Ennstaler Steirerkas

Pokud patříte mezi ty, kdo mají rádi Olomoucké tvarůžky, Homolky, případně Graukäse (DM 1), tzv. Šedý sýr, určitě přijdete na chuť i sýru Ennsataler Steirerkas. Jedná se o sýr, který patří do stejné skupiny, jako ty předchozí, tedy vyráběný z odtučnělého mléka v jeho kyselé formě, totiž z odtučnělého tvarohu.

Tento pikantní sýr se vyrábí podle tradiční receptury v sýrárně v Gröbmingu a doma ho vytvoříme podle receptury na Šedý sýr v DM 1. Problémem bude samozřejmě fáze zrání, která je pro daný sýr velmi specifická a těžko doma dosáhneme přesně stanovených podmínek, proto vyrobíme spíše sýr typu….

Na rozdíl od Šedého sýru se sýřenina kromě solení ještě prosypává pepřem a přidává se plíseň, poté se lisuje do formy a nechává 4 týdny zrát.

 

 
Tento sýr je velmi vhodný k zmrazení – je drobivý a jeho konzistence se po zmrazení a rozmrazení nemění. V obchodě seženeme sýr většinou ve tvaru bochníku, zabalený nebo v uzavřené sklenici.

A také pár nutričních údajů

Ze sýru můžeme vyrábět různé delikatesy, např. různé pomazánky, skvělý je také na výrobu sýrových noků. Sýr se používá i k přímé spotřebě, např. jako sypání na chléb s máslem.

 

Výroba sýru na videu

nebo zde

 

 

Tip na recept se sýrem Steirerkas

Noky

Složení:
250 g mouky
2 vejce
1/8 l vody
1/2 lžičky soli
3-4 lžíce másla
1 velká cibule
200 g sýru steirerkas
Mouku smícháme se solí, vejci a vodou a hněteme, dokud nezískáme husté těsto. Poté necháme cca 10 min odpočinout. Následně vykrajujeme lžičkou namočenou ve vodě nebo pomocí síta na halušky malé noky, které házíme do slané vroucí vody. Poté, co vyplavou je propláchneme studenou vodou. Na pánvi si rozpálíme máslo a na něm jemně osmahneme cibulku, poté přidáme noky a necháme chvilku prosmahnout (cca 3–4 min). Zdroj: https://www.fromaustria.com/de-AT/ennstal-milch/ennstaler-steirerkas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.