Legálně prodávat mléko?

Úvod Fóra Úřady Legálně prodávat mléko?

Označeno štítky: ,

 • Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel KláraKlára a poslední změna proběhla před 4 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #11645
   KláraKlára
   Správce

   Tento dotaz patří jednoznačně do legislativy a vyskytuje se dnes a denně. Mám doma krávu – více krav, nestihnu spotřebovat sám, jako rodina všechno mléko a tak bych rád něco prodal. Nechci ale procházet kolečkem, které už není tak náročné, nicméně pro mě stále ještě ano. Jakým kolečkem?

   • registrace u krajské veterinární správy

   zkouška pitné vody

   • prostor pro chlazení mléka po nadojení (nijak zásadní prostor, nejde o žádé vykachličkované mlíčnice, prostě pouze a jen o oddělený prostor s chlazením)
   • pravidelný svoz zkumavky s mlékem do nejbližšího sběrného místa, kvůli zkoušce mléka)
    tak toto vše stačí, abych mohl prodávat mléko? To je paráda, do toho jdu, řeknete si, ale bohužel, chybí ještě jedna věc, která se sice má rušit, ale má se rušit už několik let a stále ještě zrušena není a tou je
    zakoupená kvóta na mléko pro prodej ze dvora

    

   Řekněme, že z jakéhokoli důvodu toto nechcete absolvovat, přesto byste rádi prodali občas nějaký přebytek. Můžete? Často se na to ptáte a tak jsme to postupně zjistili tam, kde to jen šlo. V zákonech a nakonec na krajské veterinární správě, kde naše velmi, ale velmi ochotná paní doktorka požadala o pár dní, domluvila se s kolegou na vyšším místě a posléze jsme se domluvili na tomto.
   Mohu prodávat jakýkoli produkt z mléka, doma nadojeného dále? Neprodávám ho jako potravinu, nýbrž pouze pro krmné účely.

   Pokud jste evidovaný mlíkař – viz výše, můžete pro krmné účely prodat rozhodně mléko (u sýra už to bude o dost složitější). To je naprosto jisté. Pokud ovšem evidovaný na KVS nejste, nemáte kvótu na mléko, tak abyste mohl prodávat mléko, tvaroh, případně syrovátku pro prasata a prodával to jako krmivo pro zvířata, musel byste být „evidovaný výrobce krmiv“. Což by byla evidence minimálně stejně náročná, jako nechat si vyzkoušet vodu, zavolat na KVS kvůli evidenci, ukázat oddělené místo pro chlazení mléka a zakoupit si kvótu.
   Pokud tedy nejste evidovaný jako mlíkař, ani jako krmivář, máte zcela jasně a neoddiskutovatelně smůlu.
   Shodli jsme se na tom, že nejsme nikdo naivní a každý víme, že pokud má soused Tonda prase a vy zbytky mléka a syrovátky a Tondovi je pro prase prodáte, těžko tomu kdokoli zabrání. Pokud byste ovšem chtěli dát někam na vývěsku, například na Mapu surovin svou nabídku, lege artis to nikdy nebude.

   Rozhodně ani v blízké budoucnosti, kdy se pravděpodobně změní zákon, vzhledem k tomu, že se šíří mor prasat a je pravděpodobné, že se zákon změní tak, že krmení prasat zbytky bude spíše více restriktivní než více uvolněné. Pokud existují firmy, které vyrábějí granulovanou stravu pro průmyslový výkrm prasat, předpokládáme, že na zrestriktivnění takového zákona budou pak tlaky z více míst.
   Mohu nabídnout mléko výměnou ?

   Zde nesmíme motat dohromady dvě zásadní věci. Jednou jsou finance a jednou je potravina jako nezávadný předmět, uváděný jakýmkoli způsobem do oběhu. Krajskou veterinární správu vůbec nezajímá, zda mléko nebo syrovátku prodáte, či vyměníte za cokoli jiného. Podmínky nabídky mléka v případě výměny jsou tedy naprosto identické, jako v případě, že by člověk chtěl prodávat ke krmným účelům.
   Mohu prodávat mléko jako dárkový předmět?

   Jistou možností je prodávat své přebytky jako dárkový předmět, který není určený ke konzumaci. Zde se ovšem pohybujeme na velmi kluzkém prostředí. Zaprvé v tom momentě nejde o prodej potravin ze dvora, což není ale zásadně na škodu věci. Zda ale skutečně lze či nelze prodávat mléko jako dárkový předmět je otázkou, kterou nedokáže odpovědět relevantně zatím nikdo, koho jsme oslovili.

   "Existují dva způsoby, jak získat dostatek: Jedním z nich je i nadále hromadit víc a víc. Na druhé straně stojí toužit méně. "
   - Gilbert Keith Chesterton
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.