Re: odstav telátka

Úvod Fóra Zvířata Krávy odstav telátka Re: odstav telátka

#1473

Milá Libčo, krásný téma – díky, hned jdeme na to a jsme zvědaví i na ostatní.
tak u nás jedna jalda saň, dvě naprostý mílius. Hlavně se toho nebát a neřešit moc dopředu, je to jako s lidma, poradí někdo co na cholerika a přijde melancholik :-). Chce to hlavně poznat svou jaldu a vykašlat se na finty. ale…,.))

Už teď je důležité a hned i to nové tele neustále osahávat a hlavně tedy jaldu. Hladit, na břiše, na vemeni, osahávat, na rohách, na hlavě, všude. Aby si zvykla. Naše Máří je potvora hrozně háklivá na sáhnutí na vemeno a Máša, kterou takto připravovali odmala je úplně v pohodě.

až se narodí tele – to je na celý článek – každý to má jinak.Naše zkušenost posledních 11 let. Když se nechá tele pod krávou, budete mít krásné tele, ale žádné mlíko a to dost dlouho. Je několik možností- my osobně jsme asi vyzkoušeli skoro všechy .-)
nejhorší bylo nechat jí tam, protože tele si zvykne a není mlíko a navíc jí saje strašně dlouho,většinou pak po šesti měsících pomůže,když se mu dá do nosu takový nebolestivý umělohmotný ježek – nemyslím bolestivý kroužek a ten ježek je nepříjemný krávě na vemeno a tele kope, ale spoléhat na to je nesmysl.Proto,pokud si chcete nechat tele i do budoucna, tak jsou dvě možnosti- buď ho odstavit tak, aby na něj viděla a krmit ho velikým tuplákem s dudlíkem pro telata – výhoda je ta, že pokud to uděláte hned, tak tele si na vás ohromně zvykne. Nebojí se a máte mléka tolik, kolik potřebujete, i kolik potřebuje tele. Necháváme tak, aby ho mohla olizovat, ale tele nemohlo pít.. nevýhoda je ta, že tele není vůbec pod mámou a také není tak dobře stimulované vemeno jako když pod ní tele je.

druhá možnost je nechat celý den tele u krávy, večer ho zahnat vedle, aby na něj viděla, ráno krávu oddojit, nakrmit trochu tele a pak tam teprve pustit na celý den zase tele. Večer jí dodojit. Nevýhoda je ta, že během pár dnů tele moc dobře ví, co ho čeká a je velmi náročné ho večer oddělit. Navíc kráva umí zastavit každý struk zvlášť a pustila jen teleti a nám ne.A jak tele uteklo a bylo pod ní,měli jsme smůlu. I když jsem dojila zároveń s ním, když pilo, mlíko mi zastavila a pustila jen jemu. Ale sami jsme nikdy neměli morál dát tele hned pryč od krávy, až vloni se narodilo tele a kráva ho nepřijala, byla prvotelka, trvalo jí to dva dny a během té doby už jsme ho museli krmit my a to byla zatím nejlepší soužití – tedy v kontextu tom, že máme krávu na mléko. Kráva ho viděla, olizovala, tele bylo vedle, kráva se chodila pást, my hned po nadojení nakrmili tuplákem tele a zbytek mléka byl pro nás. Kdykoli jsme nechali tele pod krávou, vzalo si hodně a zbytek nám kráva nechtěla pustit .-)

"Bože, dej mi prosím trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě hned!"