Odpověď na: Mikrováha

Úvod Fóra Domácí minimlékárna Mikrováha Odpověď na: Mikrováha

#17659
Inka
Správce

Na základě osobních dotazů na pořízení vhodné mikrováhy, by se případně někomu mohla hodit následující informace:

Již nějaký čas používám váhu značky PEREL typ: VTBAL402 od belgického výrobce Velleman, kterou v ČR prodává společnost GM electronic, spol. s.r.o. / gme.cz ( v sekci: Domov, kancelář – Domácí spotřebiče – kuchyňské spotřebiče) – krom eshopu provozují i několik prodejen ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové a na Slovensku Bratislava)

Konkrétně belgický Velleman vyrábí všelijaké „elektroblbiny“ do domácnosti i venkovního prostředí. Do toho lze zahrnout i rozličnou měřící techniku. Vývoj mají v Evropě, ale výrobu v Asii, s čímž se ovšem vůbec netají – rozepisuji se takto proto, že se kvalitou nejedná o typicky nepoužitelné ŠUNTY z „Ali“, o kterých se snad ani nedá říct, že by vůbec „vážily“, akorát na displeji chaoticky létají čísla 🙂 (bohužel empirie). Ono když člověk disciplinovaně do středu vážicí plochy položí kalibrační závaží… a ejhle… místo 10 g se na displeji objeví 14,6 g … co na to říct, no…
Na druhou stranu konkrétně u segmentu belgických „citlivějších vah“ razance příručních zlatnických, už s ohledem na nízkou cenu (590,- Kč), nelze očekávat přesnost či kvalitu laboratorních vah – to je zkrátka nereálné. Obstojné laboratorní váhy začínají někde na 9 000,- Kč, což pro domácí alotrie nemá smysl.

ALE… váha zcela splňuje svůj účel. Je na 2 mikrotužkové baterky, takže kdo má nabíječku, nemusí nikde složitě honit knoflíkové, navíc váží váží poměrně dost přesně – 0,01 g + zároveň váží až do 500 g oproti většině vah s přesností 0,01 g, které obvykle váží max. do 200 g, některé třeba jen do 150 nebo 120 g. Součástí balení jsou 2 nízké hranaté misky, které slouží zároveň jako kryt (proto je raději jako misky nepoužívám). Má i funkci kalibrace pro 200 g kalibrační závaží (bohužel mám pouze 10 g, takže budu muset časem nějaké sehnat :)). Jdou na ní tudíž vážit jak mlékárenské kultury, soda a kys. citronová na výrobu tavených sýru, zrací soli na syrečky, ale také právě s ohledem na max. hmotnost 500 g váženého předmětu i ingredience na výrobu zmrzlin.

Váha se jeví jako taková príma příruční váha domácího mlékaře. Má zkrátka širší rozpětí využití.

Samozřejmě, že se nejedná o nějakou speciální „božskou nadváhu“, je zcela normální, a musí se o ni pečovat, tak jako o jakoukoliv jinou = vážící plochu vždy po akci očistit – otřít suchou švédskou utěrkou – otřít utěrkou namočenou v čisté vodě – následně utřít do sucha a přeblýsknout čistou suchou švédskou utěrkou => nejde o to, že bychom na ploše „zanechali obtisky“, ale s nánosy čehokoliv na vážící ploše se nám pomalu, ale jistě s vzestupnou tendencí zhoršuje přesnost váhy.
– samozřejmostí je, že na sypké věci používáme vždy nějakou misku / podložku = nesypeme rovnou na plochu.
– předmět, který vážíme (obzvlášť malých rozměrů) VŽDY!!! umisťujeme do středu vážící plochy = nikdy nepokládáme chaoticky na okraj

Jistě se dá pořídit nějaká mikrováha speciálně na kultury s přesností 0,01 g, která bude levnější, případně si někdo vystačí 0,1 g (i když u přesnosti jsem docela skeptická = pravděpodobnější je, že váží spíš s přesností na 1 g), má nižší max. hmotnost vážení, a leckomu to bude prostě stačit.
Pravda je, že z pozice prožitého, mám osobně na měřící techniku trochu jiné nároky 🙂

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
OT: Nedávno jsem si u GME pořídila i tyčový mixér jejich značky Vigan Mammoth – důvěrně mu přezdíváme „Mamut“ protože má pekelně výkonný motor :), otázka ovšem je, jak dlouho bude fungovat :))))). Poslední, který jsem měla od Brauna, šel necelých 6 měsíců :). Kategorie tyčové mixéry je děs sama o sobě… Tak budu vidět, ale zatím Mamut jede jako býk. Jediný nedostatek by pro někoho mohlo být, že nemá sekáček. Ale zase má 2 metličky (místo tradiční jedné), kterými se bezvadně našlehává zmrzlinová směs, i vychlazená smetana se vyšlehá poměrně rychle do šlehačky velmi dobré konzistence. To jen závěrem takový nekonečný technický humor, který skýtají tyčové mixéry 🙂