Domácí mlékař II, Zápisník domácího mlékaře a barevná tabulka

Po pěti letech jsme se dočkali a je zde další várka receptur a informací – rozšíření knihy Domácí mlékař. Přinášíme vám druhý díl, knihu Domácí mlékař II. Navíc jsme ovšem připravili další překvapení, barevnou laminovanou tabulku, která každému domácímu mlékaři usnadní volbu kultury, pokud nevlastní kulturu právě nabízenou v jakékoliv receptuře na výrobu sýrů. Tabulka pomáhá jednoduše nalézt vhodnou alternativu u jiného výrobce. Tabulka pracuje se všemi běžně dostupnými kulturami na českém trhu a je vložena do každé knihy zdarma jako dárek.

Všem překvapením není konec, rozhodli jsme se také vyrobit Zápisník domácího mlékaře, předtištěný sešit, který každému mlékaři pomůže jednoduše zapisovat probíhající proces výroby sýrů a kysaných mléčných výrobků, ale také v něm nalezne prostor pro důležité zápisky ohledně síly syřidla, ohledně kultur mléčného kysání i forem, které má k dispozici.

Domácí mlékař II

Kniha Domácí mlékař II., která obsahuje 320 stran, tištěných na recyklovaném papíře, navazuje na 1. díl knihy Domácí mlékař.

Každému domácímu mlékaři, který začíná, doporučuji koupi knihy Domácí mlékař 1, neboť je zde v obecné části vysvětlen základ výroby, který je nezbytný pro zpracování všech druhů mléčných výrobků. Druhý díl knihy přináší v obecné části nové informace a v recepturové části obrovské množství nových receptur.

V knizie Domácí mlékař II se neopakuje obsah knihy Domácí mlékař! Oba díly spolu tvoří ucelený svazek. V obou dílech nalezneme receptury jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Druhý díl Domácího mlékaře není přepracovaným prvním dílem, nýbrž jeho plnohodnotným rozšířením.

 • Prvních 57 stran obecné části rozšiřuje obecnou část 1. dílu (informace se neopakují, kniha přináší informace nové a rozšiřující).
 •  Další část knihy je řazena do stejných kapitol jako kniha DM 1, přináší však zcela nové receptury.
 •  Na konci knihy se opět setkáme s  kapitolou – Vady při zpracování mléka ((informace se neopakují, kniha přináší informace nové a rozšiřující) a zcela novou částí – Nejčastěji kladené dotazy.
 •  Knihu uzavírá abecední seznam receptur z obou dílů Domácího mlékaře.
 •  Každá kapitola uvádí na začátku seznam receptur, se kterými se ve stejné kapitole setkáváme v knize DM 1.

Knihu Domácí mlékař II i knihu Domácí mlékař můžeme zakoupit zde.

 • Ilustracemi knihu zkrášlila Jentl Hadašová…… jelenhad@seznam.cz
 • Grafická úprava Petra Štípková………. v případě zájmu o grafické práce se obraťte na PETRA_STIPEK@volny.cz
 • Textová redigace Lucie Dastlíková …. .v případě zájmu o redigaci textu se obraťte na lachta.n@seznam.cz
 • Knihu vydalo nakladatelství Lukáš Hadaš – Analfabet

ISBN 978-80-905790-2-6
ISBN 978-80-905790-3-3 (soubor)
ISBN 978-80-905790-0-2 (1. svazek)

Na následujících obrázcích nalezneme náhled do úvodu, obsahu i abecedního rejstříku, který je sestaven z obou dílů knih.

 

Zápisník domácího mlékaře

Každému z nás se stalo, že vyrobil sýr, ale neměl zaznamenánu jeho výrobu a nemohl takovou výrobu zopakovat. Zápisník Domácího mlékaře je zde připraven přesně pro tuto příležitost.

 • V zápisníku nalezneme především provozní listy pro výrobu sýrů, které zabírají největší část sešitu.
 • Na začátku sešitu dále nalezneme dvoustranu pro zaznamenání výroby kysaných mléčných výrobků (jogurt, kefír, acidofilní mléko).
 • V sešitě nechybí ani prostor pro zaznemenání stavu kultur, syřidel a forem, které máme doma k dispozici. Díky postupnému zaznamenávání odebírání kultur budeme díky zápisníku vždy vědět, na kolik litrů mléka ještě zbývá kultury v mrazáku. Vždy budeme vědět, jakou sílu má syřidlo, které používáme a stejně tak si můžeme zaznamenat značkou nebo číslem formy, které používáme a jejich počet.

Zápisník je vytvořen v sešitovém provedení a zakoupit ho můžeme zde.

 • Grafická úprava Petra Štípková………. v případě zájmu o grafické práce se obraťte na PETRA_STIPEK@volny.cz
 • Textová redigace Lucie Dastlíková …. .v případě zájmu o redigaci textu se obraťte na lachta.n@seznam.cz
 • Knihu vydalo nakladatelství Lukáš Hadaš – Analfabet

ISBN 978-80-905790-5-7

Barevná tabulka záměny kultur dle výrobců

Barevná tabulka, která pomáhá domácímu sýraři orientovat se v dostupných kulturách mléčného kysání na českém trhu. Podle tabulky je následně jednoduché vybrat pro běžné druhy sýrů (73 druhů) správnou kulturu od různých výrobců.

Tabulka každému domácímu mlékaři usnadní volbu kultury, pokud nevlastní kulturu právě nabízenou v jakékoliv receptuře na sýr. Tabulka pomáhá jednoduše nalézt vhodnou alternativu u jiného výrobce, pracuje se všemi běžně dostupnými kulturami na českém trhu. Tabulka je vložena do každé knihy Domácí mlékař II zdarma jako dárek.  Lze zakoupit zde.

Vysvětlivky
 • Pro výrobu různých sýrů (levý sloupec) lze použít kultury od různých výrobců (horní řádek). V posledním sloupci tabulky je uvedenakultura, kterou lze použít jako kompletní pro daný sýr, a v případě jejího použití již nevybíráme kultury z barevné části tabulky.
 • Pro určitý sýr vybereme jednu kulturu ze všech označených zeleně (případně šedě) v daném řádku.
 • Zelený čtvereček – vhodná
 • Šedý čtvereček – kulturu lze použít
 • 1, 2, 3 Pokud je pro výrobu potřeba více typů kultur (např. mez. + term. nebo mez. + plíseň),každý potřebný typ je označen číslem. Vybereme tedy vždy jednu s označením „1“, jednu s „2“(případně ještě s „3“).
 • Symbol * – Kulturu lze použít při změně teploty a doby kysání dle potřeb konkrétní kultury.
 • Symbol + – Kulturu lze použít volitelně navíc.

Již nevyráběné kultury používané v knize DM 1 lze nahradit:
NDO kulturou CHN 19 + Iota 1; VDO kulturou STI 12 + Iota 1; STM 5 kulturou STM 12.
Jogurtovou kulturu je vhodné používat pro výrobu sýrů vždy bez kmenů EPS (optimálně Milcom).

Vydalo nakladatelství Lukáš Hadaš – ANALFABET, 2019, ISBN 978-80-905790-4-0

Vše zakoupíme zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.