Angelico dell Grappa

V oblasti, kde se vyrábí sýr s velmi jemnou chutí a čistě bílou a sametovou kůrou – Angelico dell Grappa, byly v zimní sezóně poměrně nízké teploty a plnotučné mléko se zpracovávalo na máslo a zároveň tedy i na tzv. hubené sýry neboli nízkotučné. Okolo Vánoc pak malí farmáři zpracovávali alespoň část plnotučného mléka na tučný sýr. Tento sýr byl nazýván „andělský“ a to právě proto, že byl vyráběn v době vánoční a byl pokryt kůrou podobnou bílému sametu.

Je to sýr, který se vyvíjí v nižší teplotě. V dnešní době již není produkce omezena pouze na období vánoc a zimy obecně, neboť máme i v létě možnost regulovat teplotu a sýr nechávat zrát v chladném prostředí.

Popis

Sýr vyráběný v oblasti Grappa mezi rozeklanými vrcholy hor, zelenými údolími, mezi úrodnými pastvinami a kopci s vínem, mezi řekami a potoky a okouzlujícími vesnicemi. Jméno Grappa odkazuje na převislou horu Grappa.

Těsto sýru je měkké, homogenní, bílé, s malými otvory, které jsou v těstě pravidelné. Kůra je sametově bílá (pokrytá bílou plísní). Chuť je sladká a jemná, velmi mléčná. Sýry jsou válcového tvaru s plochymi čely o průměru 32 cm a výšce 8 cm, hmotnost se pohybuje mezi 4 a 5 kg. Do sýrů přidáváme přídavek čerstvého ovoce, lískové ořechy. V tomto sýru není naprosto žádoucí jakýkoli náznak hořké chuti. Sýr má skvělou pružnost.

Sýr vyrábíme podle následujícího grafu:

angelico dell grappa

 

Vzhled sýru je možné shlédnout zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.