Díry v sýru – zajímavost

Malý článek o výsledku vědeckého výzkumu, který je bezesporu zajímavý a vypovídá o tom, že bychom se i nadále měli ubírat cestou „Všeho s mírou!“, ale také o tom, jak se velmi jednoduše vytváří senzace a proč bychom měli číst originální zdroje.

Jak vznikají velké žádoucí kulaté díry v sýru je asi každému mlékaři jasné, ale ve Švýcarsku se najednou začaly díry v sýru zmenšovat. A po vědeckém bádání přišel John Jaeggi s novinkou. Dírám v sýru, jejich tvorbě – tedy těm ementálským, velmi pomáhá tradiční výroba a drobné částice sena (podle originální studie přírodní drobné částice obecně, nemusí to být pouze seno). Tuto studii zveřejnil poprvé v roce 2015 swissinfo.ch, od nich převzalo zprávu CNN  a odsud pak české Novinky. Kdo by si chtěl přečíst česky, mějte prosím na paměti, že Novinky v článku jaksi zcela opomenuly poznamenat to, co je logické a v originálních studiích se vyskytuje. Za díry v sýru samozřejmě stále můžeme děkovat mikroorganismům, oxidu uhličitému a propionovým bakteriím a samozřejmě také základnímu startéru. Bez mikroorganismů by nedošlo k metabolizace mléčného cukru ani ke vzniku CO2. Potřebná je samozřejmě také znalost praxe, teplot zrání sýru, doby, kdy při správných teplotách sýry zrají, správné prostředí atd.

Nesypte prosím při výrobě sýru do mléka seno, tak jak to vyplývá z článku na Novinkách, bez znalosti problematiky a mikroorganismů tím skutečně žádoucích děr v sýru nedosáhnete!

Zdroj obrázku: Coyau, Coyau / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *