Čedarové kousky

Čedarové kousky neboli Cheddar curds jsou velmi oblíbené v USA a především v Kanadě. Někdy se také setkáme s názvem „squeaky cheese„. Na výrobu čedarových kousků nalezneme poměrně velké množství návodů, mně osobně nejvíce vyhovují kousky vyrobeného čerstvého Čedaru po osolení, před vložením do formy. Existuje i jednodušší varianta, kterou přinesu v jednom z následujících článků.

S čedarovými kousky se setkáme v obchodě především tedy na území Severní Ameriky a jedním z míst, kde jsou obzvláště oblíbené je Wisconsin. Zde můžeme najít mnoho variací, prodávají se bílé čedarové kousky, žluté (barvené annattem), ale i různě kombinované.

V Kanadě pak nalezneme „Poutine“, což jsou fritované hranolky přelité sýrem a omáčkou (jako sýr se často používají čedarové kousky).   Foto zdroj: By Sjschen – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2969225

Foto: By Sjschen – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2969225

Dnes je to tedy návod na výrobu čedarových kousků podle této receptury na Čedar. Je třeba, abychom sýr vyrobili dle návodu až do okamžiku, kdy ho máme formovat.  Projdeme tedy celým zaočkováním, zasýřením, zahřátím sýřeniny, sušením i následnou čedarizací a poté nakrájené čedarované pásy rozřežeme na kousky o velikosti, která nám nejvíce vyhovuje. Osolíme a necháme několik minut (až 1 h) nadále v cedníku nebo děrované gastronádobě, aby odtékala přebytečná syrovátka.

Poté kousky umístíme do lednice do uzavřené mísy (neslepí se), kde vydrží po několik dní (až 10 dní) a můžeme je postupně odebírat. Můžeme je také vložit do sáčku a zamrazit. Výhodou zamražených kousků je jejich velmi rychlá následná příprava – vyndané mražené kousky při restování okamžitě měknou, není třeba je předem rozmražovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.