Gaperon z DM II str. 156

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel InkaInka a poslední změna proběhla před 11 měsíci a 2 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #16912
   InkaInka
   Správce

   Gaperon z DM II str. 156

   https://www.google.cz/search?q=gaperon&client=opera&hs=cw2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj8h9KXx6PkAhUOLFAKHWEoCTwQ_AUIEigB&biw=1240&bih=610

   Jeden z nejlepších sýrů, možná úplně nejlepší… navíc i velmi příznivý pro domácí výrobu. Vřele doporučuji výrobu vyzkoušet. Sice se Prapůvodně ve Francii vyráběl z podmáslí, v současnosti se však mnohem častěji setkáme s variantou z plnotučného mléka = vzhledem k tomu, že sýr nemá ochrannou známku, nemá tudíž ani pevně stanovený rámec obsahu tuku. V domácích podmínkách můžeme krom mléka přímo od krávy směle použít i komerční čerstvé mléko – klidně i polotučné (velmi dobře vychází čerstvé mléko v krabici Moravia Lacto = Albert obaly, Penny, Lidl…).

   Gaperon jsem zahlédla v sýrové speciálce asi za 130 Kč kus = doma si můžeme vyrobit s naprosto zlomkovými náklady.

   Do sýru se přidává i čerstvý česnek – netřeba se česneku bát. V sýru se jednotlivé složky i během kratší doby zrání prolnou a zjemní. Výsledná chuť je velmi příjemná. Po konzumaci Gaperonu může člověk bez potíží vyrazit do společnosti, aniž by působil dojmem, jako když každou chvíli očekává příjezd knížete Vlada z divokých Karpat. I ti, co česnek normálně odmítají, v Gaperonu jim obvykle nevadí.

   Stejné platí i pro kulturu GC. Mám zkušenost, s ohledem na to, že se v ČR při výrobě sýrů GC plošně nepoužívá, nejsme na její specifickou chuť zvyklí. Přesto v Gaperonu tento problém odpadá. I ti, kteří nejsou jinak schopni sýry s porostem GC pozřít, při konzumaci Gaperonu mají boule za ušima.

   Gaperon by mohl tudíž být i jistou malou spásou pro ty, kteří si ve svatém nadšení zakoupily kultury GC, aby měli ten „mozek“… mozky však rodina odmítá jíst, a kultury nečinně zevlují v mrazáku.

   Malá vychytávka na výsledné zformování vykapání sýrů ve stylu Gaperon – dovolila jsem si na počest otce všech českých kutilů nazvat předmět „Přémův odkapávač

   – používám ustřižené PET lahve s bání (Poděbradka, olej, ocet…) – otočené směrem dolu – pozor!!! část, kterou používáme, nesmí mít vlisované nějaké „projmutí“ = sýr by následně nešel vyklopit.

   – dají se použít i s hrdýlkem, které je možné zaslepit kolečkem vystřiženým ze zbytku pet, nebo normálně hrdýlko ponechat i se zátkou a zátku proděravět – vznikne tak sýr s čudlíkem 🙂

   – a nebo hrdýlko ufiknout, ufiknout i nezbytně nutnou báň, a vložit do těsně pasující formičky (jakási polokulová vložka na dno formičky) – je proveditelné s 1 l lahvemi od oleje nebo od octa, které do sýrařské formičky akorát pasují

   – no a kdo se obává, že by mu sýr z báně třeba nešel vyklopit (což se mi tedy ještě nestalo), může použít láhev od Dobré vody, která má velmi elegantní až lehce gotický tvar 🙂 , sýry jsou následně také velmi estetické

   => lahve volíme s rozumem, vždy se musíme zamyslet, zda následně sýr půjde vyklopit.

   Při tomto způsobu nepoužívám plachetky, s ohledem na velmi hladký povrch lahví jde dobře odkapaný sýr bez problémů vyklopit.

   • Téma bylo upraveno před 11 měsíci a 2 týdny uživatelem InkaInka.
   • Téma bylo upraveno před 11 měsíci a 2 týdny uživatelem InkaInka.
  • #16928
   InkaInka
   Správce

   Gaperony se v Přémovo odkapávačích krásně zformovaly 🙂 . Teď už jen lehké „oschnutí“, přiklopit mísou, do spodní záchytné nádoby cmrknout trochu vody, a čekat až se objeví chloupky GC (+ následné několikadenní zrání).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.