Flora Danica

Jedná se o mezofilní aromatickou heterofermentativní kulturu, která vytváří aroma a CO2. Má pomalou okyselující schopnost (více viz graf níže). Je známá svou výjimečnou plnou chutí a optimální výkon získáme při teplotě mezi 35–38 ° C.

 

Obrázek převzat z www.tomscheese.cz, partnera stránky, kde lze kultura zakoupit

 

Sýry, pro které je kultura vhodná

 • základní mléčné produkty
  • máslo
  • podmáslí
  • kysaná smetana
 • čerstvé sýry
 • měkké sýry (měkké sýry, sýry s modrou plísní)
  • měkký jednoduchý sýr
  • Camembert, Brie
  • Niva
 • polotvrdé a tvrdé sýry s malým množstvím ok
  • Gouda, Edam Leerdamer, Gouda, Edam, Danbo, Samsø, Havarti, Saint Paulin, Raclette, Manchego, Prato


Flora Danica (výrobcem je dánská firma Chr. Hansen) se prodává v lyofilizovaném (mrazem vysušeném) stavu. Je vhodná k přímému zaočkování mléka a většinou se prodává v sáčku, jehož obsah je schopen zaočkovat 500 l mléka. Na okyselení 1 l mléka tedy většinou používáme 0,0264 g kultury.

Složení:
Lactococcus lactis subsp. cremoris
Lactococcus lactis subsp. lactis biovar diacetylactis
Lactococcus lactis subsp. lactis
Leuconostoc

 • Váha kultury:13,2 g
 • Váha prázdného sáčku:8,8 g
 • Váha celková: 22,0 g

Kysací křivka kultury

 

Jak vidí kulturu domácí mlékaři?

V fb skupině Domácí mlékař postupně vkládám všechny jednotlivé kultury a z interakce s domácími mlékaři pak vytvářím tyto jednotlivé články pro každou kulturu. Pokud byste rádi vložili svůj názor na kulturu Flora Danica, případně napsali, který mléčný produkt s ní nejraději vyrábíte, nebo dokonce vložili fotku tohoto produktu, můžete samozřejmě zde do komentáře pod článkem nebo do komentáře ve skupině Domácí mlékař zde.

V následující tabulce domácí mlékaři vkládají zkušenosti, na jaký sýr kulturu používají (tabulka bude průběžně aktualizována)

A jednotlivé názory a produkty domácích mlékařů?
Bernardeta Rosinova U mna najpouzivanejsia kultura; do makkych, polotvrdych, zrejuce ( gouda..) , camembert, belper knolle..

Romana Wolfová Nemám ji tak dlouho, ale vyzkoušela jsem dohřívaný pařený farmář a byl úžasný. Po 3 měsících a uzený. Jinak mě ten sýr neoslovil. Chutnala jsem v různých stádiích zrání. Měla jsem více menších sýrů, ale ani do stáří 3 měsíčního zrání mi příliš nechutnal. (Je ale fakt, že čím déle sýrařím, tím máme doma „ty huby rozmlsaný“). Po zauzení a ochutnání jsem ho udělala znovu hned ze 30 litrů a těším se na něj. Udit budu zase až po 3 měsících zrání.

Monika Procházková Pro mě nejoblíbenější kultura, nejvíc používaná, jemně nakysla smetanová chuť ?farmáři, tvaroh, camemberty, niva?

Chrobáková Zuzana Ve svém hobby syrařstvi jsem loni zpracovala necelých 3000 litru mléka. Z poloviny na korbace…. kombinovala kultury…. už si výrobu nití bez flora danica neumim představit ?

Hanka Pohanková mne osobne moc do syru nechutna. Hlavne v plesnivych, dela takovou hodne agresivni, az stiplavou chut.

Alois Pešek První kultura, kterou jsem si pořídil. Pracuji s kozím mlékem, téměř vždy pasterovaným.
Používám Floru Danicu na výrobu tvarohu. Mnohem rychleji prokysá a srazí se, než bez použití, chuť velmi jemná.
Dále používám na měkký sýr (mléko 32°C, kultura, 40 minut předezrání, syřidlo, 50 minut sýření, formování), zrát ho nechávám 2-3 dny (teplota kolem 15°C), je poměrně pevný (šel by klidně i opatrně strouhat), hutný, jemně prokysaný (srovnával jsem se sýrem z obchodu a ten byl na mě naprosto jalový), voňavý a chutnal i zapřísáhlým odpůrcům kozího sýra.

 

Jarmila Zelenská Zatím jediná kultura, kterou už léta používám. Hlavně na farmáře, tvaroh, přihřívaný sýr. Mám k dispozici jen kozí mléko, které vždy pasterizuji. Sýr i tvaroh má velmi jemnou smetanovou chuť, dobře se s ní pracuje.

 

 

Lea Norte Zatím ji nemám moc ráda zkoušela jsem čerstvý a camembert z kozího a raději mám betu a iotu Ca. Ale mam ji v mrazáku takže ji jednou sníst musíme ?

 

Olga Pilzová Červenková Floru Danicu mám ráda do camembertů, tvaroh mi chutná kombinace F.Danica+Iota FF.

 

Šárka Karesová Já oproti Vám začínám a začínala jsem s Flora Danica tak nemám srovnání.Pouzivam do sýrů čerstvých, tvaroh a polotvrdých

 

Galerie produktů vyrobených pomocí této kultury

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.