Balzám po dojení neboli post dip

Mezi máslový speciál – sérii článků o domácí výrobě másla – se nyní vklíží článek mířící spíše na chovatele dojnic, ale není od věci, aby si obrázek o důležitosti určitých IMG_5737[1]okúkonů při po dojení udělali i ti, kdo si mléko od farmářů kupují. Tento výňatek jsem přeložila z časopisu International Dairy Topics (5/2012), str. 7–9 od Boba Bucka.

Zdravotní stav každého zvířete by měl být pro chovatele velmi důležitý. Mastitida – zánět mléčné žlázy (o mastitidě podrobně píše MVDr. Věra Mojžíšová v Mlékonoši č.1) a  křehkost a sociální pohoda, to vše může ovlivnit schopnost krávy produkovat mléko. Ochrana před mastitidou vyžaduje správné farmářské postupy. A dnes upozorníme na ochranu struků po dojení.

Balzám po dojení

Používání balzámu po dojení neboli post dipu, který aplikujeme po ukončení dojení ponořením struků do speciálního kelímku naplněného balzámem signifikantně snižuje výskyt nových intramamárních infekcí IMI. Na konci dojení zůstává strukový kanál otevřený po dobu až dvou hodin. Během této doby se kráva již navrací z dojírny na pastvu a zde mohou být otevřené struky vystaveny hmyzu, pokud se vrací do ležení, pak hnoji a podestýlce.

Pokud po dojení použijeme balzám, který obsahuje také desinfenci, bakterie na povrchu struku zničíme ještě před odchodem krávy z dojení a tím můžeme zabránit nové kolonizaci bakterií ve strukovém kanálku. Navíc snížíme výskyt nových IMI tím, že zvláčňujeme pokožku struku. Zvlhčující látky, které také balzám obsahuje snižují stahování kůže struku  a pomáhají pokožce zůstat vláčnou. Hladké, neporušené struky, které mají méně trhlin a štěrbin, brání bakteriím ve vniku do struku a hladší povrch kůže struku ulehčuje následně dojení. Struky hodnotíme před dojením, po dojení se vemeno vždy více zvrásní celé.

Metody nanášení balzámu

Použití balzámu je v současné době prováděno mnoha způsoby, z nichž každý má své vlastní klady a zápory. Jedna z nejpopulárnějších metod je provádět proces ručně jednoduchým ponorným šálkem.

Tento proces vyžaduje, aby obsluha ponořila struk do kalíšku po dojení předtím, než je kráva uvolněna z dojení. Pokud je správně proveden, může být proces máčení struků velmi účinný.  Ponorná miska se obvykle skládá z otevřeného šálku, do kterého se noří  struk a zásobníku  pro čistý roztok na ponoření. Zásobník je stlačen, tím se vytlačí dávka balzámu  z nádrže do šálku, kde se v tekutině omočí struk. Doporučuje se raději manší zásobník šálku, pravidelně čištěný a doplňovaný, aby se nekontaminoval vrstvou organického materiálu.

Další možností je použití tlakové pistole, tato metoda snižuje dobu aplikace a údržbu ponorných šálků, ale nadužívá se při ní balzám a často nezasáhne všechny části kolem struku, některá místa zůstávají nepokryta dezinfekcí.

One comment on “Balzám po dojení neboli post dip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.