Domácí jogurt

Jak uživit šestičlennou rodinu jogurtem, aby člověk nevydělával peníze jenom na jogurt? Naše každé dítko sní půl kila jogurtu raz dva a když nám kráva dojí denně téměř 27l, je dost hloupé kupovat jogurty. Takže jogurty se nekupovali, dělal se puding a tvaroh a jogurty jsme měli jen, když stála kráva na sucho a čekala na další laktaci a mléko tudíž nebylo. Občas jsem se snažila udělat si z vlastního mléka jogurt, ale i když jsem vykřikovala, jak je výborný, jedla jsem ho sama. Na zaočkování jsem používala kupovaný bílý jogurt a výsledek pak byl sice také jogurt, ale ne tak akorát kyselý, většinou hustý, ale jen do chvíle, než se do něj cokoli přidalo a navíc byl taky často takový trochu táhlý. Tak jsem toho nechala. Ale po čase, když jsem si kupovala syřidlo na sýr, objednala jsem si i jeden pytlík jogurtové kultury a od té doby se o jogurt doma pereme.

Každémo trochu
Jogurtovou kulturu si objednávala  u Milcomu  Není to nic extra drahého – 30,- za pytlík na 1l mléka, ale ten se dá pak použít jako očkovací kultura ještě 10x. V současné době prodává Milcom i kultury pro faremní zpracování – kultury v 10 sáčcích na 50 nebo 100 l mléka. Na 100l mléka vyjde kultura na 450 Kč. Jediný trochu menší problém je poštovné, které stojí 150,- , ale občas ho přivezou rodiče, kteří ho v Praze koupí osobně. Pozor – na kultuře se uvádí skladovat do 8°C, ale po telefonickém dotazu je mi schváleno i skladování v mrazáku.
Další možná kultura je od Hansena – doporučujeme koupit u   ekokozy nebo u Tomscheese,
Je ovšem méně aromatická než ta z Milcomu. Její výhodou je to, že stojí 240 Kč na 250 l mléka, takže stejně jako u kultury pro faremy od Milomu, žádné přeočkovávání, litr jogurtu vyjde na 1 kč a jogurt je kompaktní, po založení lžičky z něj nevytéká syrovátka, hustý…. co mi zatím dělá starost je, že není moc kyselý. Jogurt z této kultury chutná podobně jako smetanové jogurty, které jsou také více sladké.  Dokud jsem neměla  váhu na kultury, používala jsem  malé igelitové pytlíčky se zipem a kulturu si rozvažuji po gramu nebo po dvou a pak používám- gram v pytlíku už se dá lehčeji rozdělit na dvě nebo tři potřebné části.
potřebné nástroje
Nejprve tedy nadojím mléko, přinesu domů a zahřuju na 95 stupňů, – pozor  to je zásadní, skutečně 95 a více, nikoli méně. Ochladíme ve studené vodě na 42-45°C.  Potom přidám jedno balení jogurtové kultury na 1 litr mléka a pečlivě rozmíchám.
přidání jogurtu
Z této várky jogurtu si nechám skleničky pouze jako očkovací kulturu na další jogurt a celý proces příště opakuji znovu s tím rozdílem, že místo kultury dávám tři lžíce jogurtu na 1litr.
pečlivé rozmíchání
Po pečlivém rozmíchání nalévám do připravené nádoby. Buď do malých skleniček do jogurtovače, které používám pouze na to, abych si v nich udělala jogurt jako další kulturu nebo do větší nádoby. Bohdanka mi poradila, že nejideálnější je papiňák. Při dalším očkování jogurtem je nezbytné, aby nádobka, v níž je jogurt určený k očkování, byla poprvé otevřena až těsně před očkováním.
nalití
Malé skleničky pak vkládám do jogurtovače nebo na kraj kamen a velkou nádobu vložím do peřiny. To vše na dobu asi 6ti hodin. Po této době je jogurt už dost kyselý a tuhý.
v peřině
jogurtovač
Pak následuje fáze chlazení, kdy musí být jogurt asi 12 hodin v chladu. Buď lednice, kdo lednici nevlastní, jako my, stačí kamenná místnost, chodba, sklep, nebo studená voda.
Takto tedy přeočkovávám jogurt, dokud neztratí správnou hustotu. Poté použiji opět novou kulturu.
Jogurt je vynikající jak bílý, tak s müsli či domácí marmeládou.
Zde video:
video128
Pokud byste měli  rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi Domácího mlékaře
domácí mlékař

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.