lepkavý, oslizlý povrch sýra

Úvod Fóra Vady a problémy při zpracování mléka Vady povrchu lepkavý, oslizlý povrch sýra

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #17364
   Milan78
   Účastník

   Zdravím vás, potřebuji radu. Dělal jsem sýr Camembert a už sýření nedopadlo moc dobře, lom nebyl ostrý, tak jsem přidal syřidlo a po další hodině už byl lom celkem v pořádku. Stalo se mi to poprvé, je možné že syřidlo ztratilo sílu? Týden před tím byl lom ještě v pořádku. Nakonec jsem sýřeninu dal do forem, nechal okapat, ale už od začátku ta konzistence nebyla taková jako jindy. Sýr ve formě byl měkčí než jindy a na povrchu byl cca po dvou dnech takový oslizlý a lepkavý. Většinou se o tomto problému píše ve spojitosti se špatným pH v solné lázni, ale do solné lázně jsem sýr ještě nedával. Je ta lepivost spatná, případně čím by to mohlo být? Díky za odpovědi, Milan.

  • #17365
   InkaInka
   Správce

   Dobrý den Milane.
   Vámi popisované výrobní peripetie spíš souvisí s problematickým mlékem, respektive nepříznivou mikrobiologií. Netuším, zda máte vlastní dojné zvíře (zaměřit se na zdravotní stav), nebo jestli mléko od někoho kupujete. Stát se to samozřejmě může, je možná i druhotné kontaminace mléka např. špatně vydezinfikovanou nádobou na přepravu mléka, hrncem, nástroji při výrobě … nehledě na to, že tam může být přidružené i něco jiného (složky mléka). To se dá takto na dálku těžko odhadovat. Syřidlem to patrně není – za týden by se při dobrém skladování těžko takto prudce bez příčiny změnilo.

   Nedoporučuji Vám sýry dále zpracovávat. Jestliže se svévolně vytvořil sliz, je velmi rozumné sýry vyhodit. Nedopadlo by to dobře.
   K tomu je žádoucí řádně vydezinfikovat veškeré nádoby a náčiní, které jste při výrobě použil, aby jste si nekontaminoval další várku mléka = představovalo by nekonečný koloběh nezdarů.

  • #17367
   Milan78
   Účastník

   Díky za odpověď!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.