Jerseyka chov

Úvod Fóra Zvířata Krávy Jerseyka chov

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 9 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #767
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Dobrý den, pročítám Vaše stránky a našla jsem zde spousty užitečných informací a rad.Jsem absolutní začátečník v chovu kravičky, mám měsíc jerseyku starou 5 let i s její dcerkou, která je letošní, únorová.
      Řekla bych, že se u nás holky dobře zabydlely, jen mám potíže s dojením.
      Předchozí majitelé tvrdí, že dávala někdy i 16 litrů,ale průměr kolem 12.
      Já z ní horko těžko dostanu 10 litrů.Dojím dojičkou, stravu dostává seno, senáž, pouštíme jí na menší pozemek i na pastvu tak na půl dne a 3x denně dostává cca 2kg ječného šrotu a 1kg vojtěškových granulí, spařené.
      Kravička nebyla vůbec zvyklá chodit ven, byla pouze ustájená.My jsme jí začali pouštět na půl dne ven (střídáme s dcerou,aby nám „nevycucala“ mlíčko :-))
      V posledním týdnu nádoj hodně klesá,jsem už pod 5 litrů na každé dojení.
      Objevily se mi na filtru při scezení jakoby vločky, maličké hrudky mléčné hmoty.
      Kravička je také připuštěná, je to 3 týdny. Nevím co z toho by mohlo mít vliv na klesající nádoj, můžete mi prosím poradit?
      Děkuji Eva

    • #2803

      Dobrý den. Pokusíme se. Vliv by mohlo mít vše co píšete, ale popořádku. Po sedmi měsících od otelení je klesající nádoj zcela normální. V první řadě, kráva určitě ztratila něco převozem, to je zcela běžné, může jít dolů až o polovinu nádoje. Změna prostředí je pro ní veliký stres. Píšete, že střídáte chození ven, ale jestli to dobře počítám, minimálně 2 hodin je stejně pod ní tele. Možná jsme to nepochopili a je i uvnitř oddělené. Na vločky bychom si dávali pozor, koupli NK test a zkusili, zda nemá zánět. A zabřeznutí je také moment, kdy začíná jít kráva trochu s nádojem dolů, takže vše z toho má vliv. Nádoj může trochu kazit také kvalita senáže. Zkuste určitě NK test, jinak je to naprosto standardní nádoj dojnice, která není vysokomléčná, vyšlechtěná, převezená na jiné místo, po zabřeznutí a občas vypíjená teletem.

      "Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"
    • #2804
      katka1
      Účastník

      Dobrý den, problematiku dojení a mléka vám dobře objasní Klára, já se pokusím poradit s krmením.
      Mléko tedy jen velice stručně.Za snížený nádoj zřejmě může vše, co uvádíte: změna prostředí, změna krmení, pravděpodobný zánět vemene (vločky v mléce) i možné zabřeznutí (jde čistě o působení hormonů, ne o nároky zárodku v děloze).
      A teď to krmení.
      Základem by měla být pastva, cucání telete může vyřešit nasazovací plastový kroužek do nosu.
      Seno je nejdůležitější krmivo, ale jeho hodnota je velmi závislá na jeho „výrobě“. Pokud sečeme mladý porost, ideálně se zastoupením jetelovin, šetrně usušíme a dobře uskladníme, získali jsme velmi výživné a dietní krmivo, které samo o sobě postačí na užitkovost 12 litrů denně. Opakem je seno ze staré trávy, vymoklé a sklízené mechanizací, takové má menší krmnou hodnotu než dobrá sláma. Většinou se nám podaří získat „něco mezi“ a z toho je třeba vycházet při zařazování ostatních krmiv.
      U senáže platí vše co u sena a navíc ještě správná konzervace. Kvalitní senáž je rozhodně krmivo, které zvyšuje užitkovost, krávy jí milují (aspoň ty naše) a její výroba není tolik závislá na počasí.
      Obilniny. Pšenice má nejvyšší obsah bílkovin, oves a ječmen jsou živinami chudší, ale zase mají dietetické vlastnosti. Krmit se dá i triticale a omezeně i žito. Pšenice, ječmen a oves se dají krmit samostatně, ale vzhledem k jejich vlastnostem je výhodná jejich kombinace. Obilí se kravám zkrmuje šrotované, nebo mačkané. Vyšší dávky obilných šrotů je vhodné míchat do vlhkého, řezaného objemného krmiva – doma těžko proveditelné, ale přináší to vyšší využitelnost krmiva a příznivé dietní působení. Paření šrotu není nutné, málokterý tvor má tak vynikající schopnost trávení rostlinných částí jako kráva. Pozor však na konzistenci spařeného krmiva – MUSÍ zůstat v bachoru a ne „přetéct“ dál do slezu.
      Vojtěškové granule jsou výborný zdroj bílkovin, ale vyšší obsah jetelovin v krmení může způsobovat potíže se zabřezáváním – vysoký obsah fytoestrogenů.
      Ještě bych doplnila jedno zajímavé krmivo – krmný bob (šlechtěná lupina), pro vysoký obsah bíkovin výborná alternativa sóji. Může se pěstovat, jak na zrno, nebo senážovat celé mladé rostliny.
      Minerální liz – pro dojnou krávu určitě aspoň vápník, fosfor, hořčík, selen.
      Krmení krav obecně: bachor je velice účinné, ale taky velice citlivé „zařízení“, které nemá rádo změny. Výživáři tvrdí, že přizpůsobení novému krmivu trvá 4 týdny!
      Toto není návod, jak krmit krávu, to by se sem ani nevešlo 🙂
      Prostě co nejvíc pást, mít co nejlepší seno a aspoň nějaký liz.
      Zdravím. Katka.

      Koukám, že než jsem to dodatlovala, Klára už odpověděla :-))
      Jěště mě napadá jedna maličkost, která však múže být zásadní: pokud krmíte senáž z velkého kulatého balíku, tak by měl být spotřebován za 3 dny, jinak se začne kazit. Platí pravidlo denně odebírat 20 cm, ale to se dá uskutečnit pouze v senážním žlabu, nebo v igelitové „nohavici“ ,balík je otevřený ze všech stran, ten se opravdu musí zkrmit do tří dnů. Ideální mi připadá senážování do sudů zde na kopci.

    • #2805
      Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Moc děkuji za Vaše odpovědi, mám opět z čeho čerpat.
      Takže v prvé řadě je tele od kravičky odděleno i vevnitř.Minerální liz máme, spařené krmivo má hustou konzistenci, necháváme „nabobtnat“) a paříme,jelikož na to byla zvyklá od předchozího chovatele.
      Za druhé co se týče senáže, plánujeme do sudů jak jsem se dočetla zde,ale zatím si denně vozíme od souseda velkochovatele masných plemen na denní spotřebu.
      NK test určitě koupím a vyzkouším.
      Ještě jednou děkuji za cenné rady. Jsem opravdu začátečník, a i přes nastudované spousty materiálů je rada z praxe neocenitelná. Eva

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.