Odpověď: Jerseyka chov

Úvod Fóra Zvířata Krávy Jerseyka chov Odpověď: Jerseyka chov

#2804
katka1
Účastník

Dobrý den, problematiku dojení a mléka vám dobře objasní Klára, já se pokusím poradit s krmením.
Mléko tedy jen velice stručně.Za snížený nádoj zřejmě může vše, co uvádíte: změna prostředí, změna krmení, pravděpodobný zánět vemene (vločky v mléce) i možné zabřeznutí (jde čistě o působení hormonů, ne o nároky zárodku v děloze).
A teď to krmení.
Základem by měla být pastva, cucání telete může vyřešit nasazovací plastový kroužek do nosu.
Seno je nejdůležitější krmivo, ale jeho hodnota je velmi závislá na jeho „výrobě“. Pokud sečeme mladý porost, ideálně se zastoupením jetelovin, šetrně usušíme a dobře uskladníme, získali jsme velmi výživné a dietní krmivo, které samo o sobě postačí na užitkovost 12 litrů denně. Opakem je seno ze staré trávy, vymoklé a sklízené mechanizací, takové má menší krmnou hodnotu než dobrá sláma. Většinou se nám podaří získat „něco mezi“ a z toho je třeba vycházet při zařazování ostatních krmiv.
U senáže platí vše co u sena a navíc ještě správná konzervace. Kvalitní senáž je rozhodně krmivo, které zvyšuje užitkovost, krávy jí milují (aspoň ty naše) a její výroba není tolik závislá na počasí.
Obilniny. Pšenice má nejvyšší obsah bílkovin, oves a ječmen jsou živinami chudší, ale zase mají dietetické vlastnosti. Krmit se dá i triticale a omezeně i žito. Pšenice, ječmen a oves se dají krmit samostatně, ale vzhledem k jejich vlastnostem je výhodná jejich kombinace. Obilí se kravám zkrmuje šrotované, nebo mačkané. Vyšší dávky obilných šrotů je vhodné míchat do vlhkého, řezaného objemného krmiva – doma těžko proveditelné, ale přináší to vyšší využitelnost krmiva a příznivé dietní působení. Paření šrotu není nutné, málokterý tvor má tak vynikající schopnost trávení rostlinných částí jako kráva. Pozor však na konzistenci spařeného krmiva – MUSÍ zůstat v bachoru a ne „přetéct“ dál do slezu.
Vojtěškové granule jsou výborný zdroj bílkovin, ale vyšší obsah jetelovin v krmení může způsobovat potíže se zabřezáváním – vysoký obsah fytoestrogenů.
Ještě bych doplnila jedno zajímavé krmivo – krmný bob (šlechtěná lupina), pro vysoký obsah bíkovin výborná alternativa sóji. Může se pěstovat, jak na zrno, nebo senážovat celé mladé rostliny.
Minerální liz – pro dojnou krávu určitě aspoň vápník, fosfor, hořčík, selen.
Krmení krav obecně: bachor je velice účinné, ale taky velice citlivé „zařízení“, které nemá rádo změny. Výživáři tvrdí, že přizpůsobení novému krmivu trvá 4 týdny!
Toto není návod, jak krmit krávu, to by se sem ani nevešlo 🙂
Prostě co nejvíc pást, mít co nejlepší seno a aspoň nějaký liz.
Zdravím. Katka.

Koukám, že než jsem to dodatlovala, Klára už odpověděla :-))
Jěště mě napadá jedna maličkost, která však múže být zásadní: pokud krmíte senáž z velkého kulatého balíku, tak by měl být spotřebován za 3 dny, jinak se začne kazit. Platí pravidlo denně odebírat 20 cm, ale to se dá uskutečnit pouze v senážním žlabu, nebo v igelitové „nohavici“ ,balík je otevřený ze všech stran, ten se opravdu musí zkrmit do tří dnů. Ideální mi připadá senážování do sudů zde na kopci.