ve vážných případech.
      Držím pěsti, ať vše klape a gratuluji k Jitce! 🙂

    • #13209
      Dasa od hradu
      Účastník

      Děkuji, moc za odpověď a také gratuluji k telátku. Snad ty starosti jsou jen příjemné. Uvidíme, jak to půjde u nás. Zatím je kravka moc hodná, nechá si líbit od nás všechno. Telátko je až moc živé:-) Na to, že mu jsou tři dny:-) leze do žlabu, běhá sem a tam po chlévě, vykopává, skáče, načuhuje ven ze dveří, pokud bychom tomu nezabránili, už by bylo venku. Vykydat mi dá dost práce, musím hlídat aby i nevyběhlo ven nebo k druhé kravce:-) No, legrace. A za jak dlouho od porodu začnete používat mléko pro sebe? Tedy jak dlouho trvá mlezivové období? Už jsem si objednala syřidlo a další propriety a těším se na sýry…

      Dasa od hradu

    • #13210
      Dasa od hradu
      Účastník

      Také dnes konečně přiložím fotku našeho telátka…

      Dasa od hradu

    • #13211
      Dasa od hradu
      Účastník

      Tak znovu…

      Dasa od hradu

    • #13212
      Dasa od hradu
      Účastník

      Nejde to, mám příliš „velké“ fotky, budu muset kontaktovat rodinného IT odborníka 🙂

      Dasa od hradu

    • #13213
      hanaka
      Účastník

      Ta živost telat, to je přesně ten důvod, proč ten 3. den nejpozději pouštíme ven 🙂 I kráva už se většinou dožaduje, protože je zvyklá. Jestli se mají na pastvině kde schovat, počkala bych den, až přejde zima a plískanice a pak už je pustila ven, ale záleží samozřejmě, jak vám to bude vyhovovat.
      Mléko k pití používáme tak od 6. dne, dnes, tj. 7. den jsem zkusila udělat jogurty a měkké sýry. Sýřilo se dobře, i když ještě to není ono, ale u měkkých sýrů to nevadí. Zrající sýry je lepší dělat až tak po třech týdnech, měsíci, záleží na mléku, to i poznáte, jak se bude měnit.

    • #13214
      Dasa od hradu
      Účastník

      Děkuji za odpověď, hanako:-) Koukám, že máme skoro dvojčata 😀 Zdá se mi teď přes den zima, abych je vyhnala ven, ve středu má přijít oteplení, tak snad do středy holky vydrží. Zelené jim sekáme, takže přicházejí jen o ten svěží vítr. To mléko tedy 6 den zkusím, zatím jsme nezkoušeli dojačku, jen „dojím“ ručně, aby si zvykla. Dnes bychom to večer chtěli zkusit strojově, co to s ní udělá. Nebo s námi:-) Tak držte palečky…

      Dasa od hradu

    • #13215
      hanaka
      Účastník

      Tak ať to dobře zvládnete! A kravky máte krásné, sympaťačky 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 26 vláken odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.