Flora Danica

Jedná se o mezofilní aromatickou heterofermentativní kulturu, která vytváří aroma a CO2. Má pomalou okyselující schopnost (více viz graf níže). Je známá svou výjimečnou plnou chutí a optimální výkon získáme při teplotě mezi 35–38 ° C.

 

Obrázek převzat z www.tomscheese.cz, partnera stránky, kde lze kultura zakoupit

 

Sýry, pro které je kultura vhodná

 • základní mléčné produkty
  • máslo
  • podmáslí
  • kysaná smetana
 • čerstvé sýry
 • měkké sýry (měkké sýry, sýry s modrou plísní)
  • měkký jednoduchý sýr
  • Camembert, Brie
  • Niva
 • polotvrdé a tvrdé sýry s malým množstvím ok
  • Gouda, Edam Leerdamer, Gouda, Edam, Danbo, Samsø, Havarti, Saint Paulin, Raclette, Manchego, Prato


Flora Danica (výrobcem je dánská firma Chr. Hansen) se prodává v lyofilizovaném (mrazem vysušeném) stavu. Je vhodná k přímému zaočkování mléka a většinou se prodává v sáčku, jehož obsah je schopen zaočkovat 500 l mléka. Na okyselení 1 l mléka tedy většinou používáme 0,0264 g kultury.

Složení:
Lactococcus lactis subsp. cremoris
Lactococcus lactis subsp. lactis biovar diacetylactis
Lactococcus lactis subsp. lactis
Leuconostoc

 • Váha kultury:13,2 g
 • Váha prázdného sáčku:8,8 g
 • Váha celková: 22,0 g

Kysací křivka kultury

 

Jak vidí kulturu domácí mlékaři?

V fb skupině Domácí mlékař postupně vkládám všechny jednotlivé kultury a z interakce s domácími mlékaři pak vytvářím tyto jednotlivé články pro každou kulturu. Pokud byste rádi vložili svůj názor na kulturu Flora Danica, případně napsali, který mléčný produkt s ní nejraději vyrábíte, nebo dokonce vložili fotku tohoto produktu, můžete samozřejmě zde do komentáře pod článkem nebo do komentáře ve skupině Domácí mlékař zde.

V následující tabulce domácí mlékaři vkládají zkušenosti, na jaký sýr kulturu používají (tabulka bude průběžně aktualizována)

A jednotlivé názory a produkty domácích mlékařů?
Bernardeta Rosinova U mna najpouzivanejsia kultura; do makkych, polotvrdych, zrejuce ( gouda..) , camembert, belper knolle..

Romana Wolfová Nemám ji tak dlouho, ale vyzkoušela jsem dohřívaný pařený farmář a byl úžasný. Po 3 měsících a uzený. Jinak mě ten sýr neoslovil. Chutnala jsem v různých stádiích zrání. Měla jsem více menších sýrů, ale ani do stáří 3 měsíčního zrání mi příliš nechutnal. (Je ale fakt, že čím déle sýrařím, tím máme doma „ty huby rozmlsaný“). Po zauzení a ochutnání jsem ho udělala znovu hned ze 30 litrů a těším se na něj. Udit budu zase až po 3 měsících zrání.

Monika Procházková Pro mě nejoblíbenější kultura, nejvíc používaná, jemně nakysla smetanová chuť 😃farmáři, tvaroh, camemberty, niva👍

Chrobáková Zuzana Ve svém hobby syrařstvi jsem loni zpracovala necelých 3000 litru mléka. Z poloviny na korbace…. kombinovala kultury…. už si výrobu nití bez flora danica neumim představit 👍

Hanka Pohanková mne osobne moc do syru nechutna. Hlavne v plesnivych, dela takovou hodne agresivni, az stiplavou chut.

Alois Pešek První kultura, kterou jsem si pořídil. Pracuji s kozím mlékem, téměř vždy pasterovaným.
Používám Floru Danicu na výrobu tvarohu. Mnohem rychleji prokysá a srazí se, než bez použití, chuť velmi jemná.
Dále používám na měkký sýr (mléko 32°C, kultura, 40 minut předezrání, syřidlo, 50 minut sýření, formování), zrát ho nechávám 2-3 dny (teplota kolem 15°C), je poměrně pevný (šel by klidně i opatrně strouhat), hutný, jemně prokysaný (srovnával jsem se sýrem z obchodu a ten byl na mě naprosto jalový), voňavý a chutnal i zapřísáhlým odpůrcům kozího sýra.

 

Jarmila Zelenská Zatím jediná kultura, kterou už léta používám. Hlavně na farmáře, tvaroh, přihřívaný sýr. Mám k dispozici jen kozí mléko, které vždy pasterizuji. Sýr i tvaroh má velmi jemnou smetanovou chuť, dobře se s ní pracuje.

 

 

Lea Norte Zatím ji nemám moc ráda zkoušela jsem čerstvý a camembert z kozího a raději mám betu a iotu Ca. Ale mam ji v mrazáku takže ji jednou sníst musíme 😀

 

Olga Pilzová Červenková Floru Danicu mám ráda do camembertů, tvaroh mi chutná kombinace F.Danica+Iota FF.

 

Šárka Karesová Já oproti Vám začínám a začínala jsem s Flora Danica tak nemám srovnání.Pouzivam do sýrů čerstvých, tvaroh a polotvrdých

 

Galerie produktů vyrobených pomocí této kultury

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.