Odpověď na: odstav telátka

Úvod Fóra Zvířata Krávy odstav telátka Odpověď na: odstav telátka

#13204
hanaka
Účastník

Zdravím Dášo a omlouvám se, že píšu tak pozdě, máme teď trošku starosti s vlastní otelenou kravkou 🙂 Ale k věci. My jsme to vždy u jerseyek dělali tak, že první měsíc jsme tele nechali plně pod krávou, neměli jsme na to je oddělit a teleti to myslím ohromně prospělo. První měsíc jsme si oddojovali jen přebytek a musím zaťukat, mlíko kravky vždy pustili, i když lehce „odstředěné“, to nejlepší si nechávali pro tele. Měli jsme vždy kolem 10l pro nás a tele pilo neomezeně, tak nám to stačilo a krávu to krásně stimuluje k tvorbě mléka, jak píše Klára. Po tom měsíci oddělujeme tele na noc do vedlejšího boxu. Kráva na něj vidí, může příp. i olízat a tak to probíhá celkem v klidu. Naše starší kráva je vždy i očividně ráda, že má chvíli klid, v měsíci už jsou to docela divoši. Ráno kravku podojíme, vždy si nechá „smetánku“ pro tele, ale jinak opět, naše kravky mléko pouští bez problémů. Po dojení jdou spolu na pastvu a tele pije celý den. Na rozdíl od Kláry, u nás to tedy funguje bezvadně a tele právě tak od 3.-4. dne přesně ví, že má jít do svého boxu a nejsou s tím žádné problémy. Takto je máme až do 3. měsíce věku telete, loni jsme takto měli jednoho býčka až do půl roku, ale to byla fakt výjimka. Nám tento systém naprosto vyhovuje, mléka je pro nás dostatek, od 3. měsíce tedy i s veškerou smetanou, odpadají starosti s napájením telete a zkušenost je i taková, že kravka kolem toho 3. měsíce je ráda, že se telete zbaví, protože už dost kouše a v případě býčků jsou i dost otravní a na kravku naskakují. Ale uvidíte, je to individuální, jak píše Klára, musíte taky poznat svoji krávu. Teď máme stračenu a vše je jinak 🙂
Co se týče noc chlév, den pastvina – nemáme s tím problém, telata se nám vždy narodili v noci či nad ránem v chlívě, necháváme první 2-3 dny doma podle počasí a čilosti telete a pak už najedeme na tento systém, vždy bez problémů.
S bradavicemi těžko říct, jedna kravka to u nás měla, když měla dlouho tele, většinou to souvisí s nějakou změnou, oslabenou imunitou, nedostatek vitamínů…. my jsme to nechali být, pak to začalo samo opadávat a najednou to bylo v pořádku. Max. bych promazala a uvidíte, co to udělá po porodu. Kdyby se to nějak zásadně zhoršilo a byl to takový černý typ bradaviček – mrkněte na ifaunu.cz – tuším vlákno se jmenovalo „bradavice na vemeni“ a je tam popsaná metoda, kdy se odebere z bradavice krev a stříkne krávě do oběhu – dojde tímto způsobem k přeléčení. Ale to už opravdu jen ve vážných případech.
Držím pěsti, ať vše klape a gratuluji k Jitce! 🙂