Odpověď: krmení dojnice

Úvod Fóra Zvířata Krávy krmení dojnice Odpověď: krmení dojnice

#2808
katka1
Účastník

Zdravím, vaše kravka bude určitě v pohodě, tam kde je starost, je i péče. 🙂
My jsme nad tím moc nepřemýšleli, potřebovali jsme nějak vyřešit ten selen a rychle. Byla výstava krav, tam stánek s lizy, uvnitř milý pán co má doma huculy, tak jsme prostě objednali. 🙂 A protože to funguje, nebyl důvod měnit. Je to fa Guyokrma, lizy Star Block. Jsou v 20-kg kbelíkách, melasované, přiměřeně chutné, mohou být i venku na dešti, na rozdíl od obyčejných lisovaných kostek obsahují i vitamíny a minerální látky jsou v dostupnější – organické formě. Mají víc druhů, cena cca 400-600 Kč, pro jednu krávu tak na 3-4 měsíce. Okolo porodu a připouštění dáváme lepší, s více vitamíny, po zbytek roku levnější. Dávám to i koním, jen ovce musí mít jiný, nesnášejí měď.
Jenomže dojná kráva by teoreticky měla mít jiné minerály před porodem a jiné po porodu, kvůli prevenci odvápnění. To u angusů a simentálů řešit nemusíme. Potíž je, že minerály pro dojné krávy se prodávají obvykle sypké a v megabaleních. Prolustrovala jsem internet a výsledek je toto: lizy před a po porodu prodává Bodit Tachov (obyč. bez vit.) a Iframix Praha. Lizy melasované, s vitamíny prodává Guyokrma a Iframix. Všichni ostatní, které jsem našla prodávají lizy spíš pro „masňáky“. Může být trochu problém při více zvířatech zajistit, aby každá lízala to správné, pak je asi lepší dát něco univerzálního, s vyšším obsahem vitamínů. Zvlášť vit. A a D mají velmi příznivý vliv na hospodaření s vápníkem v těle.
Calgel a Ketogel klidně můžete dát preventivně hned po porodu, pokud vám kravka odpustí minutu mírného násilí – obzvlášť calgel rozhodně nevypije dobrovolně. 🙂
Může se dát nápoj po porodu, domácí verze je teplá voda, kilo cukru a hrst soli, čím víc toho vypije, tím líp, velká kráva klidně 40 l. Velký objem tekutiny naplní a „usadí“ žaludky v náhle prázdném břiše (prevence přesunutí slezu). Cukr je sám o sobě prevence ketózy plus podpoří chuť ke žrádlu. Stejný nápoj dávám i kobyle, jen všeho půl (je malá).
Existují i speciální přípravky, které se obvykle jmenují Dobrovolný nápoj po otelení, nebo podobně (VVS, Bodit, Mikrop, Iframix). Není špatné mít doma, mimo jiné podporují činnost bachoru, můžeme krávě nabídnout kdykoliv se nám „nelíbí“.
Určitě jsem nevyjmenovala všechny prodejce krmných doplňků, jestli někdo máte zajímavý tip, tak to sem dejte.