Odpověď: krmení dojnice

Úvod Fóra Zvířata Krávy krmení dojnice Odpověď: krmení dojnice

#2813
katka1
Účastník

Pěkný den, ještě to trochu upřesním.
Nápoj po porodu je fajn, tedy pokud ho kráva vypije :-). Když jsme porodu přítomni a nabídneme hned, klidně dokud ještě leží, vděčně vypije vše co jí nabídneme. Když přijdeme ráno k hotovému, tak už se došla napít sama a o žádný nápoj nebude mít zájem. Netřeba zoufat, ta kráva, kterou jsme neuhlídali asi rodila snadno a je fit 🙂
Ještě ty lizy. Myslím, že pokud se kráva pase a nedojí zrovna 20 l. měla by jí stačit obyčejná minerální, nebo i jen solná kostka. Ty lepší lizy s vitamíny nechat na dobu okolo telení, připouštění a na zimu. Znovu jsem se dívala na složení těch co používáme (Guyokrma): jako univerzální by měl dobře posloužit např. Star Block Elevage. Pokud by byly potíže se zabřezáváním, tak Star Block Vital S, má více vit. E.
Kdo by chtěl dobrou dojnici připravit na další laktaci, byla by minule zmíněná možnost podávat speciální liz pro suchostojné krávy a po otelení přejít na liz pro krávy v laktaci. Ale, jak už jsem psala, pokud nedokážu zajistit ten správný liz pro konkrétní krávu ve správnou dobu, je lépe použít univerzální. Jinak by jsme místo prevence odvápnění mohli tento stav naopak navodit.
Pro zajímavost uvedu obsah některých složek v takovém lizu (Iframix).
BLOCEMEL * * * * * SUCHOLIZ KB
(laktace) * * * * *(v zaprahnutí)
8% * * * * * * * * 5% * * * * * * Ca
2% * * * * * * * * 6% * * * * * * * P
75 000 M.J./kg * * 200 000 M.J./kg * vit. A
15 000 M.J./kg * * 40 000 M.J./kg * vit. D3
Je tu jasně vidět úplně obrácený poměr vápníku a fosforu a vysoký obsah vit A a D v lizu určeném pro zaprahnuté krávy (ostatní složky neuvádím).
Píšu to proto, že vám to snad umožní orientaci a usnadní výběr, určitě jsou i jiní prodejci.
PS
Naše straka se má otelit každým dnem, moc se těším, že na mě snad zbyde nějaké mléko. A zároveň jsem nervózní, přesněji řečeno začínám vyšilovat :-). Je to totiž naše poslední straka, ještě před půl rokem byly tři. Jedna uhynula zjara na pastvině v 18 letech, o tu druhou jsme přišli před měsícem. Kojila půlroční tele i přes to dostala těžký zánět vemene, od něj otravu krve. Týden antibiotika, kapačky, zvedání a převracení, pak začala žrát a vstávat, když už to vypadalo dobře, tak si zlomila nohu, doktor jí musel uspat.
Přeju víc štěstí. 🙂